Kids and Heroes
Radioactivity – Radioactivity
Johnny Násilník 14/06/2014 LP, Recenze

Marked Men se sice nikdy oficiálně nerozpadli, ale po nahrávání poslední desky Ghosts se stali oním duchem nebo spíš zombíkem. Jeff Burke zmizel do Japonska, kde založil kapelu The Novice, která stihla vydat eponymní sedmičku, a pak se společně s japonskými spoluhráči vrátil zpátky do Texasu, kde se přejmenovali na Radioactivity a na Dirtnap Records vydali debutové album.

Radioactivity začínají tam, kde skončili Marked Men. Špinavá nahrávka, oldschoolový, perfektně šlapající punkrock s rokenrolovými riffy zběsile střídající dva akordy. Zpěv v sobě nese silný pop punkový feeling, melodie úvodní skladby Sickness nebo mé na první poslech nejoblíbenější World of Pleasure jsou hitové a probouzí ten známý pocit „tohle už odněkud znám, ne?“ Ale nikdy člověk nepřijde na nic konkrétního, jelikož Radioactivity v sobě mají ducha prapůvodního garážového punku i éry komerčního pop punku, který k téhle muzice přivedl valnou většinu pankáčů mé generace.

Svým způsobem je self-titled nahrávka Radioactivity perfektní. Energická, chytlavá, syrová, retro mířící na sedmdesátá léta v Kalifornii a následný revival let devadesátých a počátku nového milénia. Nepřináší nic nového, opakuje spoustu klišé, ale klišé, která zní skvěle, ať už jde o vyhrávky oživující stereotypní řezání do kytar, nebo jistou, poněkud se vymykající, posmutnělost, která na mě především ze zpěvu vyzařuje. Popové melodie evokují bezstarostnost, ale v šejkru se míchají s trochou bolestné melancholie.

Problém je v tom, že to všechno splývá. Na jednu stranu je to evergreen od Modern Action po Sharp Objects, songy jsou si hodně podobné a až intenzivní poslech vryje do paměti skladbu po skladbě. Limituje samotný žánr, přesto to třeba takoví Briefs umějí lépe, Radioactivity se až moc opakují.

I přesto jsou ale Radioactivity mojí krevní skupinou. Dvě kytary hrající většinu času obě identicky, jen na rozdílných pražcích, analogový zvuk a tolik reverbu na vokálech, že je tomu těžko rozumět. Jednoduchost. Dejte to zahrát kdejakému virtuózovi, který na barových jamech machruje se Santanou nebo Hendrixem. Nikdy to nezahraje. Punkrock vyvěrá přímo z duše autora, z prachu bolesti, vzteku a psychické narušenosti neslučitelné s normálním fungováním v normální společnosti. Radioactivity na své první desce takoví jsou.

Tracklist

1. Sickness

2. Other Life

3. World of Pleasure

4. Locked In My Head

5. Alright

6. When I’m Gone

7. Get Straight

8. Don’t Try

9. Alone

10. Falling Out

11. What You Want

12. The Last

13. Trusted You

O autorovi

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com