Kids and Heroes
Palahniuk: Zpívání v cizím jazyce je jen maskování neschopnosti
Hoges 26/01/2014 Rozhovory

Palahniuk jsou pro mě jednou z nejnedocenějších tuzemských kapel, a proto jsem se s nimi rozhodl udělat rozhovor. Na několik málo otázek týkajících se převážně chystané desky, ale i literatury nebo vegetariánství mi odpověděl bubeník Matěj.

 

Začneme klasickou otázkou. Můžeš nám popsat vznik Palahniuk?

Palahniuk jako takoví vznikli na podzim roku 2008, ale formovat jsme se začali už dřív. Písničky jako Deprese nebo Nikdy nepřestanu a pár dalších jsme složili s bráchou (kytara) ještě v kapele s jiným složením někdy v roce 2006, možná 2005. Měli jsme ale jen jeden koncert. Po tomhle koncertě odjel zpěvák do Ameriky, druhej kytarista kvůli škole neměl čas a basáka to přestalo bavit. Od tý doby následovalo neustálý hledání nových lidí. Po nějaký době jsme se na jednom koncertě bavili s Fuegem o tom, že dlouhodobě sháníme zpěváka a on řekl, že by to zkusil. A myslim, že až tak rok na to jsme narazili na Méďu coby basáka. To bylo v létě 2008, když jsme dělali podržtašky na jednom festivalu. A pak se to konečně rozhýbalo.

Původ vašeho jména se zdá vcelku jasný. Ovlivnil vás Fight Club hodně?

Jméno byla vlastně taková nouzovka. Po tom, co se konečně kapela dala dohromady, jsme byli natěšení na živý hraní, a tak se domluvil koncert, aniž bychom už měli vymyšlenej název. V tý době jsem právě dočítal asi třetí knihu od Palahniuka a spontánně jsem navrhl, jestli nepoužít jeho jméno. Vim, že Méďovi se to tenkrát nelíbilo, proto se řeklo, že to zatím bude pro ten jeden koncert. A už nám to zůstalo. Takže to není tak, že bychom byli Palahniukem nějak výrazně v kapele ovlivnění. Každopádně knihy od něj mám rád, hlavně ty první.

Co literatura obecně? Je pro vás velkou inspirací? Případně zkus zmínit oblíbené autory.

Tady můžu mluvit jen za sebe, protože uplně přesně nevim, jak to maj kluci. Literatura mě baví, ale nečtu tak často, abych byl v tomhle směru se sebou spokojenej. Teď o prázdninách jsem ale hodně jel Philipa K. Dicka. Jinak mě baví sci-fi obecně, postapokalyptický věci, knihy od Welshe apod.

Songy píšete zásadně česky. O angličtině jste nikdy neuvažovali?

Ne, rozhodně ne. Já sice autorem textů nejsem, takže je těžký mluvit za Fuega, kterej je u nás většinou píše. Pokud se ale můžu vyjádřit k jazyku textů obecně, tak musím říct, že osobně mám rád, když kapela zpívá svojí mateřštinou. Dostává tak punc autenticity. Protože, ruku na srdce, v týhle scéně jsou si kapely hudebně častokrát dost podobný a může to bejt právě původní jazyk, kterej udělá kapelu o něco jedinečnější. Nechápu, jak někdo může říct, že se mu v cizím jazyce líp skládá, nebo že čeština je nehudební. Přijde mi, že je to jen maskování neschopnosti, protože v cizím jazyce tolik nevyniknou klišé. Špatnej text je prostě špatnej, ať je napsanej jakkoliv. A stejně tak v opačnym případě.

Jak vlastně vidíš současnou českou punk/hardcore „scénu“?

Když budu pesimisticky generalizovat, tak bych řekl, že hardcore scéně někdy chybí nadhled a libuje si ve vlastní uzavřenosti, díky který se pořád dokola může utvrzovat o svý absolutní správnosti a pravdě. U některých lidí to vede k setkářskýmu typu uvažování, u jiných to může vést k iracionálnímu pocitu viny nebo nezapadnutí, když něco udělaj jinak, než scéna káže. To mi přijde divný. Na druhou stranu ale musim říct, že se zde najde i spousta otevřených, inspirativních a fajn lidí.  A častokrát hodně aktivních, což obdivuju. Akorát by se nemělo zapomínat, že zajímavý osobnosti žijou i mimo tuhletu hardcorovou bublinu.

