Kids and Heroes
Koncerty, které byste neměli minout v září 2018
Redakce 04/09/2018 Koncertní tipy

Po letní pauze se vrací naše pravidelná rubrika, ve které vám přinášíme výběr koncertů, které byste rozhodně neměli vynechat, pokud si pak nechcete nad vyprávěním kamarádů a čtením reportů rvát vlasy, že vám zrovna tahle skvělá akce unikla.

 

Flogging Molly, Doll Skin (Velký sál Lucerny, Praha – 4. 9. 2018)

Festivaloví skeptici, žádající si folk punkové velikány Flogging Molly jako jedny z headlinerů Mighty Sounds, si mohou koncert svých oblíbenců užít alespoň v klubu, a to díky spolupráci Mighty Sounds a Conspiracy Concerts. Doufáme, že se Flogging Molly ve Velkém sále pražské Lucerny představí se všemi pozitivními aspekty, díky nimž je máme rádi. Na rozdíl od spousty žánrových kolegů a současníků jejich kouzlo tkví ve faktu, že nejsou zbytečně uřvaní a nepůsobí agresivně – jejich hudební i životní kořeny jsou drsné, ale oni sami umí díky Davu Kingovi vyprávět jemně až dojemně, a přitom ne pateticky nebo kýčovitě. Jejich skladby, ať už rychlé a skejťácké, nebo zamyšlené a smutné, jsou balzámem na zlámaná srdce. Jako support se představí mladé dívčí punk rockové kvarteto Doll Skin.

Virus, Hateful Agony, King Keporkak (Modrá Vopice, Praha – 4. 9. 2018)

Zajímavý koncertní zážitek čeká 4. září Modrou Vopici, kde se představí britští thrash metal veteráni Virus. Kapela vzešlá z punk metalového kvasu půle osmdesátých let, vydala tři alba v osmdesátých letech, aby následně upadla do zapomnění. Debut Pray For War je plný spontánní energie, kde se thrash metalové rify a tempa spojují s punkovou špínou. Jak zní a vypadá kapela o tři desetiletí později, prověří Modrá Vopice. Jako partneři se představí bavorští thrasheři Hateful Agony a domácí doom/hardcore parta King Keporkak.

Horror Vacui, Bellicose Minds (Underdogs/Eternia, Praha – 6. 9. 2018)

Smíchovská Eternia se 6. září ponoří do echtovní rockové temnoty. Soundtrackem k tomu budou italští death rock punks Horror Vacui, kteří před nedávnem vydali nové album plné pochmurných kompozic, a jejich tour sparing partneři, Američané The Bellicose Minds, se svým podmanivým post punkem. Obě kapely jsou živě zážitek, který má sílu na to oslovit jak potemnické crusties, tak ty, kteří propadli osidlům gothického rocku, i fandy klasického post-punku.

The Klingonz, The Wreck (Klub 007 Strahov, Praha – 7. 9. 2018)

Pokud máte zkušenost s koncertem irsko-britsko-finské neřízené „brutalbilly“ střely The Klingonz, jistě víte, co vás asi čeká na strahovské Sedmičce. Na machrování a pózu není čas, tady se hraje rock’n’roll. Ovšem i trochy těch šaškáren se nám dostane. Hudba, texty i show této kapely jsou natolik svérázné a specifické, že můžeme zapomenout na zavedené tvrzení o tom, že Meteors jsou jedinou pravou psychobilly skupinou, i na jejich věčnou válku s Demented Are Go a podobné taškařice – Klingonz jsou z jiné galaxie; naprosto ujeté a bizarní psychobilly ovšem nezapomíná na hudební původ, a tak když budete pozorní, zaslechnete nejen kupříkladu cover Dead Kennedys, ale i staré blues (konkrétně Elmore James) a rock’n’roll, i když v pekelně zrychlené podobě. Doprovodem hlavních tahounů večera bude all-star banda The Wreck.

