Kids and Heroes
Koncerty, které byste neměli minout v listopadu 2019
Redakce 01/11/2019 Koncertní tipy, Magazín

Listopad je tady a s ním naše tradiční tipy na akce, co budou s největší pravděpodobností stát za to. Kromě nich nezapomeňte sledovat taky náš kalendář akcí, kam si můžete koncerty sami přidávat.

 

Erotic Biljan & His Heretics, Bad Taste, The Junk Food (Klub FAMU, Praha – 1. 11. 2019)

V Chorvatsku se hrál za časů dnes již dávno neexistující Jugoslávie skvělý garage rock a že se v tomto ohledu nic nemění, přijedou do klubu FAMU dokázat záhřebští Erotic Biljan & His Heretics, hrající naprosto odzbrojující garage punk hodný srovnání s klasiky jako The Lyres nebo Fuzztones. S nimi se na pódiu představí domácí The Junk Food a Bad Taste.

Electric Six (Rock Café, Praha – 2. 11. 2019)

Autoři hitů Gay Bar a Danger, Danger, High Voltage se poprvé ukáží v Praze. Pravda, cca 15 let po funuse své chvilkové slávy, ale přece. Navíc jsou stále aktivně fungující kapelou, která před krátkou dobou vydala své nejnovější album. Rock Café se dočká slizounského rocknrollu nenuceně si pohrávajícího s fůrou dalších vlivů, od diska po metal.

She Past Away (Kasárna Karlín, Praha – 4. 11. 2019 / Kabinet Múz, Brno – 6. 11. 2019)

Z Turecka pocházející She Past Away jsou jednou z nejvýraznějších kapel na současné dark wave scéně. Jejich elektronickými beaty poháněná temnota je umocněná specifickým vyzněním rodného jazyka členů kapely. Soundtrack k chladným podzimním večerům nemůže být intenzivnější.

Slayer: The Repentless Killogy (Koncerty v kině – 6. 11. 2019)

Jasně, tohle není typický koncert, ale jestli se složení obecenstva vyvede stejně jako v Lucerně na promítání Clean Your Clock od Motörhead, zábava je zaručena. Slayer si na rozloučenou přichystali pro velká plátna koncertní snímek Slayer: The Repentless Killogy, zachycující jejich koncert v Los Angeles z roku 2017 a jako otvírák krátký hororový film. Pokud máte rádi thrash a hodně, opravdu hodně krve, tohle si užijete. Promítá se v jediný den, v kinech po celém světe, přehled těch 34 tuzemských najdete tady.

Myšlenku nevyklidíš! Benefice pro Kliniku (Bajkazyl, Brno – 8. 11. 2019)

Šest rozličných hardcore kapel spojí 8. listopadu v brněnském Bajkazylu jedna věc – podpora pražské Klinice. Veškerý výtěžek z tohohle koncertu totiž poputuje právě jejímu kolektivu. Dobrou věc podpoří svou první pětiletku slavící Moral Hangover, hardcore punk s nevyslovitelným názvem Aliusterra, vpřed se valící Blind Pride, emocemi nabití Cumulonimbus, kteří mají venku čerstvé splitko, Empty Hall of Fame, kteří nedávno představili svůj první a skvělý song v češtině, a last but not least drtiči Sheeva Yoga a jejich powerviolence.

Clowns, Nondescript (Klub FAMU, Praha – 8. 11. 2019)

Divoký hardcore punk z Austrálie v podobě Clowns se vrací do Prahy. Kapela, která je nebývale aktivní jak po tvůrčí, tak i koncertní stránce, se šarmem a zesilovači vyhulenými na maximum, lavíruje na pomezí mezi špinavým rocknrollem a divokým hardcorem, a pokud je tohle vaše krevní skupina, neváhejte. O doprovod se postarají domácí talenti Nondescript, kteří právě pracují na svém debutu.

Sick of It All, Comeback Kid, Cancer Bats (MeetFactory, Praha – 11. 11. 2019)

Sick Of It All jsou nehynoucí legenda. Hardcore-punková čtyřka okolo bráchů Kollerových to hrne trvale od roku 1986 bez zásadních změn nehledě na to, co ve světě běží. Poctivost, pravdivost, čistota. I proto se u nich za více než 30 let vyměnili jen dva členové. Ani s přibývajícími křížky a šrámy života to však na jejich výkonech není znát, jakoby v sobě měli neuhašený dračí oheň. A když do mlýnice přihodíte Comeback Kid a Cancer Bats, je jasné, že do kotle se odváží jen ti nejodhodlanější.

Amenra, E-L-R, YLVA (Fléda, Brno – 11. 11. 2019)

Není jednoduché přijít jménu Amenra na chuť, ale jakmile se to povede, je těžké tu hutnou, depresivní pachuť dostat z jazyka. Amenra je stálice temné strany hudební scény, která při svých show vytváří až téměř okultní zážitek. Pomalé rozjezdy, čisté zpěvy i následné pády do temnoty. To vše míří do Brna, v doprovodu hypnotického dua E-L-R a sludge kvartetu YLVA.

