Kids and Heroes
Powernap – Oreosmith
Tony Youngfield 26/03/2015 EP, Recenze

Powernap jsou druhou žhavou novinkou, o které jsme se dozvěděli od německých Cityrat Records – bláznivá kapela z kanadského Montrealu vznikla sice již v roce 2012, ale letos vydává své první EP – placka s podivným názvem Oreosmith vyšla 20. března na Asian Man Records (Amerika) a na Klownhouse Recordz (Evropa). Lidé z Klownhouse Recordz označili Powernap jako „mrzutý melodický punk ve stylu Lawrence Arms nebo Crimpshrine“.

Já dodávám, že jsem při poslechu hned zpozorněl, protože zvuk nahrávky mi instrumentálním provedením připomínal „temná bad-ass léta“ v tvorbě kapely Alkaline Trio, konkrétně alba From Here To Infirmary a Good Mourning. Zvláštní, až nápadně „zvonivý“ zvuk činelů, typické bicí, chytlavé melodie (i když ne tak nakažlivé jako v případě Alk3)… Hlas zpěváka mi ale připomněl spíše syrovější punkové věci – jednalo se o příjemně vyřvaný chraplák s až garážovým nádechem. Celkově bych Powernap popsal jako líbivý, ale přitom kvalitní pop-punk. Je to ale i sympatický melodický punk s příměsí garáže a power-popu a s doteky post punku. Já jako bych kromě klasických a profláklých amerických souborů, hrajících melodický punk, slyšel i ozvěny Radio Dead Ones nebo Baretta Love.

Z alba, obsahujícího šest songů, jde cítit energie a chuť tvořit, člověk by si kapelu rád zařadil do osobní přihrádky nové hudební naděje, nicméně ještě je brzy na nějaké závěry. Mimo jiné proto, že členové Powernap sebe ani tvorbu neberou příliš vážně – při psaní songů prý razili heslo „pop pills not punk“ a všechny songy napsali a nahráli z hecu, než se jejich kamarád vrátil z dovolené. Na druhou stranu, určitý zdravý nadhled a dávka sebeironie jsou pro fungování mnoha kapel základními stavebními kameny.

Jistá podobnost se zvukem některých nahrávek kapely Alkaline Trio mimochodem není úplnou náhodou – Trio u Asian Man Records vydávali, dodnes u tohoto labelu zůstali frontman Matt Skiba i basák Dan Andriano, kromě nich u AMR vydává třeba Kevin Seconds z legendární hardcorové kapely 7 Seconds. Nelze také nepřipomenout, že u AMR vyšly fošny kapel, jako jsou Big D & The Kids Table, Less Than Jake, již zmíněných The Lawrence Arms, The Peacocks nebo The Toasters.

Tvorba Powernap se parádně poslouchá, já osobně bych si EP Oreosmith pustil třeba po cestě na letní festival. Nahrávka je vyvážená, songy nijak kvalitativně nevyčnívají nebo naopak nepadají pod úroveň – je slyšet, že se jedná o hudbu, nahranou pro zábavu a laťka je podle toho nastavena. Do úplné monotónnosti a opakování ale naštěstí EP nestihne spadnout, já už jsem si stihl najít oblíbené songy, kterými jsou úderné pecky Girls From Bars a I’ll Resist. Powernap stojí rozhodně alespoň za to, abyste si je poslechli a dali jim šanci. Třeba se dostanou z oddělení nové hudební naděje i dál…

Info

Label: Asian Man Records/Klownhouse Recordz

Rok vydání: 2015

Info
  1. Working For The Weekend
  2. Jewelry
  3. Live Slow, Die Whenever
  4. Girls From Bars
  5. I’ll Resist
  6. Beautiful Day

O autorovi

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com