Kids and Heroes
Maraboots: Nechceme rasismus kolem nás
Redakce 11/06/2013 Rozhovory

V pátek 21. 6. přijede na pražskou Sedmičku francouzská Oi! kapela Maraboots. Bude to jejich vůbec první koncert v České republice. Tihle kluci se hrdě hlásí k SHARP a veřejně dávají najevo, co si myslí o rasismu mezi skinheads. V následujícím rozhovoru basák Mathieu jasně říká: „Každej může mít svůj názor a s ním může přijít mezi nás. Pokud ovšem není rasista nebo xenofob, protože to není názor, ale debilita.“

Jste známí tím, že se veřejně hlásíte k SHARP (skinheads against racial prejudice – skinheads proti rasovým předsudkům). Tahle myšlenka už není v dnešní době příliš obvyklá. Proč jste si vybrali SHARP?

Všichni z nás jsou ze stejné crew z Paříže a vždy jsme byli antirasisti a SHARP. Rasismus a xenofobie nepatří do skinheadského hnutí a my to tak všichni vidíme, takže je celkem jasný, že chceme srozumitelně a nahlas říct, že nechceme podobný sračky kolem nás. To je důvod, proč jsme SHARP. Jsme apolitici, protože nejsme ani levičáci ani pravičáci nebo něco podobného. Každej může mít svůj názor a s ním může přijít mezi nás. Pokud ovšem není rasista nebo xenofob, protože to není názor, ale debilita.

Představ nám SHARP scénu v Paříži. Jak tam funguje crew skinheadských antirasistů? Kolik má členů a jaký jsou jejich aktivity?

SHARP scéna u nás vznikla v 90. letech a první generace SHARP skinheadů v Paříži existovala do konce 20. století s kapelami jako Voices of Belleville, 8°6 Crew (která existuje dodnes!) nebo Lutece Borgis. Všichni tihle kluci jsou naši opravdu dobrý kámoši. Potom přišla mladší generace s kapelami jako HardxTimes, Street Kids, Gonna Get Yours a, samozřejmě, Maraboots. Parmentier je crew mladých SHARP skins z Paříže a je nám 20 až 30 let a podobný číslo má i počet našich členů. Není nás moc, Oi! scéna není v Paříži ani v celý Francii příliš populární, ale jsme jedna z největších SHARP crew ve Francii.

V České republice není příliš skinheadů a punkerů, kteří mluví francouzsky. Můžeš nám ve stručnosti přiblížit, o čem jsou vaše texty?

Témata našich textů jsou opravdu jednoduchý. Mluvíme o našich životech, jak těžký je mít skinheads jako životní cestu v našem městě (Ennemi N°1, Neuski, Crepuscule, A Genius), o našich přátelích, kteří opustili skins scénu (Souvenirs), o těch, kteří chtějí být skins (La Soupe aux Choubs), o konci světa (2012), o naší crew (Parmentier) a podobně…

Vaše první demo je nazvaný PPD Halles. Les Halles je místo v Paříži (bývalý pařížský trh, který byl přestaven v sedmdesátých letech na nákupní centrum), kde se scházeli první pařížští skinheads, je to pravda? Je to důvod, proč se tak deska jmenuje?

Gratuluju, jsi jedním z mála nefrancouzských kluků, který znám, kdo ví, co je Les Halles. PPDA je jméno velmi známého televizního moderátora zde ve Francii (celé jméno zní Patrick Poivre D’Arvor). Někteří hodně slavní zpěváci byli na začátku 80. let skinheady, a tak nás napadlo udělat si trochu legraci a přesvědčit lidi, že PPDA byl skinhead, když byl mladej (což je samozřejmě nesmysl, ale některý lidi tomu opravdu věřili!). Takže jsme o tom udělali song. Je to opravdu vtipná písnička.

Maraboots.jpg

Jaký místa mají skinheadi v Paříži oblíbený dnes?

Na začátku jsme se scházeli na Parmentier (to je důvod, proč jsme Parmentier Skins), ale policajti nás neviděli rádi chlastat uprostřed ulice, mezi turistama. Takže jsme šli do Bastille (Kellerova ulice), kde byla vždycky skvělá rock’n’roll část Paříže. To je místo, kde nás můžeš najít, když přijedeš do Paříže.

Francouzská scéna není u nás příliš známá, hlavně kvůli jazykové bariéře. Můžeš nám ji trochu představit?

