Kids and Heroes
Pár slov s Niclasem z The Baboon Show o nové desce, koncertech i inspiracích
Martin Suicide 13/03/2018 Rozhovory

Stockholmští The Baboon Show jsou jedním nejskloňovanějších jmen v intencích evropského punku posledních let. Právě vydali své nové album a v rámci turné se opět představí v pražském Rock Café. Pár slov o nové desce, hraní s Die Toten Hosen nebo koncertech na Kubě s bubeníkem Niclasem si můžete přečíst na následujících řádcích.

 

Vaše nové LP právě vychází, co od něj mohou potenciální posluchači čekat?

Jo, je to tak, jmenuje se Radio Rebelde a už se nemůžeme dočkat, až se o písničky z něj podělíme s vámi všemi. Od těchto jedenácti písniček můžete čekat vysoce elektrizující a energickou muziku, v níž se punk střetává s rockem.

Před koncem roku jste odjeli německé turné jako předskokani Die Toten Hosen, což je velká věc. Jaké to bylo? Co bylo nejlepší a jaké byly reakce publika?

Die Toten Hosen jsou skvělá kapela a super lidi. Máme je rádi spolu s celým jejich týmem. Nejlepší byly samotné koncerty. V obrovských hokejových arénách nehrajeme zrovna každý den. Je vážně zábava hrát před tak obrovskou masou návštěvníků a být součástí celé té velkolepé produkce. Navíc lidem jsme se líbili a dík těmto koncertům nám přibylo spoustu nových fanoušků.

Kdy a jak jsi se poprvé setkal s punkem jakožto hudební formou?

Vyrůstal jsem v zásadě na poslechu metalu. Členové Metalliky ve svých slavných dnech vždycky nosili ta super trička s lebkami, kostmi a podobnými záležitostmi. Tak jsem si pořád kladl otázku, co jsou vlastně zač, až mi někdo řekl, že to jsou trička punk kapely Misfits. Poslechl jsem si je a zamiloval si je. Už v tý době mě bavili Ramones, ale musím říct, že právě Misfits byli tím, co mě reálně přivedlo k punku a hardcore. Walk Among Us byla jedna z mých prvních punk desek.

Co jsou pro tebe ty nejzásadnější švédské punkové či rockové desky?

Ježiš, to je vážně těžké říct. Mohl bych vyjmenovat asi stovku zásadních švédských metal desek, pokud chceš, hahaha. The Hellacopters byli v každém ohledu zásadní kapelou a totéž platí pro vše, co nahráli Asta Kask. Osobně mě taky hodně baví švédský d-beat/crust kapely.

A co byly/jsou hlavní vlivy na muziku The Baboon Show?

Od začátku to byla klasická 1977 éra punku smísená s riffy od AC/DC. Dnes jsou naše vlivy možná trošku širší.

Měli jste možnost vystupovat na Kubě, což je dost neobvyklé pro kapely z Evropy. Jak jste se k tomu dostali a jaké byly tamní koncerty?

Bylo to skrze jeden velký švédský festival, který začal organizovat menší festivaly v několika dalších zemích, a Havana byla jedním z míst, které si vybrali. Byli jsme pozvaní a následně se to stalo tak populárním, že se z toho stala téměř tradice. Hráli jsme na tom festivalu čtyři roky za sebou a Kubáncům se to líbilo. Je to skvělá země se skvělými lidmi. Koncerty tam byly šílené a užívali jsme si každou sekundu z nich.

Vaše baskytaristka Frida byla součástí projektu Riot Grrrl Sessions spolu s dalšími švédskými muzikantkami. Jak celý projet vznikl?

Tak tohle je otázka na Fridu.

Frida: Canan z Tiger Bell a Twin Pigs přišla s celým nápadem na Riot Grrrl Sessions. Zeptala se mě, zda bych měla zájem na věci participovat jako fanoušek riot grrrl hnutí i muziky s tím, že je šance zalézt na víkend do studia se spoustou dalších muzikantů, se kterými si normálně nezahraji a které obdivuji, takže jsem nemohla odmítnout. Výsledek je album se třinácti songy, které vyšlo 21. února, a spousta nových přátel.

Hráli jste v nějakých kapelách před The Baboon Show?

Všichni jsme hráli v dalších kapelách před The Baboon Show. V různých punkových a metalových, řekněme. V současnosti mám ještě kapelu The Objects spolu s Tobiasem z Imperial State Electric. Náš první singl vyšel na Ghost Highway Recordings.

Co ti zůstalo v hlavě z předchozích koncertů v Praze?

Skvělá atmosféra a spousty vážně přátelských lidí. Navíc celé město je krásné. Byli jsme tam vlastně už celkem mnohokrát. Jo a miluju vaše pivo, haha.

Zaregistroval jsi nějakou odlišnost ve společenském klimatu v zemích bývalého východního bloku oproti západní Evropě?

Nemyslím, že je tam nějaká zásadní odlišnost. Lidé jsou lidé.

Myslíš, že se dožijeme konce současné podoby kapitalismu?

Myslím, že ano.

Jak se díváš na současný nárůst nacionalismu ruku v ruce s neo-liberální politikou v Evropě?

Buržoazie a neo-liberální politici jsou přímými viníky toho, proč můžeme vidět tolik rasismu a nacionalismu všude kolem nás. Je to vážně takhle jednoduché. Kde je nerovnost, nastupuje strach a nedůvěra.

Kdo přišel s nápadem na jméno kapely a co bylo jeho inspirací?

Švédská vláda je zodpovědná za naše jméno. Je to celé jedna přehlídka opičáků, hahaha

To je vše, díky za tvůj čas, a pokud chceš říct něco extra na závěr, je to na tobě.

Díky za rozhovor a uvidíme se brzo v Praze. Užijme si společný mejdan a Viva la Revolucion!

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com