Kids and Heroes
Organizátori Okthober Festu: Môžeš kludne zahrať na hrebeni, keď más k tomu dobrý politicky text
Palo Z. 06/11/2018 Rozhovory

OkthoberFest, to nie je len názov známeho pivného festivalu, pár rokov je to už aj názov DIY hardcore punk indoor benefičného festivalu v Trenčíne. Tento rok sa na ňom predstavili skupiny ako Tuscoma (NZ), I am Pentagon, Nullus sum a ďalší. O tom, ako vznikol tento festival a čo si myslia o politike na Slovensku, nám trocha porozprávali organizátori 161 a 666.

 

Hneď na začiatok, ako vlastne vznikol tento festival?

161: Už dávnejšie som sa pohrával s myšlienkou urobiť v TN malý dvojdňový indoorový DIY festival. Niečo podobne ako je pražský EOTS (Enemy Of The Sun), len v oveľa menšom prevedení, haha.

666: Názov OkthoberFest sme prebrali od chalanov z PP po tom, čo ukončili činnosť. Pôvodne to bola dvojdnová super akcia v Starom Smokovci.

Keďže festival sa prezentuje ako antifašistický festival, v čom vidíte najväčší problém? V tom, že na Slovensku sa zvyšuje podpora fašistickej strany?

161: Môj názor je, že z veľkej časti za to môže kapitalizmus a s ním spojená sociálna nerovnosť. Ďalej, čo ja viem? Že by zlé školstvo? Zlá vychová? Možno zlá politická situácia? Frustrácia? Inklinovanie k totalitným režimom a potreba mať vodcu? Dôvodov môže byt veľa. Nakoniec aj priamo v parlamente máme politikov, ktorí nemajú problém sa vyjadrovať rasisticky, xenofóbne, homofóbne či sexisticky a sú to politici z takzvaných štandardných politických strán, ale keď to tak z diaľky sledujem, tak tento nešvár sa rozmáha naprieč celým svetom. Každopádne sranda to už nie je.

666: Na Slovensku to bolo vždy tak. V 90-tych rokoch reval Slota, že pôjde tankami na Budapešť, prípadne sa dajú ešte možno nájsť niekde na youtube predvolebné spoty keď začínal pán Fico a myslím, že tam tiež padalo niečo, že urobí poriadok s Rómami. Samozrejme, že slovo Róm nepoužil. No a teraz tu máme Kotlebu. Takže z toho sa dá úplne jednoducho vyvodiť, že keď sa chceš dostať do parlamentu a chceš od ľudí hlas, tak je to jasné. Stačí byť rasista a mať rasistické názory a sľubovať poriadky, a si tam a už berieš plat a smeješ sa akí sú ľudia naivní. To tiež vypovedá o tom, akí ľudia v našej krajine žijú, keď sú v parlamente takí ľudia, akí sú. Nemyslím si, že sa niečo zvyšuje alebo znižuje, ale, že je to stále v nejakej rovine a asi stále aj bude. Možno ubudlo (neviem štatistiku) fyzických útokov a presunulo sa to za klávesnicu na facebook.

Dá sa to podľa vás nejako zmeniť?

161: Určite sa to zmeniť dá. Všetko je to o ľuďoch a chcení. Čo sa tyká Slovenska, blížia sa voľby a ja sa chystám prvý kráť isť voliť (haha) a to len kvôli tým hnedo zeleným mamrdom je to momentálne to najminimálnejšie minimum, čo môže každý urobiť, aby sme ich vykopali mimo parlament. Za ďalšie samozrejme nedávať fašistom žiadny verejný ani mediálny priestor.

666: Nedá, pretože ľudia sú masírovaní z každej strany či už TV alebo internet a ľudia sú ľahko ovplyvniteľní. Voľby budú v roku 2020, dovtedy sa toho ešte môže zmeniť dosť.

Proti nenávisti veľa kapiel bojuje aj hudbou. Váš názor na spájanie politiky a hudby?

