Kids and Heroes
Koncerty, které byste neměli minout v říjnu 2019
Redakce 30/09/2019 Magazín

Říjen je tady a s ním naše tradiční tipy na akce, co budou s největší pravděpodobností stát za to. Kromě nich nezapomeňte sledovat taky náš kalendář akcí, kam si můžete koncerty sami přidávat.

 

Bad Breeding (Underdogs, Praha – 1. 10. 2019)

O tom, že škatulka anarcho punk ještě ani zdaleka nepatří do starého železa a dokáže být navýsost svěží, mladistvá a aktuální, přijedou pražský Underdogs přesvědčit britští Bad Breeding. Ti se během pár let vyšvihli v mezinárodně skloňované jméno a v návaznosti na to podepsali smlouvu u prestižního vydavatelství One Little Indian. V tvorbě kapely rezonují odkazy na žánrové klasiky jako Conflict, Crass nebo Flux Of Pink Indians zabalené do aktuálního kabátu.

Cro-Mags (Futurum, Praha – 2. 10. 2019)

Veterán newyorského hardcore a zakladatel Cro-Mags Harley Flanagan po letech vyhrál spor o používání jména kapely a s její novou inkarnací vyráží na evropské turné, to navíc doprovází i vydání velice podařeného čtyř písňového EP, které rozhodně stojí za poslech. Vystoupení Cro-Mags měla vždy elektrizující náboj a večer ve Futuru, myslíme, nebude v tomto ohledu výjimkou.

Danger!Man (007, Praha – 7. 10. 2019)

Parta norských hardcore punkových vysloužilců, jejichž jména jsou spojena s působením v kapelách jako Bannlyst, So Much Hate, Barn Av Regnbuen, Drunk nebo Life..But How To Live It?, spojila síly v  Danger!Man. Ta v sobě skvěle mísí silný cit pro melodie s naléhavostí i hardcore punkovou divokostí a v podstatě tak přímo navazuje na zmíněné bývalé kapely členů. Pokud chce někdo zavzpomínat na divokou atmosféru koncertů So Much Hate či Life.. But How To Live It? na počátku devadesátých let, tohle by si neměl nechat ujít.

Pelican, Slow Crush (Praha, Futurum – 08. 10. 2019)

Pelican jsou jedněmi z vůdců současné postrockové scény. Na špičku je dovedla dlouhá cesty z DIY surového sludge v chicagských klubech. Pelican míchají drama i melodie s metalovou úderností a do muziky promítají osobní poznání, tragédie i záblesky optimismu. To vše se odráží i na nejnovější desce kapely Nighttime Stories, kterou se nyní Pelican vydávají představit živě do Prahy. Posluchače čekají naživo skvěle vyvedené hlukové stěny, protkané duhovými linkami jemných nálad. Post rock ve své plné parádě a oblečený do černé. O support se postarají Slow Crush. 

KlubovnaFajtfest Night (Bunkr Club, Liberec – 11. 10. 2019)

Kamarádi z Klubovny se v nedávné minulosti sblížili s pořadateli stále většího Fajtfestu a po akcích v Praze a Brně přicházejí s druhým kolem. V první polovině září míří s cirkusem plným domácích kapel rozličných žánrů a subžánrů do Liberce. Headlinerem večera budou, snad ještě trochu domácí, Hopes s ještě horkou deskou Breathing Underwater. Zahrají taky The Truth is Out There, Meresiew či Indigo Ranch. A pro všechny, kdo rádi trochu ustřelí za hranice vesmíru, line up doplňuje Hošty.

