Kids and Heroes
Muerti – …asi to má takhle bejt
Johnny Násilník 15/04/2012 CD, Recenze

Přiznám se bez mučení, Muerti mám z českých kapel s nálepkou Oi! nejradši, ať už kvůli jasnému apolitickému „united“ poselství, kvůli tomu, že jejich hudba si zachovává agresivní streetovou jednoduchost a přitom je v rámci možností a žánru poměrně propracovaná, nebo prostě proto, že jejich koncerty jsou nářez. Deska Konec hodnýho chlapce se pro mě svého času stala srdeční záležitostí a možná i proto jsem byl při poslechu prvních ukázek z novinky …asi to má takhle bejt dost rozpačitý.

Potom se ke mně ale dostalo celé album a rozpačitost byla pryč. Kolik českých kapel má schopnost rozezpívat vás (aspoň v duchu) už při prvním poslechu některých pecek? Novinka je zvukem člověka nasranýho z práce, občas otráveného z celého života vůbec, ale místo aby se litoval, sednul si a nadával na svět, si radši z plna hrdla zařve a do rána dělá bordel na baru. Zní jako to, co se vám honí hlavou, když se v pět ráno vyvalíte z baru a šlapete mokrými ulicemi domů („na fízly lopatu, krumpáč i hrábě!“).

Úvodní tři pecky jsou odpich jaksepatří, těžko mohli kluci z tohohle materiálu vybrat chytlavější a energetičtější pecky. V podobném duchu se ale pokračuje dál, fláky jako Jdeme dál nebo Dneska večer někoho, kdo si rád poslechl starší tvorbu kapely, nemůžou zklamat. Textově je to vlastně pořád to samé – láska k muzice a ke kultuře (Agent 077), smířenost s ne úplně růžovou realitou (Asi to má takhle bejt), výsměch a kritika rozmazlených zazobanců (Navoněnej), pivo (Máš chuť), chlast nebo prostě Vítězství a prohry. A kdo by pak čekal takové odhalení sebe sama a odmaskování ve skvělém songu Vrásky a lásky.

Co ale nejvíc zaujme a co se změnilo od minulé desky, je zvuk. Ne, že by na Konci hodnýho chlapce byl zvuk nějak nekvalitní, ale co se týče sborových refrénů, to se jablonecké partě a studiu ExAvik povedlo skvěle vychytat. Skoro fotbalové chorály jsou tady největší zbraní Muerti a nemuseli by se za ně stydět ani Cockney Rejects.

Hnidopich by mohl pořád dost věcí vytknout, třeba to, že písničky, ať už jde o celou tvorbu nebo jen o novinku, můžou občas splývat. Mě se třeba nelíbí obal alba a nebaví mě song Semtexový blues (očividně inspirovaný filmem Semtex Blues, podle kterého se Muerti jmenují), který měl asi desce dodat větší žánrovou pestrost, ale moc se to nepovedlo. Trochu zapadá i skladba Proč?

Možná, že pro někoho jsou Muerti jen nějakou hospodskou kapelou nebo vypatlanými pleškami. Pro mě kapela, která ze sebe dokáže vyždímat všechno a energii předávat lidem. Kapela, která v sobě spojuje dynamiku a melodičnost českého punku s duchem anglických pubů a kapel jako Cock Sparrer či Business. A hlavně kapela, která roste a někam se vyvíjí. Ať už jde jen o lepší zvuk nebo o to, že …asi to má takhle bejt je zase o něco lepší než předchozí cédéčko, kapela by měla někam mířit. Ne každý má odvahu a schopnosti být jako Clash a posunout se od syrového punku napříč žánry, ale mnohé české kapely, obzvlášť ty starší (těžící leckdy ze starých zašlých dob a nálepky legendy), ustrnuly na místě a hrají dvacet let stejnou písničku. Doufám, že Muerti podobný osud nepotká, protože zatím se zlepšují s každým dalším počinem a vypadá to, že jsou ve formě.

Info

Rok vydání: 2012

Label: Cecek Records

Délka: 35:01

Tracklist

01. Agent 077
02. Asi to má takhle bejt
03. Máš chuť
04. Jdeme dál
05. Proč?
06. Dneska večer
07. Vítězství a prohry
08. Na řetězu
09. Navoněnej
10. Semtexový blues
11. Vrásky a lásky

O autorovi

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com