Kids and Heroes
O! Kult – Mi Smo Drzava – We Are The State
Martin Suicide 26/12/2013 LP, Recenze

Někdy na konci loňského roku zčista jasna vyšlo tří písňové EP O! Kult z jugoslávské Ljubljany. Kapely, která na počátku osmdesátých let přenesla do socialistické Jugoslávie hudební i textovou inspiraci britským, temnotou zahaleným anarcho punkem a dokázala tak náležitě rozvířit tamní hudební vody.

Od vydání EP uběhl téměř rok a jako další překvapení je tu celé LP, obsahující, spolu s párem studiových písní, živé nahrávky z let 1982 a 1983. V hudbě se tu prolínají již zmíněné anarcho punkové influence, spolu s post-punkem i klasickou náladou jugoslávských punkových nahrávek a tento koktejl je i zaznamenán s překvapivě skvělou zvukovou kvalitou, a ta i přes to, že převážná většina písní pochází z koncertních nahrávek.

Písně jako Za Ljudi či Tovariši – Čigavi? by mohly svou melodikou i atmosférou směle konkurovat těm nejlepším nahrávkám kultovních Britů The Mob, ale O! Kult nabízejí mnohem více. Tu zaslechnete odkaz na Crass, jindy na regionální punk klasiky či tehdy svěží post-punkovou vlnu. Výrazné basové melodie v hudbě umocňují právě onen zmíněný poslední vliv, ale celé vyznění kapely je na standartní vyklidněný post-punk příliš radikální a punkově rebelantský, což srší z tónů nahrávky každým úderem do nástrojů. To platí stejnou měrou, jak o živých tak i studiových písních a v globálu o celé této desce od úvodních tónů až do samého závěru.

V desce navíc, jako takový hezký bonus, dostanete i znovu vytištěný zin, původně distribuovaný kapelou spolu s kazetami, plný koláží a textů.  Jako celek jedna ze skvělých třešniček na hudebním dortu končícího letošního roku.

Info

Label: nerecords.se

Rok vydání: 2013

Tracklist
 1. Kult – Prisega
 2. Kult
 3. Mladi Imajo Moč (Brezveze)
 4. Tovariši – Čigavi?
 5. Za Ljudi
 6. Zahlava Zahlavam
 7. Manipulacija
 8. Socialistična Morala
 9. Disco Objekt
 10. Voli! Bodočnost
 11. Za Ljudi
 12. Toviraši – Čigavi?

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com