Kids and Heroes
Mighty Sounds pro všechny! Najdete se?
Ciba 11/02/2014 Sloupky

Máme za sebou několik skutečně zimních dnů a léto je ještě v nedohlednu. Přesto v těchto chvílích už někteří spoluobčané začínají plánovat své dovolené. Abychom jim ukázali, že existuje i jiný způsob trávení dovolené než natáhnout se jak past na krysy na lehátko k bazénu u nějakého luxusního hotelového rezortu kdesi v severní Africe, po deseti dnech se z této pozice zvednout tmavší o několik odstínů, odletět zpět do domoviny a vykládat, jak to bylo úžasné, přicházíme s jedním letním tipem.

Pro všechny nezasvěcené nabízím alternativu výše popsanému trávení dovolené. Druhý červencový víkend proběhne na letišti Čápův Dvůr Tábor kultovní akce Mighty Sounds. Slovo kultovní je na místě, protože se bude jednat o jubilejní X. ročník. A přijít na své si na něm mohou milovníci různých způsobů trávení volného času.

I. Dovolenkáři „all inclusive“

Existuje velká část lidí, pro které je vrcholem roku 14denní letní dovolená, kdy se letecky dopraví do pobřežních letovisek v jižní Evropě nebo severní Africe. Tam se zavřou do hotelových komplexů s bazény a užívají si své all inclusive pobyty za nemalé peníze. Tito lidé toho vlastně ke štěstí mnoho nepotřebují. Vše, za co utrácejí peníze, se dá za mnohem menší náklady prožít i v Táboře. Hotelovým komplexem se stává stanové městečko. Pro náročné je připraveno i v DeLuxe verzi. Nenáročný dovolenkář přijede do Tábora, v kempu si rozloží své lehátko a chytání bronzu může začít. Je pravda, že zde existuje větší risk, co se vlídnosti počasí týká, ale například loni bylo v Čápově Dvoře větší horko než v Egyptě a to bez nadsázky. Náklady jsou maximálně tři stovky a vlastní zásoby jídla. Takže to není úplný all inclusive zájezd, ale za těch pár stovek nemůžete čekat zázraky. Pokud se během bezcílného válení na lehátku náhodou dostaví dlouhá chvíle, je možné zajít do festivalového areálu a zde si vybrat z nepřeberného množství zábavy – především kvalitní muziky, divadla, sportu, graffiti apod. Po třech dnech nadšený povaleč opouští táborské letiště, rudý jako rak, protože se spálil více než u moře a je jasné, že o dovolené na nadcházející rok má jasno.

II. Gastroturisté

Není třeba jezdit za ukojením svých chuťových pohárků na věhlasné apetit festivaly po celé republice, nebo dokonce po celém světě. V Táboře platí slogan z jedné reklamy: „…Kam bys chodil, celej svět sem přijde za tebou!“ Je pravda, že návštěvník, který chce zažít gastronomické žně, musí sáhnout hlouběji do kapsy než náš známý dovolenkář z první kategorie. Všechny jídelní stánky se nacházejí ve festivalovém areálu, a je proto nutné zaplatit za vstup. Ve stanovém městečku zažijete gastroorgasmus jedině tehdy, pokud si přivezete vlastní zásoby. Uvnitř areálu je gastronomická nabídka velice pestrá. Český človíček si nedokáže představit žádnou větší akci, kde by se na grilu nerožnila pořádně mastná klobása. Ano, i zde je možné vybrat si z několika druhů a délek klobás, klasických festivalových jídel, jako jsou čínské nudle, rizoto apod. Na druhé straně se zde dají nalézt speciality balkánské kuchyně nebo „revival“ fastfoodového řetězce s poetickým názvem McShit. K tomu všemu dostanete vše naservírované z ekologického nádobí, které se vyrábí z palmových listů. Takže Bon appetit!

