Kids and Heroes
Piss Test – Biggest Band In Europe
Martin Suicide 04/08/2014 LP, Recenze

Sedíc v německém klubu na koncertě The Chemicals u piva klábosíme s jejich frontmanem Johnnym a během nekonečných debat o muzice a kapelách padne i věta: „Man, you should check out this new band from Portland, Piss Test.“. To bylo mé první setkání s Piss Test, relativně novým jménem v hudebním vesmíru, kteří v té době měli venku svůj debutní sedmipalec. Od té doby uběhl nějaký ten pátek a trio, v němž najdete lidi prošlé působením v Red Dons, Poison Idea, Neo Boys, Soda Pop Kids nebo Autistic Youth, vyrukovala na světlo světa s velkou deskou. Ta v evropské edici vyšla na Taken By Surprise a nese vtipný titul „Biggest Band In Europe“.

Úvodní Major Of Mississipi zní jako nasraná hardcore punková variace na staré Wipers. Naštvaný zpěv a rychlá rytmika tu jde ruku v ruce se zajímavými kytarovými postupy a vyhrávkami, za které by se nemusel stydět ani sám Greg Sage. Svižný a chytlavý punk s parádní barvou zvuku kytary, který tu kapela servíruje, zní jako kříženec mezi starým punkem z jižní Kalifornie a do stejné éry patřící portlandské scény. Jinými slovy hudba produkovaná Piss Test je mix mých nejoblíbenějších podob amerického punku a to mluví samo za sebe. Při poslechu písní na této desce si chvilkami říkám, že snad křeslo, ve kterém sedím, je strojem času, kterým jsem se přenesl do časů, kdy rocknroll ve své punkové inkarnaci byl svěží, divoký a neurvalý. Bohužel stroj času dosud nikdo neobjevil, ale může fungovat za pomoci patřičných roznětek, alespoň uvnitř našich myslí. Piss Test ač jako kapela navýsost aktuální na mě takto funguje a souběžně je i důkazem toho, že tahle hudba i po desítkách let, může produkovat svěží a autentické záležitosti. Jen jejich hudebně sociální dopad samozřejmě asi nikdy nedosáhne rozměru srovnatelného s jejich o třicet let staršími předchůdci, což je ovšem přirozené. Rychlejší kompozice se střídají s pomalejšími a stejně jako u původních kapel tohoto žánru tu můžete zaslechnout odkaz na surf rock či jindy na garage rock. Melodická basová linka hraje v písních dominantní roli a skvěle koresponduje s načuřeným zpěvem i kytarou, zvukově bazírující na jen nepatrném zkreslení. Můj osobní hit celé desky je pátá Mussolini (mimochodem, jak je možné, že písně s nacistickými/fašistickými odkazy jsou téměř vždy na punk deskách mými favority, hahaha), bazírující na mé oblíbené kombinaci tónů, nicméně zbytek desky je neméně tak dobrý.

Taken By Surprise v poslední době vydává jednu pecku za druhou a právě Piss Test to dokazují náramně, ostatně je to „největší kapela v Evropě“, zda je to tak doopravdy se budeme moci přesvědčit v listopadu, kdy Piss Test zahrají v Brně.

Info

Label:   takenbysurprise.net
Rok vydání: 2014

Tracklist
 1. Mayor Of Mississippi
 2. Nico Goes To Goth Night
 3. Hassian Girl
 4. Macy’s
 5. Mussolini
 6. Everybody
 7. What’s It Time For?
 8. Suicidal – Ideation
 9. Rob Starts A Class War
 10. No Money
 11. Don’t Let Nazis Do Your Taxes
 12. 110 Bandit
 13. Tragedy

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com