Kids and Heroes
Lord Alex – Nové cesty
Martin Suicide 20/11/2018 LP, Recenze

Lord Alex spolu s Mladými Rozlety patřili k nastupující vlně bratislavského punku na samém konci osmdesátých let, která mnohé z nás tehdy okouzlila a překvapila dík demům i několika pražským vystoupením. Lord Alex tehdy byli teenagersky frackovskou punkovou kapelou, sršící svěží syrovou energii a čerpající své inspirace z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Kapela stihla pár dem a odebrala se na věčnost. Reinkarnovaní Lord Alex o tři desítky let později jsou stále punkovou, ale do značné míry odlišnou kapelou, ostatně onu příslovečnou káru tohoto jména dnes z původní sestavy táhne již jen frontman Veslo.

Lord Alex v černém obalu a na bílém vinylu servírují chmurné pojetí rocknrollu. Rozjezd úvodní písně se stylovým názvem Mrtvé mesto kytarovým efektem v podstatě opisuje z klasického kalifornského death rocku, což její celková nálada v podstatě umocňuje. Zádumčivá lyrika ve slokách staví občas na nezvykle intonovaných linkách, které ovšem přechází v podmanivé refrény. Hned ten úvodní „Ja sa naspäť vrátiť nechystam, mŕtve mesto navždy opúšťam…“ je skvěle napsaný jak obsahem, tak i melodií.

Je celkem zajímavé konfrontovat Lord Alex dnešní s těmi, které si pamatuji z dávných časů. Veslova spratkovská deklamace textů se proměnila v linky plné melancholie, výstižně korespondující s obsahem textů. Je pravdou, že na určité aspekty jeho projevu si musím zvyknout několik poslechů, ať už je to barva hlasu nebo stavba rýmů některých slok, ovlivňující výslednou melodiku. Na druhou stranu refrény tu dokáží opakovaně strhnout svou intenzitou. To skvěle předvádí, první stranu uzavírající, Čekáme, stejně jako následující Nové cesty, s navýsost osobním textem.

Osobní reflexe, mnohdy chmurné, jsou main motivem celé desky a opět dokazují to, co je pro mě jednou z nejsilnějších deviz slovenského punku – a to dokázat psát opravdové písničky s obsahem majícím reálnou osobní hloubku. Lord Alex v tomto ohledu patří do stejné ligy jako Slobodná Európa, Davová Psychóza nebo z mladších tváří Shadow Of Television a Prach.

Info
Rok vydání: 2018
Tracklist
1. Mrtve mesto
2. Bod nula
3. Nič nás nezachráni
4. Minulosť
5. Slová
6. Čekáme
7. Nové cesty
8. Zostaneš sám
9. Oči dokorán
10. Miesto na slnku
11. Utekaj
12. Nebol si tam

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com