Kids and Heroes
Koncerty, které byste neměli minout v říjnu 2017
Redakce 03/10/2017 Magazín

Po letní pauze se zase vrací naše pravidelná rubrika, ve které vám přinášíme výběr těch nejzajímavějších koncertů, které byste rozhodně neměli vynechat, pokud si pak nechcete nad vyprávěním kamarádů a čtením reportů rvát vlasy, že vám zrovna tahle skvělá akce unikla.

 

Saturday’s Heroes, The Junk Food (Rock Café, Praha – 3. 10. 2017)

Vlastně by asi stačilo jen napsat, že jsou Saturday’s Heroes ze Švédska. To už samo o sobě je pozvánka par excellence. Švédskou scénu milujeme a tahle čtveřice z malého města Finspång není výjimkou. Kapela, co pořád ještě věří na refrény a na melodický, ale sakra šlapající punk rock. Povinnost pro všechny fandy Bouncing Souls nebo Street Dogs! Na poslední dostaveníčko Saturday’s Heroes v Rock Café se doteď vzpomíná a nic nenasvědčuje tomu, že by to letos mělo být jinak. Záda jim navíc budou krýt The Junk Food, černí koně domácí scény, s jejich o něco syrovějším, ale stejně tak chytlavým rock’n’rollem.

Shandy (Klub 007 Strahov, Praha – 8. 10. 2017)

Bovver rocková, pětičlenná armáda zase zavítá ze země vzhůru nohama do Evropy a osud tomu tak chce, že zastávka v ČR nebude chybět. Odzbrojující mix glamu, Oi! punku a stadionového rock’n’rollu. Jako kdyby Slade nenosili ty stupidní klobouky, víc chodili na fotbal a vymlátili nejeden dancehall. Shandy jsou prostě jedinečnou kapelou, která nezkazí žádnou párty a roztancuje i ty největší polena. Bude zase zpěvák při Bish Bosh Bash  lézt po baru a krást hrníčky od espressa?

Generacion Suicida, Adacta, See You In Hell (Kabinet MÚZ, Brno – 9. 10. 2017)

Španělština a punk v Kabinetu MÚZ! A aby toho nebylo málo tak ještě dvě další kapely k tomu. První z nich budou domácí See You in Hell. Víc než název kapely snad ani není třeba. HC punk jakého není nikdy dost a peklo pod i na pódiu. I u druhé kapely dost možná není třeba nic víc než název: Adacta. Všem dobře známý nasraný crust ze slovenské metropole. Dost možná navíc dorazí s novým materiálem. Zbývá Generacion Suicida, americký průsečík výše zmíněné dvojice: španělštiny a punku, navíc zabalený do mixu ženského a mužského vokálu, které jsou usazené do jednoduchých, chytlavých a nápaditých melodií. Sedm let na scéně, poprvé v ČR.

Paradise Lost, Pallbearer, Sinistro (Fléda, Brno – 10. 10. 2017)

Tenhle večer v brněnské Flédě míří trochu jinam než do nabitého soudku punkového střelného prachu připraveného k výbuchu, i tak ale podle nás stojí za pozornost. Hlavním tahákem je totiž dlouhohrající plíživá temnota a jeden z nosných sloupů současného black/doom metalu, britští Paradise Lost. A paradise opravdu nečekejte, spíš vnitřní prázdno, stesk spoustu tíživých emocí. Všechny tyhle pocity a prožitky ve vás navíc ještě před Paradise Lost probudí další dvě kapely, jemnější američtí Pallbearer a portugalští Sinistro.

Retarded Rats, X-ray Cat Trio (Klub 007 Strahov, Praha – 12. 10. 2017)

Tak tohle vypadá na tanečky. Britské X-Ray Cat Trio nám cvrnklo do nosu někdy před dvěma lety, když vydalo album Out For Blood a od té doby nás nestydatě baví. Hodně dřevní záležitost, rockabilly a surf, punk a rock’n’roll, všeho tak akorát. A pro aktuální tour mají výborné parťáky – německé Retarded Rats. Taky kontrabas, jen trošku víc zparchantělá muzika. Garážové old school psychobilly téhle německé trojice se ale umí zažrat pod kůži úplně stejně. Sedmička se rozhodně zavrtí v bocích.