Foxy (Praha, Ústí nad Labem, Vršovka, Kolín, Praha – 7. 9.-12. 9. 2018)

Jihokalifornští punks Foxy vydali pár nahrávek na přelomu tisíciletí, aby se po nich záhy slehla zem. Nyní jsou zpět se svým chytlavým melodickým punkem poháněným dominantním ženským zpěvem. S novou energií po dlouhé odmlce představí svůj nezaměnitelně kalifornský sound hned na několika koncertech v ČR. Chyťte si je 7. září ve Vagonu (+ Houba, Koniec Swiata, Peshata), den poté v Ústí nad Labem (Festival Barevná Planeta), 10. září pak ve Vršovce u Náchoda, 11. září v Kolíně s The Junk Food a následující den zase v Praze – tentokrát v Rock Café s Jet8 a Brando’s Eyes. 

Overcharge, Tragedy (Loď Altenburg, Praha – 13. 9. 2018)

Doporučovat Tragedy je nošení dříví do lesa. Jako předkapela se ovšem představí italští Overcharge se svým naprosto skvělým mixem zrychlených Motörhead a Discharge. Na pódiu kapela působí jako tornádo, což ostatně mohou dosvědčit ti, kdož je viděli na loňském Punx Picnicu v Modré Vopici. Overcharge jsou naspeedovaná rocknrollová smršť v tom nejlepším slova smyslu. Pokud jste z jihu Čech, Overcharge si můžete dát den před pražským koncertem v Českých Budějovicích.

The Bar Stool Preachers, The Junk Food (Klub 007, Praha – 14. 9. 2018)

Rock’n’roll mixnutý punkem, ska, folkem a velkou dávkou stylové Británie tak, jak to umí jedině ostrované. The Bar Stool Preachers přivezou na strahovskou Sedmičku svoje aktuální album Grazie Governo, na které vychází jedna pozitivní recenze za druhou. A kdybychom ještě nedospávali letní festivaly, náš web by nebyl výjimkou. Stavte se přesvědčit sami, tenhle pátek začíná smrdět mejdanem! Večer totiž otevře pořád lepší pražsko-mělnická kapela The Junk Food. Ti se před pár týdny vrátili z britského Blackpoolu, kde zahráli na věhlasném festivalu Rebellion. Navíc mají venku čerstvý sedmipalec, vydaný na No Front Teeth Records, a teď se podržte – k dostání je v limitované edici v krabici od pizzy! Třeba na vás ještě kousek zbyde. A když ne, pořád si můžete na baru objednat tamní skvělou vege pizzu.

Rude Boy Paradise #1 (Střelecký ostrov, Praha – 15. 9. 2018)

Rude girl Rhoda Dakar, rude boy Mr. Symarip, oslava 20 let The Chancers… 15. září na Střeleckém ostrově bude mnoho důvodů k pořádnému mejdanu. Ale pěkně popořadě. Two-tone klasici The Chancers slaví 20 let na scéně. Při té příležitosti přijede i zpěvák Simon Ruffskank, jenž už v kapele nepůsobí. Roy Ellis AKA Mr. Symarip nás vezme na výlet na Měsíc a bude vyučovat skinhead moonstomp, Rhoda Dakar připomene zlaté časy britského two-tone. Sympatickou sestavu ska události podzimu doplní italský švihák Mr. T-Bone, fušující nejen do ska nebo rocksteady, ale i do stylů, jako je mento, calypso nebo jamaican boogie, a o roli jeho doprovodné kapely se postarají ostřílení Green Småtroll. Line-up v těchto dnech dostává finální podobu, tudíž ke zde jmenovaným interpretům ještě někdo přibude.

