Kids and Heroes
Nejhorší festival všech dob? Jičínský Propadák vám dokáže, že máte na míň
Redakce 06/06/2017 Pozvánky

„Máš holku nebo kluka? Vem je na Propadák, můžete se tam rozejít,“ stálo v upoutávce na první ročník festivalu. Vesměs mladí a nadšení pořadatelé z Rumcajsova města pohádek slibovali nejhorší festival všech dob, tragickou přehlídku kulturní bídy napříč žánry. Samozřejmě zadarmo, aby vůbec někdo přišel. Dva pokusy se jim však nezdařily – bylo to totiž všechno, jenom ne propadák. V romantickém prostředí rokle pod věží Milohlídka na jičínském kopci Čeřovka se v sobotu 10. června koná třetí ročník.

Propadák je pro mnoho lidí skutečným otevřením festivalové sezóny. Banda mladých lidí jej dává dohromady v duchu do it yourself, přesto je výsledek poměrně profesionální. Vedle chytlavého proma stojícího na principech negativní reklamy, kdy se neštítí dělat si legraci z návštěvníků, vystupujících interpretů i sebe samých, daří se jim každý rok přichystat atraktivní program plný neokoukaných jmen.

“V podstatě pořád posouváme dál hranici toho, co lidé vydrží. První rok jsme nečekali nic. Ale odhadujeme, že se přišlo podívat minimálně 500 lidí. Loni byla návštěvnost ještě větší. Přitom jim servírujeme fakt zvláštní kulturní koktejl. Kvalitní kapely, mizerné kapely, nesourodé žánry,” uvedl jeden z pořadatelů Propadáku, který si nepřál být jmenován.

Letošním headlinerem je nizozemská kapela Death Alley, která drtí pravěký heavy metal s příměsí stoneru. Mimo nich se na hlavní scéně představí stále mladí The OXX, už ne tolik mladá broumovská rave-punková sebranka Kluci, pražští psychedeličtí seladoni Madhouse Express, královéhradečtí surfaři The Atavists, instrumentální (post)hardcore přivezou rakovničtí Mara Jade. A aby těch překvapení nebylo málo, celý program odstartuje Kyzivátova dechová hudba Libáň. Zdá se, že pořadatelé letos cílí i na důchodce, které vzápětí chtějí nechat vykoupat v rašelině divoké nezávislé scény.

Nebude chybět ani lesní scéna ve vojenském stanu s všeříkajícím názvem Stage na hovno. To nabídne přehlídku extravagantních kapel, loutkové divadlo, přednášku hudebního kritika Vojtěcha Lindaura nebo koncert punkových vyděděnců Wasted Whatever. Mimo to bude Alfréd Orloj znovu vařit a servírovat Zasranej čaj, a nad ránem dost možná i házet čajovou konvicí. A v areálu festivalu proběhne například i malířská performance.

Do Jičína to je z Prahy autobusem něco málo přes hodinu. Z Mladé Boleslavi či Hradce Králové co by kamenem dohodil. Propadák je vedle kulturního zážitku možností vyrazit si jen tak na výlet po řáholeckém lese a Českém ráji. A i letos je zdarma.

Fb event

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com