III. Milovníci památek a historie

Na festivalu jen těžko budete hledat hrad, zámek či nějakou romantickou zříceninu. Při příchodu do areálu musíte projít nejprve parkovištěm. Zde může pozorný badatel vyslídit první historické unikáty. Ne každý návštěvník dává přednost luxusním vozům. Je zde možno najít nostalgicky vyhlížející vozy, zejména dodávky, ale i vehikly před rozpadnutím. Když se milovník dějin přesune do areálu, nachází další dějinné skvosty, které zaznamenává zejména sluchem. Na pódiích se během celé té dekády vystřídalo tolik legendárních skupin a hitů, které patří do nemainstreamové rockové síně slávy, že se snad ani nedají spočítat. Pokud je někdo šťoura a nestačí mu ukojit sluch a potřebuje historii vidět, ani v tomto případě to není větší problém. Stačí vzpomenout na vystoupení britské legendy UK Subs, kdy na pódiu diktoval nesmrtelný, téměř sedmdesátiletý frontman Charlie Harper. K tomu není potřeba nic více dodávat. Kam se na to sere nějaká zřícenina.

IV. Návštěvníci galerií a milovníci výtvarného umění

Žádné stěny s obrazy v Táboře nehledejte. Umělecké skvosty jsou k nalezení na nejcennějších plátnech ze všech, na lidských kůžích. Co člověk, to příběh, to umělecké dílo. Pokud bude chtít znalec vysokého umění, který umí číst v pro normálního smrtelníka nesrozumitelných abstraktních plátnech či geometrických obrazcích, porozumět příběhu na lidském těle, jistě to nebude znamenat větší problém. Na festivale vládne přátelská atmosféra a u skleničky dobré ohnivé vody se dají vyzvědět poutavé příběhy. Pokud patříte mezi sběratele umění, budete však mít celkem napilno. Na festival jezdí přes 10 tisíc návštěvníků a tak 90 % má na těle příběh. Vyslechnout všechny v průběhu tří dnů se jeví jako nadlidský úkol, zvlášť pokud u každého budete konzumovat ohnivou vodu. Je dobré zmínit, že s postupujícím časem se každý příběh může vyprávět v jakémkoliv světovém jazyce, později v noci možná i v těch nesvětových. Pokud by však někdo nenašel zalíbení v lidských plátnech, může navštívit stěnu s graffiti nebo kontejner galerie NE! s fotografiemi významných osobností.

V.  Milovníci přírody

Festivalový areál nenabízí příliš rozmanitou přírodu. Jelikož se akce koná na letišti, nenajde zde návštěvník nic víc než travnatou plochu. Nicméně, není třeba propadat panice. Pár kroků od stanového městečka se nachází les, pod lesem několik chatiček a pod nimi říčka. Scéna jako vystřižená z romantického filmu. Myslím, že místní chataři musí během konání festivalu spolykat pár prášků na hlavu, aby vše přežili ve zdraví. Říčka je po celý víkend v obležení festivalových návštěvníků, kteří dávají na obdiv v celé své kráse barvou potažená těla. Je přeci jasné, že tělo unavené a zpocené z párty, která proběhla minulou noc, se musí pořádně vykoupat. Tento kousek přírody může nabídnout mnohé aktivity. Tiší blázni můžou zkusit nahazovat své udice, mykologové můžou zkoumat místní houby a lidé s mírně dobrodružnou povahou můžou počkat na západ slunce a pod rouškou tmy zrealizovat bobříka odvahy. V této atmosféře se může jednat o dost „vytuněného“ bobříka, protože je možné, že někde na trase potkáte společensky unaveného návštěvníka festu, který si musel chvíli odfrknout po prohýřeném dni. No a vsadil bych se, že v okolí areálu budou jistě nějaké poklady pro vyznavače oblíbeného geocachingu. Jasně se podařilo dokázat, že i milovníci přírody mají na Mighty své místo.

VI. Alkoturisté

Oktoberfest? Co to vůbec je. Pivní festivaly? Ale kdeže. Pokud cílem určité části turistů, je zmatlat si dutinu ústní jakýmkoliv mokem s nějakou voltáží alkoholu, nemusí se vydávat za hranice, stačí přijet do Tábora. Lihových pokušení je tu bezpočet a občas umí i pěkně překvapit. Zde si dovolím přidat k dobru osobní vzpomínku. Jeden ročník jsme byli značně rozladěni, že jsme v areálu nenašli ani kapku Jägermeistera. No, co vám budu povídat, smutek jsme zahnali jiným ohnivým nápojem. Ráno jsme se vydali nakoupit nějaké potraviny do města. Najednou kde se vzal, tu se vzal, vyrostl u cesty stánek, kde se točil „paroháč“ ve velkém. Hned jsme zasedli a strávili tam příjemných pár hodin a zmeškali tak pár kapel, které jsme chtěli vidět. Nemuseli jsme však litovat, byla to párty jako víno. Dodnes jedna z nejsilnějších vzpomínek na táborský festival. Případný alkoturista se tedy nemusí obávat toho, že by se mu zde nedostalo nápojů k utišení jeho celoživotní žizně.