Riot Over River 3 – Společně proti rasismu (loď Altenburg 1964, Praha – 15. 9. 2018)

Sobota 15. září bude v Praze neskutečně nabitým dnem, pokud jde o koncerty a akce. Na lodi Altenburg 1964 se odehraje třetí ročník festivalu Riot Over River s podtitulem „Společně proti rasismu“, navazujícího na tradici akcí Rock Against Racism. Během události pro dobrou věc zahraje hromada kapel tvrdších žánrů; krom crustu, hardcore punku nebo thrash metalu se ale objeví i rapová uskupení a na místě budou také stánky s literaturou a občerstvením. Můžeme se těšit například na skvělou nekompromisní crustovou Adactu ze Slovenska, ostré hardcore punkové veterány Thalidomide, izraelský crust punk Holocausts nebo legendární hybrid thrash metalu a hardcoru Lahar.

Prague Allnighters Vol. XVII (Royal Theatre, Praha – 15. 9. 2018)

V Royal Theatre na Vinohradské se uskuteční v pořadí sedmnáctý pražský northern soulový allnighter. Parket bude na osm hodin patřit soulovým tanečnicím a tanečníkům, noc se bude zdát nekonečná a i tentokrát přijedou hostující DJ‘s ze zahraničí. Ze Švédska dorazí Magnus Rams, který už je u nás známou firmou a objeví se tu poněkolikáté, druhým hostem bude britský sběratel a milovník soulu John Bush. Rezidentními DJ’s nebude nikdo jiný než Mr. Cat, Buqi a Path. Další allnighter je zárukou zábavy na úrovni a povznášejícího tanečního zážitku. Keep the faith, dance all night! A schválně, kdo bude takový šílenec, že se potkáme na všech třech akcích, které se patnáctého září odehrají?

Fotocrime, Bleakness (Kabinet Múz, Brno – 19. 9. 2018)

Předposlední zářijová středa bude místem setkání starých známých. Již poněkolikáté se v Brně ukáží osoby, které doslova formovaly scénu ve svých městech. Na místo činu se vrací Fotocrime, fotozločin z rukou členů Coliseum. A tak je tu opět možnost zažít atmosféru 80 let, kde aura post-punku byla na vrcholu. Temný samet a taky darkwave-postpunk a chladnost synth zvuků s odkazem na německé EBM pionýry. Vůdčí osoba Ryan Pettersonse stává vyrovnaným společníkem v začouzeném noir světě, kde se ozývá paranoia studené války a neklid moderního světa. Fotocrime staví na výrazných kytarových nápadech, které jsou rámcově kočírovány omamnou basovou linkou, bublající elektronikou s mužsko/ženským vokálem. Doprovodí je francouzské trio Bleakness, které se do Kabinetu vrací přesně po roce, tentokrát s novým 12″. Ve svých řadách ukrývají léty provařené persóny francouzské nejen emo školy, a tak jména jako Amanda Woodward, Karysun, Chaviré hovoří za vše.

DÆrrwin, My Hard Lesson, Depression Island, Nondescript (klub Divadelka, Písek – 21. 9. 2018)

Jak už název napovídá, jedná se o první z dlouho chystané série koncertů v píseckém klubu Divadelka. A hned napoprvé to bude doom, jak se sluší a patří. Čtyři jihočeské kapely tažené nejznámějším jménem v lineupu – DÆrrwin. Ty jste mohli slyšet třeba i na letošním Brutal Assaultu. Je to vegan, je to temný a je to skvělý, co je to? Jo, Daerrwin. Domácí senzaci doplní další tři kapely – My Hard Lesson s ještě horkou deskou, synťákoví Depression Island a jihočeská punkrocková odlehčená novinka Nondescript.

