Kids and Heroes
My Dead Cat – My Dead Cat
Johnny Násilník 02/05/2012 CD, Recenze

Brněnská kapela My Dead Cat není na nezávislé scéně žádným nováčkem, přesto se ji nepochopitelně nedostává tolik pozornosti jako jiným (mnohem horším) kapelám. Legenda praví, že se dali dohromady někdy v roce 2001 potom, co pejsek a kočička uvařili ten slavný houmlesácký dort, pejsek se předávkoval a kočička žalem vykakala svých devět životů. Fakta pak jsou taková, že za ta léta vydali jeden živák, jednu lo-fi demonahrávku a v roce 2009 vyšel na vinylu split s The Mood. Ke stále ještě aktuálnímu eponymnímu počinu z roku 2010 jsem se dostal se zpožděním až teď, ale to nic nemění na tom, že mě kluci posadili na zadek a potom mě do něj zase slušně nakopali. Ale to předbíhám.

Charakterizovat styl mrtvých koček není úplně jednoduchá věc. Když naházíte do hrnce pojmy jako post-hardcore, indie rock, emocore, fight-pop, smícháte s nechutí zbytečně složitě škatulkovat, uvaříte z toho něco, čemu se dá říkat „indie punk.“ Jsou v tom slyšet dnes už zpola zapomenutí Dananananaykroyd, chvílemi vám to připomene našlehané The Computers.

Osmipísňová nahrávka má skvělý garážový zvuk, frontman Sickboy solidní angličtinu a všechno prostě šlape. Překvapivě výrazné, chytlavé melodie (ač to slovo už lítá u každé druhé kapely, podobně jako spojení „špinavý zvuk,“ myslím to vážně), taneční nálada se střídá s garážovou destrukcí a všechno korunuje místy lehce melancholický, jindy naštvaný, nervní, agresivní, nakřáplý zpěv, křik a řev.

Na první poslech v paměti asi nejvíc utkví hitovky Bad Feng Shui Course nebo Everybody Scores, mými favority jsou zasněná skladba Lamb a punkově rozjetá Backward Exchange. V pecce Despise You kočky zase ukazují, jak umí hardcorově řádit v garáži. Jediný song, který poněkud zapadá a k srdci mi nijak nepřirostl, je Pay Now, Die Later, ale na stopáži kolem dvaceti minut to nevadí. Méně je prostě někdy opravdu více a osm písní vás nezačne nudit, je to tak akorát.

Až někdy uvidíte, že ve vašem okolí hrají My Dead Cat, běžte se podívat. Budete tančit, budete skákat, budete řvát a dostane se vám pořádné porce emocí i energie, které mají mrtvé kočky očividně na rozdávání. A rozhodně si poslechněte tuhle desku, to, že si ji můžete na stránkách kapely zadarmo stáhnout, je jen další plus.

Tracklist

01. Surfin‘ D.N.A.
02. Bad Feng Shui Course
03. Backward Exchange
04. Despise You
05. Pay Now, Die Later
06. Lamb
07. Everybody Scores
08. More Than Life

O autorovi

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com