Distress, Kutya Harap (Vegalité, Brno – 12. 10. 2017)

Ruská apokalypsa v Brně! Petrohrad v plamenech a atmosféra jak z metra 2033. To všechno a mnohem víc jsou Distress. Kotel a post-apokalyptická bolest každé kosti v těle ráno poté. Co víc chtít. Navíc s domácím bonusem v podobě Kutya Harap. Černé mraky, vrány a tma – tak trochu jiný pohled na idylické Valašsko. A kdyby to pořád nestačilo, dřív nebo později přibude ještě jedna banda!

What We Feel, Stage Bottles, My Terror, Aculeos (Mayapur pokojíček, Praha – 14. 10. 2017)

Mejdan v Praze ve stylu antifašistického hardcore a Oi! se blíží. Na scénu přijdou jedny z předních kapel evropského hnutí proti náckům a položí na kolena celý klub Mayapur pokojíček. Ať už to budou ruští What We Feel a jejich strašně znějící akcent, který ale v hardcore podání zní neuvěřitelně dobře, nebo němečtí Stage Bottles s jejich šílenými saxofonovými sóly zpěváka Olafa do Oi! punkových kytarových vyhrávek, které taky neuvidíte každý den. Line-up doplní německá hardcore parta My Terror a česká Oi! banda Aculeos. Snad nikdo nebude volat hasiče, až se ze dveří klubu povalí kouř z dýmovnic!

Majority Rule, Vlněna (Kabinet MÚZ, Brno – 17. 10. 2017)

Tenhle večer otevře a divákům poprvé rozproudí krev v žilách Vlněna. Ti jsou v Brně víc než doma – v podstatě představují akustický obraz Brna a jeho částí. Dynamika, pohyb, energie a zároveň všudypřítomný hluk a skřípot městského soukolí. To je Vlněna a její noise rock. A co bude pak? Pak se na scénu vyřítí jedno z nejzvučnějších jmen screamo/hardcoru z přelomu milénia, washingtonští Majority Rule. Tahle kapela byla zdrojem inspirace pro bezpočet těch, co přišli na emo/hc scénu po jejich rozpadu v roce 2014. Nyní je zpět a v plné síle – po 13 letech – a v Kabinetu MÚZ. Prudké změny nálad, melodie a zběsilý řev. To jsou Majority Rules.

Tim Vantol (Café V lese, Praha – 18. 10. 2017)

Ten nejupřímnější kluk s kytarou. Kam se kurva hrabe Sheeran. Tim Vantol z nizozemského Amsterdamu střídá velká i malá pódia, sólové koncerty s těmi s celou kapelou a pokaždé exceluje. Letos jsme ho mohli vidět v Lucerna Music Baru před Against Me!, pár let před tím v Bubnu i v Crossu – pokaždé zazářil a nechal nesmazatelnou stopu v srdci každého návštěvníka. Songy o tom, jak jsi na dně a znovu vstaneš, jak se touláš světem a ke štěstí ti stačí jen kytara a trochu lásky. Pojďte se dojmout do vršovického Café V lese.

Auróra (Music klub Jižák, Praha– 20. 10. 2017)

O maďarském punku se toho v letošním roce na stránkách Kids And Heroes mihlo více, a s vystoupením skupiny Auróra přijde na řadu i možnost zažít jako klasickou podobu i živě. Auróra patří k nemnoha tamním kapelám přeživším z dob dávno minulých, s počátky sahajícími zpět až do první půle osmdesátých let, kdy se záhy stali jednou z tamních mezinárodně nejznámějších punk záležitostí. Co víc, Auróra dodnes regulérně fungují a stále produkují přímočaré melodické písničky, tak jako před třemi desítkami let.

Ufomammut, Usnea (Klub 007 Strahov, Praha – 21. 10. 2017)

Dvě kapely, které zase otestují, kolik hluku dokážou strahovské koleje snést. Italští Ufomammut přivezou hutný a pomalý doom, portlandští Usnea doom v trochu ambientnější a chmurnější poloze. Obě kapely mají za zády absolutně čerstvá alba, která sklízí uznání jak fanoušků, tak hudebních magazínů. Že by se nám tu rýsovala tuzemská doomová událost roku?

