Kids and Heroes
Love & Hate: Vojta poodkrývá zákulisí vzniku nových písniček Pipes and Pints
Marek Švamberg 30/03/2018 Love & Hate, Magazín

Je to přibližně rok a půl, co Pipes and Pints odehráli v Praze svůj poslední koncert před pauzou. Během ní proběhla výměna zpěváka, kdy se mikrofonu chopil Travis O’Neill, se kterým nahráli první nové písničky. Dnes se už připravují na první návratové koncerty, které proběhnou tento týden v Brně a příští víkend v Praze. Zákulisí vzniku nejenom nových písniček poodhalil Vojta.

 

Raise Our Flag

Mastíme ve zkušebně nový nápady, takový to, jak jsi totálně zaseklej v babrání se v něčem a už to dál neleze. Už skoro balíme a nevím, o čem jsme si to zrovna povídali, ale říkám Vincovi: „Hele, zkus nějakej disco beat.“ Vinca tam poslal klasickej beat, Rafan hned rif a ze mě vypadla melodie hned vzápětí. Celá kostra byla hotová asi během tří minut. Takový songy jsou často nejlepší. Další zkoušku už jsme ji přehrávali všichni a dodělali strukturu. Rafan vzal na druhou zkoušku svýho nejstaršího syna Ferdu a ten na to hned začal skákat a podupávat a bylo jasno. Normálně sedí znuděnej na gauči a hraje hry na mobilu, tahle ho zvedla. Travis k tomu napsal super text, je to jasná message. Jsme zpět.

Rebel In My Veins

Tohle je taková Pipes klasika, poselství toho, že přestože hodláme experimentovat, držíme se svýho kopyta. Původně jsme na to chtěli natočit jen takový zkušebnový live klip, ale nakonec to dorostlo do větších rozměrů a skončili jsme v pronajaté a rozmlácené Pragovce, kde jsme si užili skvělý den rebelie jako v nějakém post-apokalyptickém světě. Hodně se mi na ní líbí ten nekončící vokál a gradace do úplný zběsilosti. Už asi navždy ji budu mít spojenou s vůní prachu, potu, ohně, střelného prachu a pachuti barevného prášku v puse i v nosu.

Dark Into The Night

Je jeden z prvních songů, který přinesl Travis, že bychom ho mohli udělat společně. Seděli jsme u Ondry v pokoji, seznamovali se, oťukávali a rozebíraly ten song tón po tónu, abychom na něj napasovali dudy co nejlíp. Pak se ho chopili kluci a z té hrubé písničky udělali super folk punk country song. Hned bylo jasné, že v tom musí být i banjo. Jsem nadšený, že už umíme udělat i něco takového, jako je právě tenhle vál.

Limited Edition

Je song, který jsme nahráli pro kompilaci Our music – Our scene na podporu GNWP. Mám takový pocit, že jsme ji asi hráli jen na benefitu v Lucerně, kterým se tahle kompilačka vykopla ven. Výtěžek šel tehdy tuším na kulturně/sportovní centrum, kde i mohly přespávat kapely. Je to celkem slušná sypačka s pěknou melodií a refrén se mi hodně líbil. Nikdo ji ale moc nezná, takže jsme ji pořádně do repertoáru nikdy nezařadili. Pamatuju si, že jsme ji tehdy nahrávali s producentem Darianem společně s deskou Found and Lost.

Písnička, kterou hrajeme, ale už bych ji nechtěl hrát?

Jsem jeden z mála, koho autorské hity nenudí. Setlist postupně obměňujeme a necháváme v něm to, co šlape, nebo co dobře navazuje, co mají rádi všichni a hlavně co dostane kotel do varu. K takovým písničkám pak mám dobrý vztah dlouhodobě a vždycky si na nich najdu něco, co mě zrovna baví. Ještě se mi nestalo, že by mě něco omrzelo jen proto, že to hrajeme často. Naopak, když se song líbí a dává energii, beru si ji z kotle zpět a mám takový song pořád radši.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com