Kids and Heroes
Nick 13 – Nick 13
Danny 13/10/2011 LP, Recenze

Nemáte ani tušení, jak těžce se píšou recenze na bezchybný desky. Deska Nicka z Tiger Army taková je a během několikatýdenního psaní tohohle článku jsem ji slyšel minimálně dvacetkrát. To je dost na to, aby se album oposlouchalo, co? Nestalo se. Další důkaz, že tahle deska je výjimečná.

Nick 13 si svou sólovou desku opravdu vymazlil – skvělá grafická stránka, bleděmodrý vinyl, deset dokonalých songů. Dost argumentů pro to, abyste si album zamilovali. Takže k obsahu…

Desku otevře Nashville Winter. Čekal jsem od celé nahrávky jen akustické kytary, ale dostávám i pořádnou porci houslí, jemného kontrabasu a lap steel guitar. Po třiceti vteřinách mě deska chytá za srdce a odmítá pustit. Pochmurná Carry My Body Down mě dostala, lap steel guitar se tam parádně hodí a vyhrávky na kytaru jsou exkluzivní. Navíc Nickův zpěv je unikátní, zapamatovatelný, bez jediné chybičky. Upřímně řečeno, nová poloha Nickovi sedne daleko víc, než třeba první desky Tiger Army.  Třetí song s názvem 101 začíná podobně jako Story Of My Life, ale Nick dokáže tak strhnout,  že se tahle podobnost po šesti taktech dočista rozplyne.

Přijde nejlepší song desky – All Alone. Pecka se skvělou vyhrávkou, aranží, refrénem, zpěvem. Co můžu vytknout? Kurva nic. Následuje Restless Moon okořeněná tahací harmonikou. Obdivuju ten smysl pro detail. Skvělé linky se objevují tam, kde je nečekáte a zase se stáhnou, aby umožnily vyniknout zpěvu. In The Orchard, cover od Tiger Army, se tu objevuje v daleko lepší aranži než v roce 2001 na albu Power Of Moonlite. Je pomalejší ale rozhodně ne utahaná. Pak přijde svižná countryovka Someday s houslemi a silným refrénem. Nick 13 nám dále servíruje zpomalený Cupid’s Victim. Nechápu, jak dokáže udělat ze skvělé písničky ještě lepší. Pří předposlední Nighttime Sky ti garantuju, že se holka, co si přivedeš domu, začne svlíkat sama, a jestli ti nedá teď, tak už nikdy. A až půjdeš na bitku s jejím frajerem, pusť si závěrečnou Gambler’s Life a můžeš v klidu umřít s vědomím, že jsi doposlouchal nejlepší desku, co kdy vylezla z lisovny.

Pokud máš ve skříni kromě creepersek i červený kovbojský boty a fotku Michala Tučného, líbí se ti potetovaní kluci, co umí zpívat a jsi zvědavej, jak by zněli Tiger Army při výpadku proudu, je tohle deska přímo pro tebe. Podtrženo sečteno, jakékoliv jiné elpíčko si zaslouží přistát na dně Grand Canyonu. Za patnáct dolarů ti totiž Nick rád pošle to svoje.

 

Info

Rok vydání: 2011

Label: Sugar Hill Records

Odkaz: http://nick13.com

Tracklist

01. Nashville Winter
02. Carry My Body Down
03. 101
04. All Alone
05. Restless Moon
06. In The Orchard 2011
07. Someday
08. Cupid’s Victim 2011
09. Nighttime Sky
10. Gambler’s Life

 

 

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímalo, co si vzít na sebe. Chodí řvát na fotbal, pít na koncerty a číst do hospody. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com