Just For Being, Worldhood, Empty Hall of Fame (Kabinet Múz, Brno – 12. 10. 2019)

Just For Being slaví 10 let od svého vzniku, a tak se po téměř dvou letech pauzy rozhodli k tomuto jubileu odehrát čtyři koncerty. Jelikož Worldhood slaví pouze o rok méně a v posledních letech toho odehráli zhruba stejně, je tohle spojení více než logické. Ani jedna z kapel nedokáže říct, jestli už to náhodou není také naposledy. Jako speciální host zahrají v Brně Empty Hall Of Fame, kteří vydávají nové EP „Minuty ticha“ a jsou ve skvělé formě! O den později, 13. října, si pak můžete Just For Being a Worldhood dát na Sedmičce.

Drip-Fed, Slow Jams (Kabinet Múz, Brno – 14. 10. 2019)

Cítíte se občas přehlceni tou vší muzikou? Rezignujete na nová jména na scéně? Neházejte ještě flintu do žita, namísto toho si pusťte americké Drip-Fed. Jejich tvorba nutí skákat ze skříně, hrát na imaginární bicí a zpívat. Najednou. Kapela vznikla trochu jako fun-project pro ventilaci nahromaděných emocí. Stala se z ní ale naprostá kometa, nabitá nespoutanou energií punku a rock’n’rollu. A tahle zběsilá věc se teď řítí do Brna. Cestou se ale ještě zastaví v Berlíně, kde nabere tamní sebranku Slow Jams, která je možná jen o krůček míň nabitá než první zmínění.

Siberian Meat Grinder, Deluminator (Rock Café, Praha – 19. 10. 2019)

Možná už skoro jako doma se v České republice cítí hardcore-metalová parta z mrazivého srdce Sibiře Siberian Meat Grinder. A snad i proto se se svými ostrými vokály a rychlými kytarami tahle sestava vrací v říjnu na místo činu. Svůj set tentokrát sibiřský masomlejnek roztočí v Rock Café. Support si SMG přivezou zpoza západních hranic naší republiky, předskakovat budou němečtí Deluminator.

Archivist, Moro Moro Land (Eternia, Praha – 19. 10. 2019)

Každá kapela, která nese značku kultovních Fall of Efrafa, stojí za pozornost. Výjimku z tohohle pravidla netvoří ani Archivist, kteří svou muzikou už několik let píšou temnou scifi ságu úpadku lidstva. Útržky svých koncepčních utopických desek teď tohle uskupení přiveze do Eternie. Kromě lidí z Fall of Efrafa najdeme v kapele taky ozvěny skupin jako Light Bearer či Carnist. Temnotu z budoucnosti doplní ruští špinavci Moro Moro Land. Přivezou určitě i letošní desku Smirenie.

Thrash Nightmare Festival vol. 7 (Divadlo pod čarou, Písek – 19. 10. 2019)

Pravého thrash metalového běsnění se 19. října dočká jihočeský Písek, kam na festival Thrash Nightmare dorazí polozapomenutí 80’s thrasheři Iron Angel, ve své době patřící ke stejné vlně kapel jako Destruction či Kreator. S těmi prvně jmenovanými ostatně sdíleli i stejnou vydavatelskou stáj. Až z Japonska na festival dorazí, kultovním statusem opředení, Abigail, míchající thrash a blackmetalové inspirace v naprosto démonicky zlounském provedení. Festivalovou sestavu doplňuje dalších pět kapel, garantujících čiré thrashové běsnění.

Daughters, Jeromes Dream, Decultivate (Nová Cvernovka, Bratislava – 20. 10. 2019)

Temný hit loňského roku, to jsou znovuobjevení Daughters. Jejich minulost nese cejch grindu, hardcore punku a noisu. Současnost je o něco pokornější vůči uchu posluchače. Špinavá směs metalu, ambientu a noisu unášená pomalým tempem umí ale pořád sluchovody pěkně potrápit. A jaké to je projít si peklem stvořeným touhle kapelou, si vyzkouší Bratislava. Spolu s Daughters navštíví Slovensko také screameři Jeromes Dream a také hosté z českých luhů a hájů. Dveře tohohle večera kopem z otočky totiž rozrazí Decultivate.

