Kids and Heroes
Madness – Oui Oui Si Si Ja Ja Da Da
Danny 02/01/2013 Novinky

Tři roky po rozporuplně přijatém, ale jednoznačně pestrém albu Liberty Of Norton Folgate se vrací londýnská 2tone legenda s novou deskou. Muzikálovost předchozího počinu nechali Madness hluboce za sebou a na novince Oui Oui Si Si Ja Ja Da Da evokují spíše první dvě desky svojí dlouhé kariéry. Myslím, že není vůbec od věci říct, že „Nutty Boys“ konečně hudebně dospěli. Obal vtipně využívá zavrhnuté názvy desky a nemá ho na svědomí nikdo menší než Peter Blake, pop artový autor ikonického obalu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band od Beatles.

Otvírák My Girl 2 odkazuje právě na hitovku z prvního alba One Step Beyond. Bohužel pro novinku ale obě písničky moc srovnání nesnesou. Druhý song je zároveň nejlepší song desky, který mě velmi velmi zasáhl – Never Knew Your Name. Sladkobolná ska-soulová pecka s nádechem půlnočního dancehallu oslňuje jak vypointovaným textem, tak hitovou melodií. Oceňuji, že Madness svojí hudbu nestaví na dechové sekci, ale spíš na popových aranžích doplněných o saxofon a výraznou hru na piano.

Madness daleko víc sluší pomalejší věci, jako třeba La Luna nebo Kitchen Floor. Neztratí se ale třeba ani ve veselejších věcech – třeba výborným refrénem ověnčená How Can I Tell You je toho jasným důkazem. I tak ale pořádně groovy melodie songu Circus Freaks chytí za srdce daleko víc. No a samozřejmě nemůžu zapomenout na povedenou písničku Leon.

Závěrečná skvělá a dlouho inzerovaná Death Of A Rude Boy pak jako by byla spíš od kolegů z The Specials a tím se vlastně celá exkurze do konce sedmdesátých let zakončí.

Madness už dávno opustili londýnský underground, což je jasné z jejich účasti na závěrečném ceremoniálu tamních Olympijských her i z vystoupení na střeše Buckingham Palace při příležitosti jubilea královny. Tento fakt ale neubírá nic ze skutečnosti, že Oui Oui Si Si Ja Ja Da Da je velmi kvalitní deska, která si přískoky na druhou dobu najde cestu na leckterou skaparádu.

 

Info

Rok vydání: 2012

Label: Lucky Seven

Tracklist

01. My Girl 2

02. Never Knew Your Name

03. La Luna

04. How Can I Tell You

05. Kitchen Floor

06. Misery

07. Leon

08. Circus Freaks

09. So Alive

10. Small World

11. Death Of A Rude Boy

12. Powder Blue

13. Black And Blue

14. My Girl 2

 

 

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com