Kids and Heroes
Koncerty, které byste neměli minout v říjnu 2018
Redakce 05/10/2018 Koncertní tipy, Magazín

Po letní pauze se vrací naše pravidelná rubrika, ve které vám přinášíme výběr koncertů, které byste rozhodně neměli vynechat, pokud si pak nechcete nad vyprávěním kamarádů a čtením reportů rvát vlasy, že vám zrovna tahle skvělá akce unikla.

 

Povodí Ohře, Vojdi, Dáša Fon Fľaša (Kubík, Trnava – 7. 10. 2018)

Povodí Ohře, kapela, která svůj původ deklaruje hned v názvu. Parta kolem členů (ať už současných či bývalých) kapel, jako jsou Esgmeq, Climatizado, Esazlesa nebo Skupina Štěstí, se vymaňuje ze svých kruhů, aby vytvořila nové. Takové, až se z nich točí hlavy. Spolu s nimi i Dáša Fon Fľaša, mohykán slovenské písničkářské scény. Ideální synonymum ke zkratce DIY. Na kontě nespočetné množství koncertů, několik desek, vlastní vydavatelství, s partou pořádá NÖ Fest na horách a mohli bychom pokračovat dál. A nakonec skupina Vojdi, která svoje vymakané math indie doplňuje vtipnými průpovídkami a letos zahrála třeba na Pohodě.

Fotocrime, Eagle Twin (Klub 007 Strahov, Praha – 8. 10. 2018)

Smutno, kam jen dohlédneš. Fotocrime sledujeme už od prvního singlu, který vyšel nedlouho po konci kultovních Coliseum. Teď Fotocrime přijíždějí podruhé do Prahy, vezou s sebou čerstvou desku Principle Of Pain a strahovskou Sedmičku zas po delší době přepadne post-punková tesknota, schovaná za strojové údery automatického bubeníka. Takhle má znít pondělí. Supportem jsou američtí doom metalisti Eagle Twin, se zvukem chlupatějším, než je osmdesátkovej svetr tvojí mámy!

The Adicts (MeetFactory, Praha – 11. 10. / BrickHouse DOV, Ostrava – 12. 10. / Majestic Music Club, Bratislava – 14. 10. 2018)

The Adicts jsou kult. Jedna ze stěžejních kapel první britské punkové vlny a punkového hnutí vůbec. Výrazná clockwork image v kontrastu s mejdanovou performancí a lehkovážnými texty jim umožnila přežít osmdesátá i devadesátá léta a neztratit se ani v novém tisíciletí. Jejich nekonečné turné častokrát protíná i Českou republiku a nejinak tomu bude i na podzim. V Praze jim budou krýt záda místní klasici The Fialky, večírek v Ostravě otevřou Baby Secondhand a slovenskou zastávku tour pak odstartují Bratislavské Dievčatá.

Adacta, Concrete Worms, Škoda120, Ratpack (Kabinet Múz, Brno – 13. 10. 2018)

Jednou z kapel, které se vám vybaví při spojení slov Slovensko a hardcore punk, je jednoznačně Adacta. V posledních letech bylo o téhle smečce slyšet často a nahlas. Není se čemu divit, osmnáct let působení po klubech je přece jenom dobrá premisa pro kvalitní nářez. A to, že Adacta jsou kvalitní nářez, dokazuje i jejich dosavadních pět alb. Zlo, tma a oheň, a přímo v centru Brna. O neméně zajímavou společnost se postarají přes dvacet let aktivní srbové Concrete Worms a domácí dvojice grindcore vozidlo Škoda 120 a názorově vyhraněný HC Ratpack. Vlez je za 150 Kč, ale ten zážitek bude k nezaplacení.

ČAD, Catastrofy (Bar u Aničky, Hurbanovo – 13. 10. / Melodka, Brno – 20. 10. / Futurum, Praha – 21. 10. / Slimák pub, Lučenec – 26. 10. / Spojár Kafe&Klub, Banská Bystrica – 27. 10.)

Legendární turné se vrací! Slovenské trio ČAD ze Svätého Jura a Bratislavy je díky neutuchající píli na naší scéně dostatečně prověřenou a vyhledávanou značkou. Minulý rok vydali nadupané album s názvom Bastard. Kdo je ještě neslyšel naživo, měl by to napravit. Na minitour je doplní bratislavští Catastrofy, jedno z nejlepších jmen na slovenské alternativní scéně. Nedávno vydali nový album s názvom Besnota. Nahrávka je posunula od Zbojnického tance zas o kus dál, a tak dochází i na odbočky k death metalu i slovenskému folklóru, pořád si ale Catastrofy zachovávají svou originální zbojnickou tvář a svérázný humor.

The Originators (Klub 007 Strahov, Praha – 17. 10. 2018)

Pamatujete na tyhle tanečky v Bubnu? Tak se to děje zas, a bude to na Strahově. Nizozemský northern soulový orchestr The Originators přiveze dávku vlastních fláků i osvědčených coverů v podání třech vokalistek i dechové sekce. Po koncertě soulová pouštěčka, afterparty jak má být. Tenhle den se opravdu džíny na Sedmičku nehodí!

