Kids and Heroes
Rättens Krater – Bygga Upp Ett Stort Berg
Martin Suicide 18/02/2015 LP, Recenze

Veteránské americké punk vydavatelství Dead Beat Records v posledních letech chytilo svůj druhý dech a navíc se s větší intenzitou než v dobách minulých obrací ve svých vydavatelských aktivitách k lovu v našich evropských vodách. Jedním z takových aktuálních úlovků jsou švédští Rättens Krater, kterým u Dead Beat vyšel dlouhohrající následovník velice slibného sedmipalcového debutu, jenž v době svého vydání okupoval můj gramofon pěkně dlouho. Nutno podotknout, že s albem tomu není jinak.

Dvanáctka písní tu do sebe komprimuje post punkové postupy a nekonfekční art punkovou divnost, death rockovou potemnělost spolu se zvláštní melancholií, evokující obrázky z klasických švédských filmů. To samozřejmě umocňuje zpěv v rodném jazyce, využívaný jako nadmíru efektivní nástroj k vytváření celkové nálady. Nástrojům dominuje nabuzená baskytara, nesoucí na svých strunách hlavní díl melodického základu, a kterou skvěle doplňuje s rify si pohrávající kytara a především pak již zmíněný zpěv. Ten si pohrává se specifickým vyzněním rodného jazyka a pohybuje se mezi jednoduchým deklamováním a stavbou specificky melancholických melodií, aby čas od času ve spojení se sbory vystřihl nějakou pitoreskně vyznívající divno-pasáž.

Je to jako by se vám poslech desek The Fall a Wire promíchal se záběry z Bergmanových filmů a z pozice fanouška obého si každý poslech náležitě užívám. Rättens Krater tak navazují na temnou tradici svých krajanů Cortex či Leather Nun, ovšem vyzbrojeni plným sytým zvukem a pestrou škálou aranží.

Pro mě jedna z nej desek poslední doby.

Info

Label: dead-beat-records.com
Rok vydání: 2014

Tracklist
 1. Narrskeppet
 2. Apmonoliten
 3. Kammar Noll
 4. Bygga Upp Ett Stort Berg
 5. Caesarkalendern
 6. Skottar
 7. Investera I Undergangen
 8. Blas Job Blas
 9. En Sista Order
 10. Caesarkalendern II
 11. The Great King Rat
 12. Lat Piskan Vina

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com