Kids and Heroes
Picasso Blot zavítajú domov zablahoželať Načo Názov
Aurora Pisces 23/06/2014 Pozvánky

Mestom zrodu punk-hardcore kapely Picasso Blot je Púchov, kam príde po 7 rokoch zablahoželať slovenskej punkovej legende Načo Názov, ku krásnym 20. narodeninám. Dvadsiatehopiateho októbra zaplaví Púchov nepochybne pamätný koncert. Na pódiu sa vystriedajú miestne menšie kapely, Odpad z Martina a už spomínané Picasso Blot. Načo Názov chystá pre svojich verných fanúšikov po dlhej pauze odmenu v podobe dvoch koncertov za jeden večer. V ich prvej 80 minutovke odohrajú 20 songov a v druhej, spolu so svojimi hosťami, ďalších 20. Na tieto comebacky a narodeniny sa môže tešiť 400 účastníkov, ktorí neváhali a objednali si lístky, nakoľko akcia zaznamenala vysoký záujem.

Ako to vlastne celé začalo? Kapely Picasso Blot a Načo Názov majú úzko späté osudy. Jozef Mišún (spev Načo Názov) spolu so svojím bratrancom Bobrom a gitaristom Kuťafásom založili prvú púchovskú punkovú kapelu Punkhard. Písal sa rok 1993. Po rozpade kapely Punkarhard, sa v jednej skúšobni stretávajú bratia Milan (spev a gitara Picasso Blot) a Peter (bicie Picasso Blot) Panáčkovci s Jozefom Mišúnom (ďalej už iba Josko). Kapela sa volala S.E?, teda Stratená existencia? Josko, doposiaľ hrajúci len na basgitare, sa zhosťuje aj spevu. Ich prvý koncert odohrávajú v decembri 1994 (týždeň pred Milanovou osemnástkou). Začiatkom nastávajúceho roku 95, sa kapela definitívne premenovala na Načo Názov. Bratia Panáčkovci sa pričinili na vzniku albumov Komu že je lepšie (1995) a Krok od zániku (1997). Táto zostava Načo Názov, ku ktorej časom pribudol Reno, sa po osobných nezhodách členov na konci leta 97 rozpadá.

Bratia Panáčkovci prechádzajú do kapely S.N.T., ktorú zakladá Mäkkýš (gitara Načo Názov). Milan a Peter sa v kapele dlho neohriali, pretože už približne o rok nato odchádzajú do ich vedľajšieho  projektu  so Zdenom. Pôvodne sa chceli volať ako estrádna východonemecká show prenášaná priamym prenosom do socialistických krajín – Ein Kessel Buntes. Avšak Zdeno ich prehovoril, aby si ponechali názov po jeho predchádzajúcej starej undergroundovej kapele Picasso Blot (Picassova škvrna). Panáčkovci, ešte za ich čias s Načo Názvom, sa s touto kapelou stretávali na spoločných koncertoch, preto s názvom súhlasili. Zdeno, ktorý hrával na basgitare a zároveň spieval, prešiel čisto len na spev. A tak vzala do rúk gitaru žena, Kačena, a po nej prebral štafetu Brso. S ním Picasso Blot nahrávajú v roku 2000 prvý album – Daň za život.

10490348_10201393690764561_624537907_n

Po koncerte na južnej Morave Zdeno a Brso opúšťajú kapelu. Panáčkovi odchádzajú pracovať do zahraničia a Picasso Blot dočasne končí. V máji 2003 sú späť a spolu s Majom Ozimym (basgitara) nahrávajú 2 skladby na výberovku Underground unity. Zmenu v kapele zaznamenávame u Milana, ktorý sa popri gitare zhostil aj pozície speváka. V roku 2005 vychádza druhý album Picasso Blot – Stav ohrozenia, ktorí s nimi nahral aj Mišo na basgitare.

Súrodencom zachutilo cestovanie za prácou. Peter odchádza do Anglicka, kam po čase za ním príde aj brat Milan. Púchovská kepela Picasso Blot tým ukončila svoje dlhoročné pôsobenie na slovenskej scéne. Panáčkovci krátko po ich príchode do Británie spoznávajú Tomáša a Romana z Rožňavy. Po 5 rokoch spoločne obnovujú kapelu. Chalani pôsobia v meste Stoke on Trent, no napriek tomu na koncertoch v Anglicku spievajú svoje staré piesne v slovenčine. Nová tvorba už zahŕňa anglické texty. Momentálne dávajú jeden song na kompilačný vinyl s ďalšími 10 anglickými kapelami a chystajú sa nahrať svoj v poradí tretí album.

Na ich koncert v Púchove sa veľmi tešia. S týmto mestom sa im spája mnoho spomienok a najmä priateľov. Ako nám Milan Panáček sám povedal: „Na Slovensku sme hrali naposledy pred 7 rokmi v púchovskom Xku, približne 3 týždne pred bratovým odchodom do Anglicka. Som zvedavý či si nás ľudia budú ešte pamätať, ale teším sa samozrejme aj na Načo Názov. Veď to bola naša prvá punková kapela. To sme boli ešte punkáči (smiech).“

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com