Kids and Heroes
Kvelertak – Nattesferd
Danny 18/11/2016 LP, Recenze

Fouká silný severák. Přináší s sebou chlad a tu a tam lístek z Yggdrasilu, stromu života. Slunce už pár týdnů nevylezlo, tma střídá šero, šero střídá tmu. Pláně kam dohlédneš. Jen kameny, vůně tlejícího dřeva a z ocelové oblohy padají sněhové vločky, které roztají, sotva olíznou zem. Ještě není zima, ale podzim už je u konce s dechem a podobá se starci, který už přestal otáčet kalendář a bojí se zvednout z křesla. Krajinou se rozléhá dusot. Sílí a sílí, až prostupuje celým tělem a nelze mu uniknout. Je nepochopitelně harmonický. Přijíždí Noční jezdec, přijíždí se sovou na rameni a vzal na sebe každou ze svých šesti podob. Erlend, Marvin, Vidar, Maciek, Bjarte, Kjetil. Kvelertak.

Dendrofil For Yggdrasil je bombastický start desky Nattesferd, silný, přesně v duchu dvou prvních alb, ale cítíte, že je něco jinak. Je tu větší melodičnost, víc rollu než blacku v black’n’rollu. Jenže to, co přijde se songem 1985, nikdo nečekal. Cock rockové orgie, šest minut s neskutečným groovem, je to pomalé, sakra pomalé, ale pořád tak strašně Kvelertak, že se chce jásat a slzet. A v žasnutí se nedá přestat ani v post-punkové skladbě Nattesferd s výraznou akustickou kytarou do hevíkových vyhrávek. Pak černočerná Svartemesse. Riffy jsou jemnější, přesto silné jako vždy. Norština nikdy nebyla víc sexy. Punková jízda v Bronsegud, ještě pár obětovaných dětí a pak lovecraftovská Ondskapens Galakse. K tomu divočina Berserkr, tak harmonická a tak metalově osmdesátková! Devět minut Heksebrann – propracované souhra tří kytar, místy zasněné, místy naléhavé, místy popové. A jako vždy končí Kvelertak nekropísničkou. Po Nekroskop a Nekrokosmos je tu Nekrodamus. Stoner metal ve své nejkrásnější podobě.

Kvelertak vždycky fúzovali styly, ale na Nattesferd jsou všechny vlivy výraznější než dřív a ne skrývané v kombinacích. Míň zmalovaných strašáků, ale víc Alice Cooper, víc Cheap Trick, glam a hard rock na úkor black metalu. Jestli Meir bylo víc, Nattesferd je Meir Meir. Noční jezdec odjel a nechal za sebou spálenou zem.

Info

Rok vydání: 2016
Label: Roadrunner Records
Link: kvelertak.com

Tracklist

01. Dendrofil For Yggdrasil
02. 1985
03. Nattesferd
04. Svartmesse
05. Bronsegud
06. Ondskapens Galakse
07. Berserkr
08. Heksebrann
09. Nekrodamus

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímalo, co si vzít na sebe. Chodí řvát na fotbal, pít na koncerty a číst do hospody. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com