Kids and Heroes
Odešel Rico Rodriguez, trombonista The Specials
Tony Youngfield 14/09/2015 Magazín

Jak už si možná někteří všímaví stačili zjistit, v pátek 4. září nás ve věku 80 let opustil trombonista Rico Rodriguez. Hudebník, známý především ze slavné britské ska/2 tone party The Specials, zemřel v Londýně po krátké nemoci. Krom Specials ale Rico hrál například s Joolsem Hollandem a jeho Rhythm And Blues Orchestra; Ricova obsáhlá tvorba obsahuje samozřejmě i sólové věci. Kapela The Specials na sociální síť Twitter umístila krátkou zprávu o úmrtí a Ricově odkazu a vyjádřila upřímnou soustrast rodině.

Rico, vlastním jménem Emmanuel Rodriguez, se narodil na Kubě, ale už jako malý se s rodiči přestěhoval na Jamajku. Vyrůstal v Kingstonu a na trombón ho neučil nikdo jiný, než slavný Don Drummond, který působil mimo jiné s kapelou The Skatalites. Sám Rico pak byl hudebně činný od konce padesátých let až do své smrti. Nahrávky mu vycházely mimo jiné i u Island Records, již v šedesátých letech působil v Británii a hrál jak sólově, tak s množstvím starších reggae kapel. Na konci sedmdesátých let Rico naskočil do rozjíždějícího se vlaku revivalu ska, přesněji 2 tone, britské kombinace původních jamajských vlivů a punkové dravosti. Ska se přihnalo s druhou vlnou a krom jmen, jako Hotknives nebo Madness, tu byli asi nejslavnější zástupci 2 tone, profláklí The Specials, se kterými Rico začal hrát.  Bez trombónu by se neobešel ani legendární flák A Message To You Rudy, cover songu Dandyho Livingstona.

Krom sólové dráhy, hraní s Hollandem a Specials založil Rico ještě projekt Rico And The Rudies. V roce 2007 dostal za své mimořádné a vlivné působení na hudební scéně Řád britského impéria a o pět let později následovala ještě Musgraveova medaile, jamajské ocenění.

Abychom těch smutných zpráv neměli málo, musím zmínit ještě jedno úmrtí, tentokrát z druhé strany Evropy. Dvanáctého srpna byl nalezen mrtvý basista ruské hardcore punkové stálice Purgen. Na rozdíl od Rica jsou okolnosti smrti basáka Sergeje nejasné, ostatně mrkněte na překlad vzkazu, který kapela umístila na facebook:

            „Smutné zprávy, lidi. Nemůžeme tomu uvěřit, ale…

Náš baskytarista Platon byl dnes v pět hodin odpoledne nalezen mrtvý. Jeho tělo bylo nalezeno oběšené pod železničním mostem. Nemůžeme potvrdit nebo vyvrátit, zda se jednalo o sebevraždu nebo vraždu. Zítra budeme informovat, jak lze pomoci Sergejově rodině.

Odpočívej v pokoji, bratře.“

Těžko říci, zda se Sergej rozhodl odejít sám, nebo mu k tomu někdo pomohl – život jakkoli alternativního, odlišného člověka je v Rusku těžký. Je dost možné, že basák Purgenů je dalším na seznamu obětí ruských neonacistů. Pokud se o toto téma zajímáte, lze doporučit knihu Ilji Falkovského Neviditelné vraždy.

O autorovi

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com