Kids and Heroes
NSOS – Dnem za dnem
Danny 14/09/2017 CD, Recenze

Už dávno je pryč doba výměny vypálených punkových cédéček na školní chodbě. Miloval jsem to. První desky Houby a Fast Foodů, stejně jako LFATB a dávno zapomenutých No Children. Ortodoxní punkové akce i Kokr Fest. Někde tam určitě mým životem prošli i přerovští NSOS, minimálně když v roce 2007 vydali splitko s Punkhart. Stejně mě ale asi víc bavili R.A.F. O NSOS jsem naposledy slyšel tak před sedmi lety, ale teď to vypadá na comeback. V ruce mám loňské CD, nazvané Dnem za dnem.

Zahájit desku rýmem den / sen prostě není dobré. NSOS vždycky šli popovější cestou, nic proti, ale vypadá to, že na novince se odstřihli i od té poslední vazby k punk rocku. Líbivá produkce, samply, rádiová stavba songů. Od samého začátku znějí jako většina toho, co chytnete na Óčku během pauzy na oběd. Výkřiky „to dáme, dáme – kufry máme“ si tenkrát odpustili i Busted v letním hitu o letuškách. Já desku Dnem za dnem chápu. Chápu i její posmutnělou atmosféru, a dokonce ji i cítím. Vím, co znamená sahat si na dno, a už vím, že dno je mnohem hlouběji, než si myslíme. Jen ta forma je tu trošku nešťastná, až nechutně přátelská. NSOS se vzdali i posledních kousků syrovosti i naléhavosti, ale hudba přece musí aspoň trochu ničit. Líbí se mi zvuk čistých kytar i některé obraty v textech, ale samplů a efektů je zbytečně moc a basové linky jsou místy tak komplikované, že se rozmělní v probublávající a rušivou nudu. Song Záměna mi nemůže nabídnout nic jiného než iritaci. V písničce Ztrácíš naopak potěší v podkladu velmi příjemné dechy a vychází z toho nejlepší song celého alba, spolu s hodně intimní Osm. Uplakanost ale zvítězila nad vztekem.

Je mi líto, ale čekal jsem víc. A je mi to líto hlavně proto, že zvuk alba Dnem za dnem je na tuzemské poměry hodně nadstandardní, obzvláště pokud bereme v potaz, že se jedná o domácí nahrávání. Těch zvukových experimentů je ale takový nadbytek, že to trhá koherenci desky. Tohle nejsou QOTSA. Je to dost emíčko, jenže já radši trochu jiný emíčko. Ale obdivuju každou desku, ve které se kapela otevře, protože vím, jak to bolí.

Info

Rok vydání: 2016
Label: DIY
Link: bandzone.cz/nsosband

Tracklist

01. Jaký jsi měl den
02. Spalme
03. Co bude dál
04. Když sítě tíží
05. Pro jednou
06. Tisíce hvězd
07. Ztrácíš
08. Půlnoc
09. Osm
10. Záměna
11. Chtít žít
12. Na čem mi záleží

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com