Scéna u nás se zrodila okolo Les Halles v centru Paříže koncem 70. let. Někteří punks tehdy objevili anglický Oi! kapely, a tak přišli skinheads. Existovala velká crew okolo La Souris Déglinguée, což byla hodně populární rock‘n’roll punk kapela z Paříže. Tehdy to bylo opravdu násilné a opravdu pouliční.

První Oi! kapela z Paříže byla Swingo Porkies a pak se objevili l’Infanterie Sauvage a R.A.S. (první antirasistická Oi! kapela) a RAC nebo ultrapravicový kapely jako Evil Skins, Tolbiac Toads apod. Většina skinheadů v polovině 80. let byli náckové. Pak přišla alternativní punková scéna s Berurier Noir a jejich levicový antifascist security crew (Red Warriors), kteří o 15 let později vytvořili RASH v Paříži. Scéna z většiny umřela na začátku 90. let. Tehdy bylo jen několik kapel jako West Side Boys.

Na začátku 21. století pak vznikla nová scéna s novýma SHARP v Paříži. Byla tu taky velká apolitická scéna (okolo Bords De Seine labelu) a RASH scéna (okolo Brigada Flores Magon), která v současný době nesnáší všechny ostatní. Vždycky byly rvačky na koncertech mezi APO/SHARP/REDS… a pořád to neskončilo…

Jsou ve Francii nějaký nový kapely, který můžeš doporučit?

Můžeš mrknout na všechny kapely z UVPR records, Lion’s Law je nová Oi! kapela našich členů Wattieho a Pipa, pak třeba The Janitors, Gonna Get Yours, Survet Skins, 8°6 Crew, HardxTimes, The Headliners, The Daltonz… Taky můžeš mrknout na Larcin z Lille a na novou kapelu Traitre, Youth Avoiders (punk hardcore z Paříže), Frustration (great new/cold wave), Outreau (nový a vážně dobrý oi!/hxc), Breakout (street punk ve stylu Casualties) and RU486 (moje nová punk kapela).

Představit čtenářům vaši kapelu? Hráli nebo hrajou vaši členové i v jiných kapelách?

Kapelu jsme založili na konci roku 2009 a na začátku jsme byli pouze čtyři. Watte zpíval a hrál na kytaru, Pipa měl druhou kytaru, Nico bubnoval a já měl na starosti basu. Před tím nikdo z nás nikdy nehrál v žádný kapele, která by stála za řeč.

Když jsme se dali dohromady, byli jsme schopný hrát jen několik coverů starých francouzských Oi! kapel a teprve po nějaký době jsme dali dohromady pár našich věcí. Pascale, skingirl z Lucemburku, která v tom čase bydlela v Paříži a hrála na saxofon (chtěli jsme mít saxík v kapele stejně jako old school francouzský Oi! kapely), se k nám přidala a spolu jsme nahráli naše první demo PPD Halles v roce 2010.

Pascale pak kapelu z osobních důvodů opustila a k nám se přidal Bob, kterej hrál na kytaru (takže Wattie mohl zpívat bez hraní, což bylo pro všechny to nejlepší) a následně i Alex, kterej vzal do rukou saxofon. V téhle sestavě jsme nahráli naše split se Stomper 98.

Jak jste se dostali ke spolupráci se Stomper 98? Plánujete v blízký době nějaký dlouhohrající album?

Jezdili jsme často na koncerty do Německa, kde jsme potkali Sebiho ze Stomper 98. Poslechl si naše demo, který se mu vážně líbilo a hned s námi chtěl natočit splitko. Teď se chystáme natočit nějaký nový songy a vydat novou desku.

Nedávno jste vydali váš první videoklip. Jak probíhalo natáčení? Všiml jsem si, že v něm účinkovali členové HardxTimes. Spolupracujete nějak víc s touhle kapelou?

Klip k písni Crepuscule nám natočil kamarád kameraman. Byla to velká zábava poflakovat se s kámošema všude po Paříži a neustále pouštět tenhle song znova a znova, furt dokola. Myslím, že video je ve výsledku vážně skvělý. Všichni lidi, který můžeš ve videu vidět, jsou naši dobří kámoši a členové HardxTimes samozřejmě taky. Jsme členi jednoho gangu a v Maraboots jsme byli všichni vždycky fanouškama HardxTimes. Dle mého názoru se jedná o jednu z nejlepších francouzských Oi! kapel 21. století.

