Kids and Heroes
Love & Hate: Kečup vybírá z repertoáru The Fialky
Marek Švamberg 24/01/2019 Love & Hate

Začátek nového roku znamená v posledních letech u Fialek dvě jistoty. Tou první je oslava jejich narozenin a druhá společné turné s kapelou E!E. Letošní 19. narozeniny proběhnou 29. ledna v Rock Café po boku UK Subs. Hned poté projedou celou republiku v rámci TurnE!Ečko + Kazzoo or die turné, kde se kromě E!E přidají tentokrát ještě Totální nasazení. A jaké písničky třeba uslyšíte?

 

Stejná píseň

Mám rád písničky, který začínají kytarou, mimo jiné protože na koncertech mám u sebe playlist jen já, a tak můžu začít písničku bez toho, abych na ostatní zakřičel, co se bude hrát dál. Taky mám rád, když hrajem co nejvíc bez pauzy mezi skladbama a ty písničky, který začínám, mi dovolují koncert hnát. I když ne vždy to vyjde, ostatní se nepřidají a musím to začít znovu.

V Plzni tomu nebudou věřit, ale od vzniku písničky jsme ji vynechali jen asi třikrát – vždy omylem a vždy právě v Plzni (nebo okolí). Opravdu nevím, jak se to mohlo stát.

Mám rád věci, který pro kapelu znamenají nějaký přelom a který definujou určitý období kapely, a tahle pro mě znamená to, že jsme v roce 2015 byli schopný udělat nějakou hitovku a ne jen vydat best off, i když jsem tenkrát měl velkou autorskou krizi a myslel, že už nic nenapíšu. Taky mě baví její název, kterej si z toho dělá srandu.

Punk sex pivo

Téhle písničce vděčíme za všechno. Samozřejmě to myslím trochu s nadsázkou, ale… Já si toho pořád vážím a nikdy bych ji z playlistu nevyndal, i když kluci by možná měli v určitý době jiný názor. Slogan Punk sex pivo a The Fialky vznikl tak, že jsme přemýšleli, co dát za nápis na naše první trička. Něco, aby to bylo jako Punks not dead nebo tak, a najednou tu bylo Punk sex pivo.

Samozřejmě, že jsme znali písničku z roku 1995 od Zóny, ale myslím, že naživo tu písničku nikdy nehráli. Nakonec později, když jsme ty tři slova přesunuli z našeho trika do našeho refrénu, tak Zóna sama skladbu okomentovala, že to zní líp než ta jejich. Ale pravdou je, že písnička vznikla jako znouzecnost za tři minuty na kapotě auta před zkušebnou, aby doplnila EP United. A v tu chvíli nikoho nenapadlo, že z toho bude náš „Traktor“.

V posledním roce jsme pak skladbu vylepšili o pauzu po refrénech, kde se s Marcelem Greenem předháníme v nápadu, co tam nejbláznivějšího zazpíváme, a zatím se nám daří skoro každý koncert vymyslet nějaký originální popěvek.

Poslední gang

Moje nejoblíbenější písnička z poslední desky „Je ti to málo“. Baví mě hrát a je při ní na koncertech skvělá atmosféra. Ale i další skladby se z desky naživo chytily a konečně pořádně omladily celej koncertní set. Pěkně se hrajou i Kérky od Terky, předělávky Pod tlakem a Feeling, nebo Kreju ti záda.

Černý ovce

I když se v době, kdy vyšla deska Šance, objevilo pár opravdu špatných recenzí a každý nás odepisoval, paradoxně je dodnes tohle album stavebním kamenem našich koncertů. Nejraději mám Černý ovce, protože mně tempo i text pořád strašně sedí. Stále mám to správný mrazení, když to zpíváme. Ale povinnýma písničkama jsou i Přátelé, Punk rock se skokanskou vložkou Marcela Greena, Pogo s popěvkem OK OK a nejhorším rýmem na světě ve sloce, který mě pořád baví, hehe, nebo Víkend a Počernice Boys.

Demonahrávky před rokem 2006

Na závěr mám napsat, co neradi hrajeme, nebo už nehrajeme. Já jsem po tom, co nám vyšla první deska Průser, měl pocit, že musíme udělat trochu tlustou čáru a už nehrát písničky z předešlých demonahrávek, a to se nakonec po vydání druhé desky i stalo. Znám pár lidí, kterým by to možná udělalo radost, ale že by po nich někdo opravdu smutnil, jsem nikdy nezaznamenal. Ale s tím, jak se blíží 20 let kapely, začínám pomalu vymýšlet a nedávno jsem si to z nostalgie i pustil, a myslím že na nějakém jednom koncertě, by mohlo něco málo i zaznít. Případně je alespoň v nějakém velmi malém nákladu vydat časem aspoň na CD, jako vzpomínku do archivu.

Foto: Michal Berger

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com