Kids and Heroes
Niet – Srečna Mladina
Martin Suicide 30/08/2015 LP, Recenze

Svazová republika Jugoslávie v magickém roce 1984, země žijící v post-Titovské agonii, ze které se již nemá vzpamatovat, ale také země s jednou z nejživějších a nejplodnějších punkových scén té doby. Slovinští Niet jsou jedním z jejích produktů, patřící do druhé vlny tamního punkového dění. Vlny výrazně ovlivněné globálním podzemím a tím, čemu se tehdy ještě relativně čerstvě říká hardcore. Niet nahrávají svou první kazetu s názvem Srečna Mladina, vydanou v miniaturním nákladu 200 kusů a pomalu se stávají ve svém stylu a daném prostoru horkým zbožím, záhy získávající kultovní status a skrze tehdejší globální punkovou podzemní komunikaci se jejich jméno dostává i mimo rodnou hroudu. Ostatně dík tomu někdy v druhé půli osmdesátek doputovala jejich tvorba i k mému sluchu.

Niet reflektují jak hardcore, tak i klasický jihoslovanský punk, což velice transparentně prezentuje nahrávka jako celek. Její první strana se nese v převážně středně tempovém duchu potemnělého slovanského punkrocku, zatímco druhá strana je snůškou divokých a krátkých hardcore kompozic. Desku otvírající Depresija je klasický Jugoslávský punk okořeněný post punkovou temnotou a specifickou náladou typickou pro mnoho tamních nahrávek té doby. Druhá Iz Občeni pro změnu startuje kytarou znějící jako by utekla z prvního singlu Chaos UK, aby se posléze rozjela do svižného osmdesátkového punku v rychlém tempu. Třetí na melodické vlně se vezoucí Ritem je pak bez pochyb jedním z hitů desky s výrazně využitým doplňováním se ženského a mužského aspektu zpěvu. První stranu uzavírají dva na původní kazetě neobsažené bonus songy, z nichž především Heroj patří k nezpochybnitelným hitům kapely. Strana B přináší smršť rychlých, krátkých a navztekaných kompozic, zapadajících svým pojetím, již plně do škatulky hardcore (ač sama kapela se klasifikaci „hardcore“ vyhýbala jako čert kříži). Znovu a znovu tu Niet překvapují schopností napsat zapamatování hodné melodie a na závěr desky přichází ještě jeden bonus, vynikající skladba Vijolce nahraná stejně jako extra písně na první straně v roce 1985.

Niet umlčel ještě v osmdesátých letech klasický tehdejší problém zvaný vojenská služba, po které se kapela ještě na krátko vrátila. Na počátku devadesátých let však umírá zpěvák na předávkování heroinem a původním Niet je definitivní konec. O to překvapivější je návrat na pódia roku 2008 a od té doby jsou Niet s novým zpěvákem aktivní, a co víc, velice úspěšní i respektovaní v rámci slovinské hudební scény. To už je ale tak trochu jiný příběh, ale i něco z něj si můžete přečíst v obsáhlém bookletu desky, takže o jeden důvod víc proč si ji pořídit.

Info

Label: nerecords.se
Rok vydání: 1984 / 2015

Tracklist
 1. Depresija
 2. Izobčeni
 3. Ritem Človeštva
 4. Perspektive
 5. Strah
 6. Heroj
 7. Lep Dan Za Smrt
 8. Umiranje
 9. Srečna Mladina
 10. Zastave (A+B)
 11. Melanholija
 12. Patek Zvečer
 13. Sranje
 14. Ni Izhoda
 15. Frustracije
 16. Umiranje (V Živo)
 17. Melanholija (V Živo)
 18. Sranje (V Živo)
 19. Izobčeni (V Živo)
 20. Vijolice

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com