Adacta, Taras Bullba, Autonoé, Meresiew (Nádražka, Milevsko – 22. 9. 2018)

Milevsko, budoucí mekka undergroundu v Jižních Čechách, si po menší prázdninové pauze chystá kopec dalších akcí. Na jednom z prvních podzimních koncertů u vlakového nádraží pohostí rovnou dobře známou slovenskou temnotu jménem Adacta. Zlo, tma a hardcore černý jako dehet – to je tahle slovenská sestava. Lineup je samozřejmě bohatší, Adactu doplňují budějovičtí Autonoé, plzeňští Taras Bullba a téměř domácí Meresiew z Tábora. Milevská Nádražka je místo se super atmosférou a tenhle koncert až po strop našlapaný temnotou bude rozhodně stát za to!

Graveyard, Bombus (Futurum Music Bar, Praha – 23. 9. 2018)

Graveyard ze švédského Göteborgu jsou se svým stylovým hardrockem střiženým blues i psychedelií naprosto svébytným fenoménem posledního desetiletí. Odkaz raných sedmdesátých let přenášejí do nového milénia s intenzitou a autenticitou jako málokdo jiný a ne nadarmo jsou v daném žánru jednou z nejrespektovanějších kapel současnosti. O tom se můžete utvrdit ve smíchovském Futuru, kde Graveyard vystoupí spolu s neméně zajímavými krajany Bombus. Pokud si ulétáte na Black Sabbath či Monster Magnet, tohle je typ na možný koncert letošního podzimu.

Bad Breeding, Nesbitt´s Inequality, At Bona Fide, True Fir (Underdogs/Eternia, Praha – 25. 9. 2018)

Že by nová vlna britského anarcho punku? Bad Breeding jsou mladí, nasraní a radikální, k tomu nepřeslechnutelně inspirovaní tamní subžánrovou klasikou. A to natolik, že po nich bez váhání chňaplo vydavatelství One Little Indian založené členy legendárních Flux Of Pink Indians. V podzemí Eternie by mohli z temnoty minulosti vykřesat rebelantského ducha Crass. V poslední zářijové úterý se v Underdogs předvedou ještě Nesbitt´s Inequality, At Bona Fide a True Fir.

Moscow Death Brigade (Kabinet Múz, Brno – 27. 9. 2018)

Moscow Death Brigade jsou kapela, jejíž hudba se zavrtá hluboko do mozku a tam se hodně pevně drží, a to tím spíš, pokud si ji dáte naživo! A právě taková možnost se naskytne ke konci září v Brně, Budějovicích a taky v Praze. Boltcutter tour s sebou jako předzvěst mrazivé zimy z Ruska žene explozi hardcore antifa rapu ostrého jak pohled Vladimira Vladimiroviče. Jejich flow vás zaručeně nenechá v klidu a kdekdo na jejich live show protančí střevíce. Tak nač se bránit, lepší bude přijít, podlehnout a užít si zběsilý večer pod taktovkou party ruských zakuklenců. A je už jedno, jestli v Kabinetu Múz v Brně, pražském Rock Café nebo v rámci Fabrika Hardcore Festu v Českých Budějovicích.

Balaclava, Same River Twice, Loosers (Kabinet Múz, Brno – 29. 9. 2018)

V červnu jako by se Prahou prohnalo zemětřesení – reinkarnovaná Balaclava naplnila strahovskou Sedmičku až po strop, a to jen proto, aby ji následně svým setem rozsekala na kousky. A to samé čeká v září Brno. Druhá a prozatím poslední show znovuoživené Balaclavy na vás čeká v září v Kabinetu Múz. Balaclava byla a je zásadním tělesem české undergroundové scény, kapela, která strhla železnou oponu mezi hudební skupinou a jejími fanoušky, a zásadní zdroj inspirace pro bezpočet následovníků. Pravý spirit českého hardcore punku a mnohem víc. To si nejde nechat ujít. Balaclavu v Múzu doplní další dvě kapely – Same River Twice se svým našlapaným atmosférickým hardcorem  a také jihočeská svěží naděje oldschool hardcore punku Loosers.

Aktuální posty přímo z koncertů sledujte na našem Instagramu.

Foto: www.pinpointmusic.com

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com