Entombed A.D. (Futurum, Praha – 21. 10. 2019)

Ze švédských death metalových klasiků Entombed jsou již nějaký ten rok A.D. a v sestavě nezůstal kámen na kameni, ale stále je to nekompromisní jízda a jeden ze zásadních pilířů tvrdého metalu posledních třech dekád. Entombed, potažmo Entombed a.d. navíc od počátku patří k těm kapelám majícím potenciál spojovat metalové i hardcore punkové publikum. Nádavkem nutno zmínit, že aktuální album Entombed a.d. s názvem Bowels Of Earth není vůbec špatnou deskou.

Slavery, Risposta, Člověk v Plísni, K.Z.O. (U Jordyho. Přeborov u Milevska – 26. 10. 2019)

Klid a Mír, takové přízvisko si napsala na čelo tahle akce v Přeborově u Milevska v Jižních Čechách. Večer nabídne snad všechno, kromě kýženého klidu a míru. Kdo má ale v oblibě sobotní večery v objetí špíny a hnusu, tomu akce sedne. Doprovod k cestě za absolutním hnusem a ranní kocovinou poskytnou crusteři z Prahy Slavery, o něco punkovější Risposta, která nedávno představila nový materiál, grind Člověk v Plísni a skoro domácí K.Z.O. z Tábora. 

One Way System (007, Praha – 27. 10. 2019)

Jedni z klasiků raně osmdesátkového britského punku, jejich debut All Systems Go je hymnickým epitafem jedné éry a generace, stojícím na pomezí street punku a hardcore. Pokud si ujíždíte na jejich vrstevnících jako GBH či Exploited, tohle bude to pravé ořechové. Samozřejmě u kapel z tohoto generačního okruhu bývají koncerty sázkou do loterie, ale to už je realita, a třeba právě One Way System patří k těm, kdo si dokázali udržet divokou energii i po více než pětatřiceti letech.

Victims (007, Praha – 28. 10. 2019)

Švédští hardcore punks Victims letos vydali svou novou desku The Horse & Sparrow Theory na Relapse Records a ruku v ruce s tím vyrážejí na evropské turné. V jeho rámci svým divokým d-taktem navazujícím na tvorbu Anti-Cimex nebo Disfear po nějaké době opět znesvětí pražskou Sedmičku.

Klucí od Dolního Nádraží, Tribe-J, Chief Bromden (ArtBar Druhý Pád, Brno – 30. 10. 2019)

Debutové EP Kluků od Dolního Nádraží je rok staré. Práce na novém materiálu však přinesla ovoce. Tím je album Melodies Towards The Heartbeart, které bude pokřtěno v brněnském ArtBaru Druhý Pád. Na albu je trochu míň garáž rock’n’rollu a trochu víc patosu a emo. Zajímavá, přesto pro každého přístupná muzika. To jsou KODDN. Kluky doplní support v podobě Tribe-J, alias introvertní mathrock pro dospělé, kteří ještě stále nosí po kapsách kalkulačky, a Chief Bromden, mixující kytary a synťáky do svěžího post rocku.

Mucha (Lucerna Music Bar, Praha – 30. 10. 2019)

Mucha na sebe poprvé upozornila před šesti lety debutovým albem „Slovácká epopej“. Zejména píseň „Ježíš“, jako provokativní satira náboženského fanatismu, tehdy doslova zaplavila sociální sítě. Od té doby vydala dvě další neméně vydařená alba Josefene (2014) a Nána (2016) a vyšvihla se mezi nejpopulárnější a nejnavštěvovanější klubové kapely České republiky. Jejich písně v některých oblastech doslova zlidověly a stávají se hymnami maturitních ročníků. 30. října křtí Mucha v Lucerna Music Baru. Bude to její jediný pražský podzimní koncert. Další dva křty proběhnou i v „rodném“ Brně, 7. a 8. listopadu v Kabinetu Múz.

Foto: Jonathan Velazquez

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com