VII. Sportovní nadšenci

Pokud patříte ke skupině spoluobčanů, kteří neustále řeší kalorie a veškerý aktivní pohyb si nedovedou představit bez přítomnosti sporttesteru na svém těle, v Táboře vám asi mnoho příležitostí nenabídneme. Jedině, že byste z místa svého bydliště vyrazili klusem, na kolečkových bruslích na kole či na koni (v posledním případě by pak nastal zásadní problém s parkováním). Pokud však patříte k aktivním lidem, kteří si u toho rádi dají pár drinků, otevírá se vám v areálu celá řada příležitostí. Na bikery a milovníky kolečkových prkýnek čeká u-rampa. Každý rok se pořádá turnaj ve stolním fotbálku nebo nohejbalu. Můžete si vybrat, jestli vám víc vyhovují denní nebo noční podmínky. Vše je dovoleno. V neposlední řadě je potřeba zmínit rozlohu areálu. Pokud budete nuceni několikrát za den přejít areál z jednoho konce na druhý, věřte tomu, že se domů vrátíte v takové formě, že i rekordy Usaina Bolta se otřesou v základech.

VIII. Romantici

Kategorie romantiků se do značné míry překrývá s kategorií milovníků přírody. Mighty Sounds je ideálním místem pro romantické první rande. Jen si představte ten pohled. Kapela (v našem modelovém případě Nežfaleš) na pódiu zpívá „ženská na teď i na vždy, ta, pro kterou bych vraždil…“, za scénou je k vidění v lepším případě pomalu zapadající slunce, v tom horším pomalu se blížící blesky a vy dva spolu si jen tak tančíte do rytmu, až se protančíte do společné noci ve stanu. Pokud tedy vyhrála první varianta a viděli jste zapadající slunce. Pokud ovšem vyhrála druhá, pravděpodobně budete velmi nasraní a promáčení spílat, že už vás tu nikdy nikdo neuvidí. Přitom další rok budete stát opět nažhavení mezi všemi diváky a těšit se, co na vás počasí přichystá tentokrát.

IX. Návštěvníci hypermarketů

Existuje mezi námi nemalá skupinka lidí, která si udělala hobby z nakupování. Nelze ji snad pospat výstižněji než textem Slobodné Európy. „…do Tesca miera moderné rodinky, idú si kúpit akciové sardinky…“ Pokud se nad celým problémem zamyslíte, nebylo by úchvatné realizovat víkendový nákup v jiném hypersupergigamarketu s alespoň polovinou zboží v akci, než je ten, který číhá v místě vašeho bydliště a jste tam pečení vaření každý týden? Jestliže jste si odpověděli ano a chystáte se podniknout nakupovací anarchii, vězte, že v Táboře jsou minimálně dva až tři markety velmi blízko festivalovému areálu. Ze stanového městečka budete u prvního do deseti minut. No není to dokonalé?

X. Všichni ostatní

Nenašli jste se v žádné předchozí kategorii? Nesmutněte, i vy se můžete letního mejdanu zúčastnit. Lépe řečeno musíte. Kategorií bylo vybráno deset záměrně. Jak už bylo popsáno výše, festival letos slaví jubilejní desátý ročník, a proto se sluší přijít pogratulovat živě. Každý, kdo se nepovažuje za domácího páprdu, by se měl v červenci sebrat a vyrazit do Tábora. Tam už se na něj budou těšit tací velikáni jako Perkele, Dropkick Murphys či GBH. Do začátku festu ještě zbývá více jak pět měsíců. Je tedy jasné, že seznam se bude dále rozšiřovat. Sledujte proto naše stránky, kde se na konci každého měsíce dozvíte nově zveřejněné kapely.

O autorovi

Tolerantní ke každé muzice dělané na hudební nástroje. Čím méně nástrojů, tím méně tolerance.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com