V České republice je poslední dobou velký problém s rasisty, kteří pronikají do Oi! a punk scény. Nazývají se „apolitikama“, ale organizujou koncerty rasistických, někdy i otevřeně neonacistických kapel spolu s apolitickýma, který jsou svojí rétorikou velmi blízký náckům. Máte v Paříži nebo ve Francii podobný problémy?

Náckové jsou u nás v dnešní době velmi izolovaný. Scházejí se v jiný části města, takže je někdy docela složitý je potkat. Oni nás nesnáší a my nesnášíme je. Nevyhledáváme je, ale když se potkáme, pokaždý je bitka. Lidi, kteří se s nima znají a scházejí, nemůžou mezi nás. Nechceme je mezi náma. A můžou klidně říkat, že nejsou rasisti. V minulosti u nás byla většina apolitických kapel víc do prava, ale v dnešní době to už tak častý není, a jestli jo, scházejí se s náckama a my s nima nemáme nic společnýho. Ale jinak jo, ve Francii, stejně jako kdekoli jinde, jsou kapely, jaký popisuješ, ale nejsou to naši kámoši.

Díky tomuhle trendu si hodně skinheadů myslí, že je v pohodě nadávat na „negry“ a přistěhovalce. Na fotkách z vašich koncertů jsou k vidění skinheadi „všech barev“. Měli jste někdy problémy v tomhle smyslu s rasisty?

V Paříži jsou lidi z celého světa. Je to takovej velkej „tavící kotlík“ všech barev, náboženství a kultur. A naše crew je jako Paříž, plná barev! Máme mezi sebou nějaký bílý, nějaký černý, nějaký žlutý a nemáme s tím žádnej problém. A když ho někdo má, tak ho sestřelíme!

Máte ve Francii skinheady třeba i mezi Araby nebo lidmi z muslimský komunity?

Ano, jsou tu nějaký arabský skinheads, ne mnoho, ale některý tu máme. Někteří z nich jsou muslimové a nemáme s tím nejmenší problém, pokud k nám nezatahujou nějaký extrémní náboženský hovna. Ale to je stejný jako se židama nebo křesťanama. Nezajímá nás tvoje barva kůže a tvoje náboženství, ale jestli jsi idiot, nemáme tě rádi!

Jste fotbaloví fanoušci? Jak vypadá hooligan scéna v Paříži?

Někteří z nás se o fotbal zajímají (speciálně Pipa, kterej čumí na italskej fotbal), ale většinu z nás fotbal nezajímá. Největší hooligan crew v Paříži je ultrapravicová a v minulosti jsme s nima měli několik problémů. Levice/antifa hooligans nás taky nemá ráda, protože nechápou, že můžeme být skinheadi antifašisti, aniž bychom byli levičáci (a s nima máme problémy taky!). Naši fotbaloví kámoši jsou kluci z Red Star, malej tým z předměstí Paříže, kde je hodně SHARP fanoušků (8°6 Crew!).

Koncert v červnu na Sedmičce bude vaše česká premiéra. Těšíte se na koncert u nás? Víte něco o české scéně a klubech, slyšeli jste někdy o klubu 007 v Praze?

Jsme opravdu natěšený na tenhle koncert. Nikdy jsme nebyli dál na východ než je Berlín, takže se vážně těšíme na cestu do Čech, protože to vypadá, že je to opravdu krásná země! O scéně v Čechách toho moc nevíme, známe Operaci Artaban, The Protest, Saint and Sinners a samozřejmě taky Prague Trojan Skins. A taky jsme viděli nějaký „strašidelný televizní dokumenty“ o náckách ve vaší zemi, ale to je vše.

Skinheads jako subkultura je spojovaná s chlastáním piva. Ale Francie je známá jako vinařská země. Co preferujete vy?

My chlastáme obojí, ale většinou pijeme pivo. Dobrý francouzský vína jsou velmi drahý, takže když už pijeme víno, tak většinou nějaký hodně špatný. Nevím o žádným dobrým vínu, sotva jsem nějaký z nich kdy pil.

Pokaždý, když si chci koupit nějaký tričko z francouzského distra, je hodně malý. Plánujete přivézt do Prahy nějaký XXXL velikosti, pro nás východoevropský tlustoprdy?

Haha, každej, koho potkáme v Německu, nám říká to samý. Držte dietu, kluci! Ve Francii jsme všichni velmi atletický a elegantní, tak nosíme malý trika! Ne, vážně, pokaždé když jsme udělali velký velikosti triček, bylo pro nás hodně těžký je prodat (to bylo před tím, než jsme objevili „tlustý“ Německo). :D

O autorovi

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com