161: Politika a hudba, s tým nemám absolútne žiadny problém, mám rád politické kapely, ktoré majú čo povedať, zvlášť, keď sú to texty antikapitalistické, antifašistické, vegánske atd., dokonca v takomto prípade u mňa prevláda text nad hudbou. Môžeš mi kludne zahrať na hrebeni, keď más k tomu dobrý politicky text, ktorý nepopiera slobodu ľudí a zvierat. Vždy si to rád vypočujem, haha.

666: Jasne že ÁNO. Mne to vyhovuje a nemám s tým problém, keď je kapela politická, alebo ich texty sú politické a už vôbec nemám problém, keď chce kapela niečo počas koncertu povedať. Samozrejme by to nemali byť polhodinové prednášky, lebo však sme na koncerte a nie na prednáške. Nemám problém si pustiť aj kapelu, ktorá nerieši politiku, ale spieva o bežných veciach, ktoré zažiješ v živote, ako je láska.

Stalo sa vám niekedy že ste mali problém s tým, že akcia je proti fašizmu?

161: Parkráť sa mi stalo, že bol za mnou človek a pýtal sa ma prečo mam na akcii vyvesené vlajky GNWP, AFA a škrtnutý dvojkríž, keď je to niekto mimo scénu a vidím, že je v pohode, tak to vysvetlím, nemám problém, a keď vidím, že je to nejaký mamrd, rovno ho pošlem do preč a ďalej o tom nediskutujem. Kto niekedy skúšal diskutovať s prakokotom, vie prečo nemá cenu diskutovať.

666: Ja osobne nie. Pre mňa je to standard a nemusím mať po sebe nálepky, že som proti tomu. Beriem to ako prirodzenú vec. Samozrejme facebookoví historici by ti to vysvetlili inač, ale celý ten internet a to, čo sa na ňom nachádza, treba brať s rezervou.

V čom je rozdielový tento ročník oproti minulým?

666: Tento rok bol piatok U Býka (menšia krčma) s 5 kapelami a druhy deň v Lúči (väčší klub). Každý rok chceme mať benefit na inú organizáciu. Tento rok to boli Lekári bez hraníc. Viac info o nich nájdeš na internete. V piatok bola účasť veľmi hojná a na taký malý podnik to bolo možno už trošku moc, ale zase druhý deň bol veľmi komorný, takže posielame Lekárom 100 euro.

161: Každý ročník plánujeme benefit pre niekoho iného. Vždy sa dohodneme v priebehu roka. Inak sa to ani moc nemení. Stále je to v dvoch podnikoch v TN a to piváreň u Býka a legendárny klub Lúč. Tento rok, ako 666 už napísal, to bolo pre Lekári bez hraníc, minulý rok to bolo pre lesoochranárenske združenie Vlk. Budúci ročník ešte musíme dohodnúť. Ja by som bol za združenie Limity sme my, určite si zaslúžia pozornosť a aj nejakú tú finančnú podporu.

A čo plánujete do budúcich ročníkov?

161: Myslím, že celý koncept festivalu prejde zmenami. Ja už nejaké tie nápady mám, len to musíme s 666 prediskutovať. Každopádne ostaneme stále benefičný DIY festival zameraný hlavne na tú najhlbšiu SK a CZ undergroundovú scénu a možno sa nám časom podarí dotiahnuť aj  nejakú tú vačšiu svetovú kapelu. Všetko závisí od financií.

666: Budúci rok by sme chceli nejakú post punk kapelu. Ideálne Horror Vacui z Talianska. Sú to pankáči (spevák hral v crustovej kapele Kontatto a prevádzkuje label Agipunk), ale hrajú smutný goth rock / post punk. Ale samozrejme všetko je ešte vo hviezdach a uvidí sa. Chcem hlavne volať kapely, v ktorých hrajú naši známi a kamaráti. Samozrejme všetko ťažký underground, žiadne predražené hviezdy.

Ako to vyzeralo tento rok, nájdete v galérií.

O autorovi

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com