Sacred Reich (Futurum, Praha – 14. 11. 2019)

Debutní album Ignorance arizonských Sacred Reich je časem ověřenou a právem ceněnou klasikou amerického thrash metalu, lehce si pohrávající s crossover hardcore vlivy a fůrou dobové energie. Té mají navíc soudě dle letos vydané nové desky spoustu i dnes. Zda je tomu tak i naživo, si můžete ověřit v pražském Futuru. Čas na provětrání jeansky s nášivkami Slayer a DRI!

Thrashsurf, Dead Oxx (žižkovšiška, Praha – 15. 11. 2019)

Všichni, kdo měli s Thrashsurf a Dead Oxx tu čest na Black Cofee Session Stagei na letošních Mighty Sounds (anebo kdekoliv jinde), nám dají zapravdu, že 15. listopadu bude stát za to zvednout zadek a dorazit do žižkovšišky. Čekejte, že se vám tahle dávka chytlavého akustického punku okořeněná typickým humorem dostane pod kůži.

Mayhem (MeetFactory, Praha – 15. 11. 2019)

Ruku v ruce s ještě doznívající vlnou lehčího oblouznění black metalem dorazí do Futura norští Mayhem, kteří v mnoha ohledech na přelomu osmdesátých a devadesátých let předefinovali podobu sub žánru. Pravda, bez Euronyma je existence kapely značně diskutabilní, na druhou stranu jejich debut Deathcrush má kouzlo lehkou demencí stižené, primitivistické postpubescentní, napodobeniny raných Celtic Frost a Bathory. Jak tento aspekt dokáží převézt do živé reality dnešní padesátníci, je otázkou, na jejíž odpověď si stojí za to vyrazit do MeetFactory. Navíc, sama story spojená s původní podobou Mayhem, zvěčněná na filmovém plátně diskutabilním dílkem Lords Of Chaos, může být pro nejednoho dobrým důvodem.

Tropical Fuck Storm, RVG (Kabinet Múz, Brno – 15. 11. 2019)

Teprve dva roky pustoší hudební svět australská rocková senzace s názvem Tropical Fuck Storm. Už svým debutem tahle kapela okouzlila řady kritiků i posluchačů a brzy šla velmi rychle nahoru. Zvuk Tropical Fuck Storm má v sobě bluesové postupy, groovy lehkost i noisové a psychedelické plochy. Vše navíc plave v bizarních rovinách, melodiích a harmoniích, naložených do černého humoru. Tropical Fuck Storm jsou divní, ale jejich divnost je pozoruhodná. V Kabinetu Múz je doprovodí krajané RVG.

Lionheart, Deez Nuts, Kublai Khan… (MeetFactory, Praha – 18. 11. 2019)

Pořádnou výdrž a ostré lokty si musí připravit ti, kdo 18. listopadu zamíří do pražské MeetFactory. Bude tam totiž pěkně těsno a vedro. Postará se o to pětice zahraničích kapel v tomto pořadí: vyznavači hutného a těžkého zvuku Fallbrawl, hardcore a metalcore mixující Obe the Brave, nevybíravým přednesem a signifikantním zpěvem disponující Kublai Khan, protřelá úderka od protinožců Deez Nuts a nakonec kapela, kterou si svou silou podmanila hardcore i metal a stvořila z nich vlastní, unikátní kombinaci – Lionheart.

Satanic Surfers, New|Old (Rock Café, Praha – 18. 11. 2019)

Satanic Surfers se po letech odpočinku v klinické smrti probrali k novému životu a jsou divočejší než kdy předtím. To ostatně skvěle dokazuje jejich nové album, které je rozhodně nejdivočejší a nejvíc hardcore punkovou nahrávkou v jejich diskografii. Klubový koncert v Rock Café bude bez nadsázky smrští energie. Satanic Surfers jsou od počátku rozkročeni mezi klasickým hardcorem, davadesátkovým skate punkem a špetkou charakteristicky švédského trall punku. Tak tomu je dosud a živě dokáží stále strhnout.

Never Say Die tour 2019 (Futurum, Praha – 19. 11. 2019)

Podzimní klasika, která se ale každý rok obleče do jiného kapelního hávu, to je Never Say Die tour, která se letos namísto ve Stormu, kde se usadila loni, předvede ve Futuru. A bude tam horko. NSD dopraví do Prahy dohromady sedm zahraničních kapel holdujících nejrůznějším odrůdám tvrdé muziky. Klasicky se na pódiu setkají méně známá i profláklá jména. Mezi menší hvězdičky patří Great American Ghost, Alpha Wolf, Our Hollow Our Home či domácímu publiku už dobře známí Polar. Na špici letošního line-upu pak stojí brutální nářez v podání King 810, procítěný metalcore z Austrálie In Hearts Wake a japonská smršť Crystal Lake.

