Kids and Heroes
Night – Night
Martin Suicide 22/11/2013 CD, LP, Recenze

Že by tohle byla New wave of swedish retro metal? Těžko soudit, ale Night tu k dokonalosti dotahují to, co bylo nastíněno na předchozích dvou sedmipalcích a s kompletní výbavou stylových klišé. Počínaje vzhledem členů kapely, skrze lehce legrační brakově kreslený obal, až po veškeré hudební triky, patřící někam do přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy Judas Priest či Saxon vydávali svá nejlepší alba a Iron Maiden byli teprve na startovní dráze.

Tak trochu si vybavuji ta odpoledne po škole, strávená u spolužáka v pokoji poslechem desek Judas Priest a AC/CD jeho staršího bratra. Ten kratičký úsek dětství, předcházející momentu, kdy jsem objevil punk a new wave a nášivky Judas Priest se proměnily v synonymum nepřítele. Teď je ale rok 2013, staré nevraživosti jsou již dávno pouze součástí vzpomínek postupně stárnoucích chlápků, co jim zastydla puberta a všechny tyto hudební styly již dávno obrousily své hrany. Ovšem, zatím co tehdejší punk zažil již přehršli svých návratů a recyklací, u heavy metalu z téže doby se nejedná o tak běžnou záležitost, ačkoliv, nutno podotknout, metal sleduji zvenčí, a z pohledu znalce se mohu třeba mýlit. Nicméně Night už tím, že jsou na převážně punkovém vydavatelství, odhalují svou sounáležitost s jedním i druhým. Celé album je jakousi žánrovou esencí NWOBHM, ovšem oproti klasickým dílům třeba obligátních Judas tu absentuje silnější cit pro prvoposlechové odrhovačky, ale Judas Priest byli pouze jedni a ani oni sami již nikdy nepřekročili vlastní stín, tvořený deskami jako British Steel. Navíc Night jsou mladá kapela, jež je v podstatě teprve na svém startu a ten je víc než slibný. Ostatně kolik kapel se může pyšnit tím, že absolvují turné s nejvyhajpovanější metal kapelou současnosti, Ghost. A skladby jako původně singlové Gunpowder Treason nebo Stand Your Ground budiž toho příkladem. Ovšem mým osobním hitem desky je poklidnější a lehce hymnická Hang Them High, následovaná úvodní Fire And Steel, kterou zdobí ukázkově legrační metalový ječák, ale je fakt, že zbytek desky nikterak zvlášť nezaostává.

Pokud si na hudebních retro kanálech podupáváte do rytmu při klasických heavy metalových odrhovačkách z dílen jmen výše zmíněných či vám ve sklepě prach zanáší džísku plnou metalových nášivek, zkuste se přenést do dnešních dnů a dát šanci třeba právě Night, možná budete mile překvapeni.

Info

Label: gaphals.se

Rok vydání: 2013

Tracklist

1. Fire And Steel

2. Gunpowder Treason

3. Out Of The Ashes

4. Running In The Night

5. Taking You Down

6. Hang Them High

7. Stand Your Ground

8. Play It Loud

9. Into The Night

10. KeepThe Fire Burning

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

1 Comment

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com