Kids and Heroes
Kronofogden – Arbete Och/Eller Fritid
Martin Suicide 11/07/2015 LP, Recenze

Kronofogden jsou jednou z mnoha současných švédských kapel, jíž jsem před pár lety objevil dík kompilační sérii Turist i tillvaron, kteroužto tímto doporučuji každému, koho baví objevovat nová a zajímavá jména vystupující z punkového podzemí a pohybující se v nejrůznějších spektrech subžánru. Od té doby kapela vypustila do světa split LP, EP, během svého minulého evropského turné zahrála v pražském Café Na půl cesty a nejnověji se hlásí s prvním samostatným LP.

To, co deska přináší, je ze řetězu utržený spontánní švédský hardcore punk s charakteristicky regionálním vyzněním, ostatně Kronofogden pocházejí ze stejného místa jako dvě vpravdě kultovní jména Missbrukarna a Totalitär. Mimochodem Rolf Revalt z prvních zmíněných se tu dokonce objevuje jako host, hned v několika písních. Překotně se vpřed ženoucí bubny, divoké rify a překřikující se načuřený zpěv ve švédštině jsou ingrediencemi vytvářejícími tento vysoce explozivní punkový koktejl, jenž svou chutí může v mnoha okamžicích evokovat rané Totalitär, Svart Snö nebo No Security, jinak řečeno klasiky definující švédský hardcore přelomu osmdesátých a devadesátých let. V některých momentech se kapela, co se týče divokosti, vpravdě utrhává ze řetězu, ale zároveň nikdy neztratíte dojem, že ctí punkový základ a rocknrollovou strukturu své tvorby. To je přesně ten švédský hardcore, jaký učaroval světu v osmdesátých letech a jehož kouzlo se s časem ani v nejmenším nevytratilo.

Pro mě nejsilnější částí desky přichází na druhé straně v písních Maran, Fördumming for dummies, Arbete Och/ Eller Fritid, ale deska funguje jako velice kompaktní celek a navíc vzhledem ke stopáži jednotlivých skladeb se protočí na gramofonu rychleji, než se nadějete.

V desce navíc najdete i obsáhlý komix z dílny stejného kreslíře jako obal desky, což se zas až tak často nevidí, a je to takový fajn bonus k celku. Ne nadarmo se album Kronofogden objevilo i na stránkách Maximum Rock N Rollu jako deska týdne.

Info

Label: blindeadproductions.com
Rok vydání: 2015

Tracklist
 1. Dum I Huvve ( Inte Arbetslös)
 2. Lundsberg
 3. Det Oegantliga Norrland
 4. Angry Hudik Fuckup Syndrome
 5. 2013
 6. Sexen Existerar Den
 7. Vafan Äre Kollektiva?
 8. Medvetenheten
 9. Sömnlös
 10. Maran
 11. Fördumning For Dummies
 12. Arbete Och/Eller Fritid
 13. Stralade Tider
 14. Var Sämsta Tid Är Nu

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com