Okthober Fest 2018 (Bar U Býka + Klub Lúč, Trenčín – 19.-20. 10. 2018)

Pravdepodobne každému napadne pri Okthober Feste pivný festival. No už pár rokov je to aj názov D.I.Y. Hardcore Punk punk indoor festivalu v Trenčíne. Tento rok sa môžete tešiť na novozelandskú partiu Tuscoma. Táto black/noise/metalová dvojica vydala tento rok nový album s názvom Arkhitecturenominus. Spolu s nimi príde zahrať Hardcore-punks projekt I am Pentagon. I am Pentagon majú ohľadom svojej prvotnej inšpirácie tiež jasno. Vychádza primárne z melodického devadesátkového hard coru, ale drží ho skôr v strednom tempe a pod tlakom emócií. Dalej sa môžte tešiť napr. na hardcore partiu Nullus Sum a mnoho ďalších. Výťažok z podujatia pôjde na podporu skupiny Lekári bez hraníc.

DOOMED #2 (Bajkazyl, Brno – 20. 10. 2018)

Ambiciózní projekt putovních koncertů míří se svým druhým dílem do Brna. Doomed #2 se po povedeném prvním kole v Písku nebojí mířit výš a vydává se v druhé polovině října do Bajkazylu pod brněnský hlavák. Spolu s ním přijedou dvě jihočeské kapely, melo-hardcore My Hard Lesson a taky hardcore Nondescript. Sestavu doplňují již celkem dobře známí Anthems, kteří dovalí z hlavního města, a taky jedna domácí položka – rapová senzace Redzed.

Killing Joke, Turbowolf (Roxy, Praha – 21. 10. 2018)

Killing Joke jsou fenomén, stejně jako jejich frontman Jaz Coleman. Kapela vzešlá z punkového podzemí spoludefinovala post-punk, a zároveň se nikdy nezhroutila do světa unylé popové konfekce. Jejich rané desky patří k nezpochybnitelně inspirujícím dílům ve světě temného rocku a hit Eighties epicky vykradla Nirvana. Co víc, letošním turné kapela slaví už čtyři desítky let své existence. Jako skvěle vybraní předskokani se jeví Turbowolf se svým energickým garage rockem plným svěží energie.

Tankard (Futurum Music Bar, Praha – 21. 10. 2018)

Naprostí klasici německého thrash metalu Tankard se představí v pražském Futuru, spolu se zástupem o poznání mladších jmen jedoucích ve stejném ranku. Tankard, kteří spolu se souputníky definovali sound německého thrash metalu osmdesátých let, prosluli obsesivním tématizováním piva a alkoholu obecně ve své lyrice. Svůj pivní thrash metal dodnes předvádějí s neztenčenou mírou energie a divokosti.

Ette Enaka, Veena, Jan Pavel II (Kabinet Múz, Brno – 23. 10. 2018)

Ne, není to ten jihoamerický kmen, který vlastně ani neznáte. Ette Enaka jsou brněnskou kapelou, jejíž zvuk je nasáklý pop punkem a indie melodiemi. A právě Ette Enaka čeká na konci října velký kapelní milník, a to křest debutového alba Zazare. Ette Enaka se podařilo oslovit českou scénu už se svým prvním demem, které je vystřelilo do podvědomí milovníků post-melancholie a kytarových linek. Před křtem hudebně popřejí štěstí Veena, prapůvodní kapela dnes známějších Kalle nebo ztracených Nod Nod. Dojezd v podání projektu Jan Pavel II, rouhání a disko – kolem a kolem, nabitý večer v Kabinetu Múz.

Slaves, Alligator (Roxy, Praha – 24. 10. 2018)

26. narozeniny pražského klubu Roxy začnou drze nekompromisní, středeční otvíračkou. Britští Slaves mají za sebou jen pár let existence, za to vystřelili do světa tři nadupané alba plné syrové energie, křiku, ale i pořádných garážových a rock’n’rollových riffů. Laurie Vincent trápí kytaru, basu, plive do mikrofonu zatímco Isaac Holman divoce běhá kolem bicích ve snaze vymlátit z nich duši, sem tam někdo z nich skočí do kotle a najednou oba stojí na pódiu a věnují se bluesové verzi jednoho ze svých songů. Ať už jde o velkou stage nebo uplivaný bar v Kentu, pódium ovládnou na jednu noc dva divočáci a energii po jejich show nejde vyvětrat ani za týden. A vsadíme se, že v Roxy tomu nebude jinak.

BOX, Random Choices, Fraktúra, Old Hämmer (Brezovský Šenk, Brezová pod Bradlom – 27. 10. 2018)

Rokenroll pod Bradlom rozpútajú trenčianske kapely v Brezovskom Šenku. Kapelu BOX nemusíme nejako zvlášť predstavovať, v skratke kto ich ešte nepočul, mal by to hned zmeniť. Spolu s Boxom zahrá aj rock-funková kapela Random Choices. Táto partia sa nebojí žiadneho žánru a rôznorodosť ich muziky nemá hraníc. Ich hudba je vždy plná energie a ich koncerty vždy stoja za to. Doplnia ich Old Hämmer s ich thrash-rock’n’rollom, ktorý vo svojej tvorbe vzdávajú hold legendám tvrdej muziky prevažne 80. rokov. A túto nadupanú partiu dokončuje punk-rock’n’rollová skupina Fraktúra.

Jonathan Hultén, The Devil´s Trade, Sonya (Underdogs, Praha – 31. 10. 2018)

Jonathan Hultén je frontman Tribulation a taky vcelku temný romantik s kytarou. Hlavní je ale The Devil’s Trade, maďarský folkař s uhrančivým hlasem, co střídá kytary a bendžo, zpívá v angličtině i maďarštině a má těsně před vydáním své druhé desky. Před rokem na Sedmičce to bylo neskutečné – když The Devil’s Trade hrál, nikdo v klubu nedýchal. A v Underdogs to nebude jiné.

Aktuální posty přímo z koncertů sledujte na našem Instagramu.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com