V červnu minulého roku jste zveřejnili singl Krysy s tím, že zbylé nahrávky nebudou zveřejněny, dokud neseženete prostředky pro jejich vydání. V jaké fázi je deska teď?

Teď zrovna je to ve fázi, kdy je úplně všechno připravené na vydání. V těchto dnech se dotiskují booklety, jinak samotný vinyly i obaly už hotový jsou. Nejpozdějc do konce ledna by mohly být v prodeji. Celý vydání tohohle EP je malej zázrak, protože pár dní po zveřejnění Krys se nám ozvali kluci z Damage Done, že to vydají a postarali se vlastně úplně o všechno. Za to jim patří fakt neskutečný díky. My dodali jen hudbu a Fuego udělal grafiku.

Můžeme se těšit na křest?

Křest bude 21. února na strahovský Sedmičce s německými Small Town Riot. Ono to bude znít blbě, ale tahle varianta je taková znouzectnost. Původně jsme chtěli udělat koncert my sami a pozvat dvě, tři kapely, který nám jsou lidsky blízký. Probrali jsme pár jmen a ty jsme obeslali, jestli by si s námi případně nechtěli zahrát. Jenomže na ten termín, který jsme plánovali, nemohla ani jedna z těch kapel. Do toho padlo místo, kde jsme to chtěli udělat a tak jsme si řekli, že náš křest prostě spojíme s akcí, na kterou jsme byli pozvaní jako předkapela. Myslim, že to bude fajn.

Je podle tebe v době internetu vinyl jediné médium, které má cenu vydávat?

To je těžká otázka, protože já za těch deset nebo kolik let hraní v kapelách vlastně vydal do týhle doby jen samý pálený CD-R, nebo v horšim případě jen internetový mp3, a stejně jsem na to byl nějakym způsobem hrdej. Ale vinyl je vinyl. Je to artefakt, sběratelskej kus. Něco, co si doma na rozdíl od CDčka nevyrobíš. Ale nevidim důvod, proč nevydávat i na něčem jinym.

Sbíráš desky?

To je ta vtipná stránka věci. Vinyly mě už dlouhou dobu fascinujou, ale sám jsem vinylista nějaký… dejme tomu tři tejdny. Takže to je hodně čerstvý. Nicméně se mi už podařilo nashromáždit asi tak třicet kousků… od Houpacích koní, přes Mother až k Vladimírovi 518.

Vím, že jsi natočil dokument o kapele Remek. Jak ses k tomu dostal a proč zrovna o nich?

Povídat o tomhle dokumentu by bylo na celej samostatnej rozhovor. Takže to zkrátim. Studuju FAMU a v druhym ročníku jsme měli točit dokument. Chtěl jsem točit o něcem s pozitivnim poselstvím a napadli mě Remek, protože pro mě ztělesňovali určitý myšlenky, který mi přišlo dobrý předat dál. Rok na to jsem jako takový doplnění natočil hranou Módní policii, což je myšlenkově něco podobnýho, ale z úplně opačný strany. Přestože Módní policie takovej zájem nevyvolala, myslim, že se spolu s tím dokumentem dobře doplňuje.

Všichni v kapele jste vegetariáni. Nemyslíš si, že se vegetariánství/veganství stává v posledních letech spíše módním doplňkem než přesvědčením?

Je dobrý, když se člověk stane vegetariánem nebo veganem z jakýhokoli důvodu. Navíc si úplně nemyslim, že to je nějaká móda, a pokud ano, tak jedině dobře, protože díky tomu má tahle myšlenka větší potenciál se rozšířit. Horší spíš je to, že když už s tim lidi začnou kvůli nějaký manýře, tak jim to většinou moc dlouho nevydrží.

Vadí ti kouření na koncertech?

Vadí mi kouření obecně. Kdykoli a kdekoli.

Závěrem. Co všechno plánuje Palahniuk v nadcházejícím roce?

Budeme dělat trika, v nejbližší době se chystáme podomácku nahrát nový písničky a máme domluveno pár koncertů. Takže asi nic radikálního.

O autorovi

Skejty, piva a rock'n'roll. V redakci od června roku 2013.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com