Monolord, Conan, Blues For The Redsun (Kabinet MÚZ, Brno – 22. 10. 2017)

Večer prosycený hodně hutnou a fuzzy atmosférou, to přesně čeká každého, kdo 22. 10. dorazí do brněnského Kabalu na tenhle doom metalový session. Během tohoto temného rituálu se z podsvětí na pódium vydají tři kapely ze třech různých států. Domácí doom scénu tu budou zastupovat zlínští Blues for the Redsun, utahaný a hodně temný doom, který se lepí na paty jak sluncem rozpálenej asfalt. Z Anglie se na scénu dostaví Conan, jedno z předních jmen evropských doom metalových luhů a hájů, hudba, která rozdrnká struny vašeho primitivního já. Zpátky na stromy! Posledním jménem jsou švédští Monolord, tříčlenné uskupení se silou orchestru. Hudba jako hodně chlupatá deka, která vás celého/celou obalí a nepustí ze svého obětí. A vy z ní stejně nechcete ven. Prostě akce, která je povinností každého, byť jen trochu fandy tohoto subžánru.

Jodie Faster, Dáša Fon Fláša (Bajkazyl, Brno – 25. 10. 2017)

Nestává se každý den, že se po českých koncertech promenádují francouzské kapely. Navíc francouzské kapely hrající čistokrevný hardcore – a nejen proto stojí tahle akce za zmínku. Jodie Faster, ten již zmíněný francouzský hardcore ansábl, je rychlá řež vracející hardcore zpět do osmdesátek, do doby, kdy se moc nehrálo na nějaké kudrlinky a prostě se to valilo na plnou páru. Jodie Faster navíc doplní slovenský folk-punkáč Dáša fon Fláša se svými písněmi, co se nikdy neomrzí a jejichž texty mají pořád co říct. I ty nové, na novém materiálu, který Dáša přiveze s sebou.

Suspect Parts, Wasted Whatever (Kabinet MÚZ, Brno – 27. 10. 2017)

Suspect Parts byli dlouhá léta jen takovým občasným projektem tu a tam si říkající o pozornost nějakým tím singlem. To se však poněkud změnilo a i přestože členové kapely žijí v několika zemích a na dvou kontinentech, konečně natočili svou první velkou desku a jakožto řádná kapela vyrážejí na evropské turné, aby do posluchačů naprali svou verzi power popem poháněného punku. Ostatně co jiného čekat od party muzikantů protřelých v kapelách jako Clorox Girls, LA Drugz, Red Dons, Maniac, THe Briefs nebo Radio Dead Ones. Jediná zastávka Suspect Parts v ČR čeká Brno 27. 10.

Baestien, Kaczynski, Toufar (Cesta, Tábor – 28. 10. 2017)

Cesta pořád žije! Skvělý, historický prostor v Táboře je už od svého vzniku až po půdu nabitý kulturou, a to se nemění ani po prvních pár letech jeho existence. Na konci října se tam třeba můžete dojít podívat a pohoupat si hlavou na tuhle akci. Atmosféra, crust, emo a hardcore. Tma a smutek, bolest a špína, to všechno na cestu dotáhnou tři české kapely z různých koutů naší mateřské základny. Na cestě za vnitřním štěstím není smutku nikdy dost.

Halloween Indoor Festival vol. 6 (Eleven Club, Brno – 28. 10. 2017)

Tradiční brněnská akce se letos rozroste na dvě pódia – první bude tradičně v Elevenu a druhé, akustické, v přilehlém Pubu U Dvou přátel. Silný line-up zatím obsahuje Krang, Rabies, Mordors Gang a akustické vystoupení kluků z Just For Being, ale my víme, že na zveřejnění čekají ještě další skvělá a překvapivá jména. Škoda, že nesmíme ani naznačovat…

King Dude, Dolch (Modrá Vopice, Praha – 29. 10. 2017)

King Dude je podivín, který se k nám rád vrací. Před pár měsíci jen tak pro radost vykuchal smíchovské Futurum a teď se chystá na Modrou Vopici. V rukávu má kromě pár songů o Luciferovi stále aktuální album Sex a dokáže být stejně podmanivý jen s akustickou kytarou, jako s černou Gretschkou na krku a kapelou v zádech. Jako společnost si veze The Ruins Of Beverast, Caronte a především německé Dolch. Jejich black metalem říznutý post punk totiž slibuje příjemně temnou zábavu.

Danny, Hadr, Martin, Michaela, Sharm

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com