Kids and Heroes
Pajtás Daloljunk Y (Magyar Punk 1983-1987)
Martin Suicide 21/09/2017 LP, Recenze

Odkrývání maďarských punkových archivů pokračuje a Tamás na svém vydavatelství Trottel Records vypustil do světa druhé pokračování vinylové série Pajtás Daloljunk, které volně navazuje na stejnojmennou sérii kazetových kompilací z pradávných časů. Pajtás Daloljunk Y navazuje na předchozí X a servíruje kolekci písní vzniklých v letech 1983 až 1987.

Desku rozjíždí živák kultovních Kretens z roku 83. Syrový koncertní zvuk naštěstí dokáže udržet melodický potenciál jejich tvorby i energii. Jejich hudba lavíruje někde mezi klasickým punkem a jeho rychlým pokračovatelem z počátků osmdesátých let. Kretens jsou jednou z kapel, od kterých bych si z jejich tehdejší tvorby přál slyšet víc a třeba alespoň v demo kvalitě. Následují Herpesz, dvě demo písně z roku 84, předvádějí dílem čítankový kontinentální hardcore punk v jeho počátcích. Rychlý punk, stavící na chytlavých rifech, tu a tam nějaké melodii a občas rozhašeném chaosu. Temetkezési Vállalat, pro mě dosud neznámé jméno. Zde jsou zastoupeni jedinou písní, která reprezentuje punk s dívčím lehce neurvalým zpěvem a nápady bazírujícími na klasickém rocknrollu. Ti jsou pro mě příjemným překvapením. Stranu uzavírají Rizikó Faktor a demo song z roku 84, který i napříč super syrovému garážovému zvuku ukazuje nepopiratelný talent kapely. Rychlý a super chytlavý punk s parádním refrénem a neméně dobrou basou. Tahle kapela měla natočit něco pořádného.

Kaiser Und König, otvírající druhou stranu, nabízí opět rychlou podobu punku se slušnou technickou zručností. Následující Pink Panthers jsou skvělý rozvrzaný punk, který je neurvalý, primitivní, ale zároveň chytlavý ve svém autentickém výrazu. Trottel, kteří tu mají dvě demo skladby z roku 86, kdy se vrátili po pauze na pódia, a jejich nová tvorba je navýsost komplexní a inteligentní hardcore punk, pohrávající si s dynamikou, skvělými nápady i nespornou hráčskou dovedností. Pro mě osobně je tvorba z let 86 až 89 tím mně nejbližším, co Trottel ve své dlouhé kariéře vytvořili. To nejlepší nakonec přichází s QSS. Trojice naprosto zadek nakopávajících skladeb v duchu toho nejlepšího, co v té době vznikalo v rámci evropského hardcore punku. QSS jsou kapela, která by mohla klidně stát rovnocenně po boku legend typu Lama nebo Appendix.

Skvělá ukázka toho, jak zajímavá a dosud polozapomenutá byla maďarská punk scéna v dobách gulášového socialismu.

Info
Label: trottel.hu
Rok vydání: 2017
Tracklist
1. Kretens – Annyira fáj
2. Kretens – Bürokrácia
3. Kretens – Kinek kel lez?
4. Herpesz – Disszidens
5. Herpesz – Despota
6. Temetkezési Vállalat – Eröszakos szerelem
7. Rizikó Faktor – Magyarország szép hazám
8. Kaiser Und König – A Kurva anyját minden híres embernek
9. Pink Panthers – Nem arra születtem
10. Pink Panthers – Nem tudok élni nélküled
11. Pink Panthers – Elvégeztem a küldetésem
12. Trottel – Emigránsok
13. Trottel – Hösi halott
14. QSS – Utolsó felszólítás
15. QSS – Propaganda
16. QSS – Kézigránát

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com