Kids and Heroes
Protes Bengt – In Bengt We Trust
Martin Suicide 19/09/2014 EP, Recenze

Dlouho anoncovaná reedice jednoho z klasických švédských hardcore punk EP na Insane Society je tady. Devětadvacet let od svého nahrání a čtvrtstoletí od své poslední edice (ta první vyšla na Röj Records v roce 1985, druhá pak v roce 1989 na Uproar Records). Projekt, který tehdy dali dohromady Ake a Chrille z Mob 47 spolu s Perem z později známých Filthy Christians, je odrazem soundracku punkové puberty značné části generace dnešních, řekněme, pětačtyřicátníků. Generace, která vyrostla na raném punku a new wave, aby o nedlouho později pod vlivem nahrávek Circle Jerks a za pár let DRI vytvořila nový punk, divoký, rychlý a neučesaný.

To, čím Protes Bengt výrazně vybočují z řady, jsou kytaristovy nosné nápady, výrazné, chytlavé a vlastně si u nich asi dříve nebo později uvědomíte spojitost s MOB 47 – je to stejný typ rifů, jen je všechno ještě kratší, rychlejší, neurvalejší a především dík obhroublému tak trochu proto-grindcorovému zpěvu surovější. Stejně tak extrémně i dnes může působit 32 songů na sedmipalci (což je pěkný opruz opisovat). Jenže za pomoci Akeho hudebních nápadů je to stále především chytlavý punk s kořeny, v nichž se prolínají vlivy Discharge s americkou hardcore vlnou z let 82/83 i právě bující produkcí evropských kapel, a v neposlední řadě nejednou máte pocit, že posloucháte motiv recyklovaný z tvorby Mob 47. Zvuk odpovídá standardu tehdejších DIY amatérských záležitostí a ostatně vznikl na stejném místě jako klasické nahrávky právě Mob 47 či dema Agoni a Discard, tj. v Akeho zkušebno-studiu. Je v něm veškeré to kouzlo amatérismu, energie a bezprostřednosti, které se mnoho kapel v posledních letech snaží napodobit, ale nikdo se tomu nedokáže ani přiblížit.

Obal je perfektním duplikátem originálu, jen provedený sítotiskem na nesrovnatelně kvalitnějším papíru, žádné zbytečné litanie a koláže fotografií, ale deska přesně v té podobě, jak vypadala v době svého původního vzniku. Po obdobně pěkně udělaných singlech před pár lety spáchaných Voltage Records je tohle další skvělý reedicový tah z české kotliny do země tří korunek. Či obráceně? Těžko říct.

Info

Label: insanesociety.net
Rok vydání: 1985 / 2014

Tracklist
 1. Pakskstämning
 2. Vattenkammad
 3. Jojo-Punks
 4. Trimmad Älg
 5. Äggkopp
 6. Skalad Gurka
 7. Hopplös
 8. Total – Slakt
 9. Bsb
 10. 18 Meloner
 11. Ovärt
 12. Krossa Er
 13. Urinvägsinfektion
 14. Mangel
 15. Ägg
 16. Radioaktiv
 17. U-Bat
 18. Ob-Inlägg
 19. En Kasse Bira
 20. Rännskita
 21. Snuten Bakom Knuten
 22. Kul I Hjul
 23. Bibeln E Min Lag
 24. Konfirmationsläger
 25. Tumstock
 26. Satsa
 27. Smörjd
 28. Inte Banga Ur
 29. Rösta Pa Dig Själv
 30. Grymt Sa Bengt
 31. Hjälp Snuten
 32. Vingmutter

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com