Kids and Heroes
Radkey – Cat & Mouse
Johnny Násilník 24/11/2013 CD, Recenze

Radkey tak úplně nenaplňují zaběhlé představy o mladé punkové kapele. Namísto exploze floutkovství, nohy na plynu a brutální přímočarosti na debutovém EP Cat & Mouse servírují sebevědomý, propracovaný rock, zvukem vycházející z osmdesátkového hardcoru.

Trojice z amerického Missouri boří rokenrolové stereotypy ještě v jedné věci – jsou to černoši. Trochu podivné jméno má stejný základ jako Ramones –  všichni členové kapely se jmenují Radke a na rozdíl od Ramones to jsou skuteční bratři. A slyšet hlas Dee Radkeho bez reálií či videoklipů, nenapadlo by mne, že to je dredatý černý kluk. Vokál v sobě totiž nese ozvěny Misfits (ať už Danziga nebo Gravese), Vaniana z Damned nebo Casablancase ze Strokes v nižších polohách.

Ostatně, Strokes v období First Impressions of Earth připomene i úvodní riff titulní skladby. Ta těží nejen z potemnělé atmosféry postavené na barvě hlasu a riffu s potenicálem pronásledovat posluchače i ve snu, ale překvapuje skvělým kytarovým sólem, halekačkami i opravdu chytlavou melodií, sborovými vokály či střídání temp – píseň ani chvíli nenudí a příběh myši graduje až k její zkáze.

Out Here In My Head je o něco větší odrhovačka – v podstatě nijak nepřekvapující jednolitost však nahrazuje energií. Song je nejrychlejší a nejprimitivnější pecka odkazující právě někam k 80’s hardcoru a je to punk v nejlepším slova smyslu.

Angažovaností zaujme N.I.G.G.A. (Not OK). Brojí proti rasismu maskovaném zkracováním slova negr, jak prý spolužáci častovali jistého černošského hudebníka na střední škole. Jemu samotnému to nevadilo, ale Radkey stojí za tím, že jedno jiné písmenko na urážlivém významu slova nic nemění. Ve skladbě kapela znovu ukazuje nejsilnější zbraně – sborové hey, šikovné nápady a smršť, kterou jsou schopni podpořit na jakémkoli živém vystoupení, ať v klubu nebo naleštěné TV show.

Největším mínusem nahrávky je to, že je moc krátká. Ale jako debut je EP až neuvěřitelně vyzrálé a zábavné. Navzdory nezájmu v našich končinách, v Americe patří mezi vyhajpované kapely hrající třeba po boku Franz Ferdinand a ukazujících se v pořadu Joolse Hollanda. A dlouhohrající deska ukáže, jak to s tou prorokovanou velkou budoucností je. Cat & Mouse je zatím skvělým patnáctiminutovým lékem na nudu.

Tracklist
  1. Cat & Mouse
  2. Out Here In My Head
  3. Pretty Things
  4. Red Letter
  5. N.I.G.G.A. (Not OK)

O autorovi

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com