Kids and Heroes
Lapinpolthajat a Maailmanloppu přivezou nálož finského punku
Martin Suicide 04/06/2015 Pozvánky

Lapinpolthajat  (Tampere/Helsinki, Finsko) – kapela původem z laponského Rovaneimi (10 km jižně od polárního kruhu), ve které začínal v roce 1997 bubnovat Jukka, u nás určitě známější jako zpěvák Sotatila (s níž vymetl za posledních deset let nejedno brněnské pódium) a který později seděl za bicími např. v Turun Tauti, Kansalaistottelemattomuus nebo v Riistetyt. Po dvou letech se rozpadla, znovuobnovila se v roce 2009 až po přestěhování členů na jih Finska a od té doby valí naplno (hromada desek na Jukkově labelu Kämäset Levyt, brazilské turné loni atd.). Na rozdíl od spousty hlučných a pekelně zběsilých finopunkových záležitostí se Lapinpolthajat drží spíš v rychlejším středním tempu, kdy sázejí jednu silnou (skoro až hitovou!) melodii za druhou a v jejich hudbě nechybí kromě tvrdosti a vzdoru i jistá dávka melancholie a temnoty. A jejich zpěvu (podpořeném masivními sbory) v mateřštině rozumíte každé slovo, pokud teda umíte finsky. Častá přirovnání ke klasikům žánru Appendix a Lama určitě nelžou, tohle je v současnosti jedna z nejlepších punkových kapel ze země tisíců jezer a k nám přijíždějí vůbec poprvé, takže doporučujeme nepropásnout!

Maalmainloppu (Kouvola, Finsko) – o něco mladší tour kolegové, původně tradiční surový punkový útok v duchu raných 80. let (Bastards, Kaaos nebo Riistetyt atd.), nové vály trochu víc s vlivem britského anarchopunku, v Brně hráli před 2 lety společně s Armless Children a naživo to rozhodně stálo za to. Jejich vinylový debut zabodoval v nejednom žebříčku nejlepších desek za rok 2012 ve fanzinu Maximum RocknRoll, za sebou mají americké turné a venku několik desek (hlavně na Kämäset Levyt).

V Praze finské duo doplní jedna ze znovu oživených legend italského hardcore punku Ee’s Arse, patřící k první vlně toho, co tamní hardcore definovalo, a servírující nonstop jízdu klasického splašeného jižanského punku. Jediné samostatné EP a split EP s Impact z let 1982 respektive 1983 jsou kultovní vinylové modly fanoušků jihoevropského punku.

K tomu všemu ještě nové jméno na místní punk mapě Death Culture Deprivation, kde je ústřední postavou Mára z Festa Desperado, Mrtvé Budoucnosti či Evidence Smrti. To vše v neděli 14. června v Modré Vopici!

Brněnskou zastávku, 17. června ve Schrottu (Křenová 10, cca 5 minut od hl. nádraží), doplní neméně zajímavá dvojice:

Speed!! Noise!! Hell!! (Kochi-City, Japonsko) – krutá a řádně hlučná fast hardcore palba z města, odkud pocházeli Disclose a to od docela nové kapely, kterou nedávno poskládal neúnavný tahoun místní scény, kytarista Yoshio Inoue. Speed!! Noise!! Hell!! jsou hudebně docela podobní na jeho předchozí smečku Cinga Fury, hrají stejně tak splašeně, střemhlavě a nekompromisně, ale uslyšíte tady víc vlivů tradičního japonského hardcore, navíc naživo to totálně nakopnou dva neúnavně řádící zpěváci. Yoshio už odpradávna v rodném Kochi provozuje obchod s deskama/koncertní flek K-Club/Chaotic Noise, label Dan Doh a hrál ve spoustě kapel, vedle Conga Fury např. ve Waves, Judgements Disorderly, Pyramid State atd. a nějakou dobu hobloval i v těch Disclose. Pro See You In Hell zorganizoval koncerty na obou našich japonských turné, i proto je super, že na svém prvním výjezdu mimo Japonsko zahraje jeho nová kapela zrovna v Brně. Na turné snad bude venku singl na Malárii. Spolu s nimi zahrají MacGyver, lokální totální punková jízda, léty prověřená kapela, které vyšlo skvělé debut LP na PHR.

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com