Kids and Heroes
Koncerty, které byste neměli minout v říjnu 2014
Michaela Klocová 02/10/2014 Magazín
Festivalová sezóna se nám přehoupla do sezóny klubové, a tak přinášíme výběr koncertů, které byste rozhodně neměli vynechat, pokud si pak nechcete nad vyprávěním kamarádů a čtením reportů rvát vlasy, že vám zrovna tahle skvělá akce unikla.

 

DommynickKdyž jsem zaregistroval, že se na scéně objevila kapela Hanba, čekal jsem další tuctovou pankovku s docela dobrým názvem. Poprvé jsem je viděl na Náplavce a okamžitě jsem změnil názor. Hardcore punk, který na ničem nestrádá. Kvalitní české texty spolu s energickou muzikou skvěle doplňuje frontman Banán svým projevem mezi skladbami, které málokdy přesahují dvě minuty. Těmhle klukům to prostě věříte a něco podobného na scéně už delší dobu chybělo! Deska byla vydána u Damage Done records a nese název podle své úvodní skladby– Silou Kovadliny. Je nabitá deseti skladbami, které dohromady lehce přesahují 18 minut. Album vychází na CD, vinylu, kazetě, nebo si ho můžete stáhnout na jejich bandcampu. Veškerý výtěžek poputuje na projekt Anarchist Black Cross. Osobně jsem rád, že křest proběhne právě na strahovské Sedmičce, která určitě umocní atmosféru celé akce. Jako support vystoupí domácí Flowers For Whores a němečtí The Tidal Sleep. Každý, koho aspoň trochu oslovuje tenhle žánr, by si měl povinně zapsat do diáře datum 3. října– Klub 007. Já už se nemůžu dočkat!

Jura

V životě punkera, který pravidelně chodí na koncerty, občas nastane chvíle, kdy přestane řešit, do jaké míry je kapela, na kterou se chystá vyrazit, zajímavá, a jde na ni jen proto, aby se potkal s ostatníma a náležitě se vyřádil. Kde kdo by mohl namítat, že jde o pokleslou zábavu a že to dělají jen agro punks, ale když se u nás má ukázat kapela, která vznikla v bouřlivých 70. letech v Anglii a její texty a divoká muzika nejsou jen ohraná klišé, ale naopak mnohdy vycházejí z osobních zážitků a pocitů samotných členů, nemůže nikdo tvrdit, že to nebude dobrá akce. Při poslechu Discharge se vždycky „vrátím“ o pár desítek let zpátky a představím si nacpaný pub na londýnském předměstí, kde se schází nasraná mládež a kde hrají kapely, které se jednou stanou legendami. Tihle kmotři jsou na scéně s přestávkami nějakých 30 let, a i když za sebou mají pár kiksů v podobě trash metalových nahrávek, neměl by 5. října v klubu 007 chybět žádný fanoušek old schodových záležitostí.

Martin SuicideZ toho, jaké koncerty v této zemi nabízí říjen, svůj tip nasměřuji na Žižkov, kde 28. října proběhne koncert trojice relativně nových švédských hardcore punk jmen, ve všech případech čerpajících inspirace své tvorby v 80. letech. Honnör SS ze Stockholmu vycházejí z kapel jako Anti Cimex, Disarm či Svart Parad, klasický švédský kangpunk, divoký, nesmlouvavý, ale zároveň sakra chytlavý, a jsou ve svém stylu jednou z nejnadějnějších kapel současnosti. Suicide Bombers pro změnu svou tvorbu odvozují od britských kapel z počátku 80. let, jako byli GBH, Threats či Exploited, a tím potažmo připomínají své kultovní krajany Existenz či Bristles. Číslem třetí v pořadí jsou Utplanad, d-takt se záhrobním zpěvem a divokými rify – pro tohle se v posledních letech vžilo používání termínu crust, což je samozřejmě poněkud zavádějící, ale asi to pro obrázek stačí.

Michaela Klocová

Protože Los Angeles. Protože punk jak z učebnice. Protože artworky od Raymonda Pettibona. Protože skvostný klipy s Jackem Blackem, Davidem Yowem či Jackem Grishamem. Protože Dimitri Coats z Burning Brides, protože Steven McDonald z Red Cross, protože Mario Rubalcaba z Earthless, Rocket from the Crypt a Hot Snakes. A hlavně – protože Keith Morris! Protože Black Flag a protože Circle Jerks. Protože jeho dredy budou na Sedmičce lítat stejnou rychlostí, jakou stačí vždycky dohrát jejich deska. Protože se vydržel vyhejbat chlastu i návykovejm látkám od roku 1989 a nezbláznil se. Protože zpívá v songu Operation Rescue od Bad Religion či Wasted Again od Turbonegro. Protože v osmdesátkách zaskočil za sjetýho Anthonyho Kiedise na jedný show Red Hot Chili Peppers a za mikrofonem si vymýšlel vlastní texty… Protože: „Lidi nás můžou buď nenávidět, nebo nás můžou milovat. Je jen jeden způsob, jak to zjistit, a to hrát.“ Po 18. říjnu bude za B jediná možná odpověď.

[poll id=“21″]

O autorovi

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com