Kids and Heroes
O FajtFestu, jediném hardcore open-air festivalu na Vysočině
Dušan Horňák 26/06/2014 Rozhovory

Festivalová sezóna se pomalu ale jistě rozjíždí a mimo různé šaškárny typu Votvírák apod. se je možné těšit i na akce sice menší, ale zato určitě kvalitnější! A jedna z takových je i festival s parádní atmosférou a narvaný tvrdou muzikou, už poněkolikáté dunící na kopci nad Velkým Meziříčím, známý jako FajtFest. Pro ty čtenáře, kteří o této akci ještě neslyšeli, je tady rozhovor s jedním z pořadatelů Tomášem Bobem Fleckem.

 

Já Fajtfest znám, ale ostatní čtenáři možná ne, tak jim tu akci nějak představ, o co tam jde?

Fajtfest je jediný open air festival na Vysočině zaměřený výhradně na hard-core, metalcore a nu-metal. Letos to bude 6. ročník a myslím, že se už ušlo pořádný kus cesty, každý rok se snažíme to posunout dopředu. Viz stage, světla, zázemí, lepší podmínky pro návštěvníky atd. Je stále ale co zlepšovat!

BobTakže takový ten „rodinný“ festival, který od DIY pomalu přechází k tomu, řekněme, profesionálnějšímu formátu. A co line-up? Už v minulých ročnících se vám povedlo dotáhnout mimo téměř zdomácnělých kapel (Shadow Area, Sunset Trail atd.) i zvučnější jména ze zahraničí (např. Smash Hit Combo, Helia, Born From Pain), na co se můžou lidi těšit letos? Máte tam zase nějakou pecku?

Letos máme asi best obsazení zahraničních kapel, co kdy bylo, němečtí Emil Bulls, vycházející stars z Paříže Rise of the Nortstar a As they Burn a nemůžu opomenout nejznámější kapelu Moldavska Infected Rain s charismatickou a nádhernou zpěvačkou Lenou! No a k nim spoustu osvědčených jmen, jako třeba Skywalker, TTIOT nebo domácí legendy Bad Victims. Fanoušci kvalitní tvrdé muziky si určitě přijdou na své.

To věřím. Ještě k tomu zázemí, jak je to třeba s parkováním a spaním, je možnost někde u areálu postavit auto a rozbít stan v nějakém kempu? A jestli jo, tak je to s cenami?

Parkování je možné přímo v areálu festivalu (cca 300 míst), asi 60 m od stage. Spát se dá ve stanovém městečku, které zřejmě letos nebude na kopci za stagi, ale na dolní louce kvůli výstavbě rozhledny, ale o těchto změnách budeme včas informovat. Dále je možnost ubytování v některých penzionech, motelech, hotelech ve Velkém Meziříčí a i tyto varianty s kontakty brzy zveřejníme.

A co možnost nějakých vedlejších aktivit, třeba pro ty, co nebudou muset celý dopoledne vyspávat kocovinu a budou se chtít nějak zabavit? Co třeba voda na koupání v okolí, když je to léto?

Při dobrém počasí bych určitě doporučil návštěvu místního koupaliště, na které bude v sobotu od 10-17 hodin fungovat „Fajtfest svoz“ tam i zpět, Nebo si vyšlápnout na místní věž na náměstí, která je součástí kostela svatého Mikuláše a prohlédnout si město z výšky cca 40 metrů. Na náměstí se nachází i skvělá restaurace Nový Svit s geniálním kuchařem Zdenálem Guru Šinkovským, který s FajtFestem úzce spolupracuje.

…a taky je u areálu, pokud se nic nezměnilo, skejtová minirampa a na sousední sjezdovce bike park i s foam pitem. Budou mít lidi, kteří si s sebou třeba vezmou prkno nebo kolo, možnost si tam zařádit?

Co se týče skejtové rampy, tak ta bude normálně v provozu, kolem bike parku je to zatím s otazníkem. Ještě sami nevíme, jak výstavba rozhledny ovlivní provoz bike parku, ale i o to všem bude informovat v závěrečné tiskové správě začátkem července.

Poslední otázka na závěr, určitě se i k vám dostala kauza ohledně přemrštěných pokut pro venkovní festivaly za hluk. Co vy, máte s tím nějaké zkušenosti, taky se musíte potýkat s negativními postoji vůči vaší akci? A budou moct i na Fajtfestu lidé podepsat petici proti likvidaci open airů?

Samozřejmě tohle nám hodně vadí a jsme rezolutně proti! Zkušenosti s hlukem na na FajtFestu už máme a vždy při příjezdu policie jsme přece jen museli dát volume dolů, protože v jejich kompetenci je festival i ukončit. Moc dobře vím, jaké problémy má fest Mighty Sounds, ale to jsou přesně ty podivné české zákony a nařízení… Nedokážu si to ani představit například v Německu na Rock im Par nebo Anglii na Download, kde to je slyšet na několik desítek kilometrů a pochybuji, že je tam někdo prudí. Ale to už je zase úplně jinej příběh a debata na hodiny. Samozřejmě se rádi zapojíme do petice proti likvidaci open airů a myslím, že každý návštěvník FajtFestu to podepíše!

Více info na www.fajtfest.com.

O autorovi

V srdci Rock´n´Roll, v krvi rum

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com