Mark Lanegan Band (Lucerna Music Bar, Praha – 20. 11. 2019)

Bouřlivák Mark Lanegan z grunge klasiky Screaming Trees, v zásadě provařené dík filmu Singles, se dobral svého hudebního vrcholu až na sólové dráze. Jeho alba vydaná pod hlavičkou Mark Lanegan Band jsou skvělou ukázkou amerického alternativního desert rocku s notnou příměsí blues a rozhodně patří ke klasikám nového milénia. Ve středu 20. listopadu představí fanouškům své nové album.

Svaveldioxid (Klub FAMU, Praha – 22. 11. 2019)

Severskými větry řádně zocelení oživovatelé tradičního surového švédského kangpunku Svaveldioxid svým Anti-Cimexovským d-beatem opanují klub FAMU. Kapelu s relativně krátkou historií tvoří protřelí pánové s pěknou řádkou dalších kapel na kontě, takže přesně ví, jak hrábnout do strun, aby punk by řádně „raw“ a beat náležitě „d“. 

Catastrofy, Decultivate, Flowers for Whores (Kabinet Múz, Brno – 23. 11 .2019)

Tady je jednoduše nabito. Stačí si pročíst seznam vystupujících kapel a je jasné, že na tomhle koncertě prostě chcete být, bez ohledu na to, co bude napsáno na dalších řádcích. Přesto rychle v pár slovech. Amerika má Portland, my máme Přísnotice. Co to znamená, ukáže Risposta. Punk jako Brno zase představí MacGyver. Jak s tým hněvem nakládají po roce od vydání, se zase pochlubí Wilderness. Jakou příchuť má zkáza? Ochutnat dají nezastavitelní Flowers For Whores. O důkladný výplach, který vám ještě nějakou dobu zůstane v uších, se postarají Decultivate. A na samý konec se do Kabinetu vřítí zbojnická parta Catastrofy, aby dorazila ty, kdo ještě budou na nohou.

M:40 (Eternia, Praha – 25. 11. 2019)

Crust, crust, cust, Švédsko, Švédsko, Švédsko. Toto mantrické opakování by asi bohatě stačilo k popsání M:40, jak na deskách, tak i živě. Dischargeovskou rytmikou a metalovým soundem poháněný hardcore, za léta fungování navíc dotažený k žánrové dokonalosti. M:40 návdavkem přivážejí ještě teplou novou desku.

Earth (Futurum, Praha – 27. 11. 2019)

Kapelu Earth obklopuje zvláštní, možná dokonce výjimečná aura. Přijít na chuť téhle procítěné, pomalé a éterické muzice není zrovna snadné, jakmile se ale v mysli propadnete do jejích hlubin, je to zážitek. A po sedmi dlouhých letech se možnost prožít tenhle pocit naživo vrací do ČR. Třicet let na hudební scéně naučilo Earth využít každou notu k tomu, aby vybudovali co nejsilnější zážitek. A vzhledem k tomu, jak sporadicky Earth koncertují, se může jednat o na dlouhou dobu zážitek neopakovatelný.

Los Fastidios, Box (Kulturák klub, Bratislava – 28. 11. 2019)

Talianska street/oi punková legenda Los Fastidios sa po roku vracia do Bratislavy! V Kulturáku odohrá svoju plnohodnotnú klubovú show už 28. 11. 2019. Spolu s nimi zahrajú domácemu publiku dobre známi BOX.

Burning Steps, Criminal Colection, technicolour. (Klub FAMU, Praha – 29. 11. 2019)

Zápas v těžký váze pop-punku, skate-punku a vlastně všeho možnýho punku. V pátek 29. listopadu se v pořád ještě čerstvě otevřeným Klubu FAMU potkají sice mostecký, ale v podstatě domácí Burning Steps, a vsetínská veličina Criminal Colection. Doprovodí je akustický indie-folk projekt technicolour. kluků ze Skywalker.

Mikulášska Tancovačka (Klub Lúč, Trenčín – 30. 11. 2019)

25 rokov Čadu! 19 rokov Deadnation, 13 rokov Psej krvi, 10 rokov Súkromnej vojny, 8 rokov Ťažkého kovu, 5 rokov Čertovej kovadliny, 2 roky Bastarda. S novým albumom v rukách idú na turné a presenú Mikulášsku tancovačku aj do Trenčína. Vystúpia s RozpoR, známi barbari, aktivisti a dobrí týpci. Ďalší maniaci zahrajú Fyasco.

Slobodná Európa (Palác Akropolis, Praha – 30. 11. 2019)

Bratislavská Slobodná Európa se letos ještě jednou vrací na pražská pódia, tentokrát do žižkovské Akropole. Živě je Slobodná Európa v nebývalé formě a rozepisovat se zde v superlativech o jejich tvorbě by bylo v podstatě nošením dříví do lesa. Všetko je podvod!

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com