Kids and Heroes
Koncerty, které byste neměli minout v listopadu 2015
Michaela Klocová 06/11/2015 Magazín
Jako každý měsíc přinášíme výběr koncertů, které byste rozhodně neměli vynechat, pokud si pak nechcete nad vyprávěním kamarádů a čtením reportů rvát vlasy, že vám zrovna tahle skvělá akce unikla.

 

Danny

Proč mají tři kytary? Proč vypadají, jako kdyby utekli z hospody po dvanáctihodinové směně na pile? Proboha, to je norština? A proč má sakra ten chlap na hlavě vycpanou sovu? Protože to jsou prostě Kvelertak! Nejvyšší vývojový stupeň na scéně žánrových hybridů. Ačkoliv bývají nejčastěji označováni jako metal, z něj v jejich tvorbě prakticky nic necítím. Té naopak dominuje velkolepý hardrock, který se vrátil zpátky pod zem, smísil se tam s punkem a hardcorem, aby opět vylezl k nelibosti Všemohoucího na světlo boží. Kvelertak jsou momentálně na tour se Slayer a do Prahy si odskočí na klubový koncert v pražském Futuru, což bude setsakra jízda. Ostatně tuzemské publikum už by mohlo vyprávět: Matrix, Sedmička, Aerodrome Festival… Jejich druhé album Meir jsme zařadili mezi nejlepší desky roku 2013 a Kvelertak jsou uprostřed příprav alba třetího. Lepší pozvánka na vystoupení jedné z nejintenzivněji koncertujících kapel světa ani neexistuje, takže 11. 11. se potkáme na Smíchově.

jimmy o black

Počet zajímavých koncertů v měsíci listopad je přímo úměrný množství spadaného listí v našich zeměpisných šířkách. Mojí pozornost však upoutalo především vystoupení amerických Turnstile – kapely hrající na strahovské Sedmičce, která zde zažehne pod kotlem 23. den v měsíci. Poměrně mladé seskupení, které působí jako zjevení se svým nekompromisním hardcore soundem východního pobřeží US s vlivy groove metalu devadesátých let, a to od roku 2010. První plnohodnotné album Nonstop Feeling vydané z počátku letošního roku je jízdou od počátku do konce. Lídr Brandon Yates namáhá chvílemi hlasivky zpěvem připomínajícím Zacka de la Rochu z RATM či diktát Beastie Boys, místy předkládá melodičtější verzi vokálů (viz. skladby Blue By You, Can‘t Deny It) a do toho valí turniket old school HC riffů na plný otáčky. Turniket, který vás ze svých spárů jen tak nepustí, pokud do něj vejdete. O živelnosti kapely vypovídají záznamy z živých vystoupení, kdy fandové nejdou daleko pro salta, přemety atd. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči/uši.

Johnny

I drink cheap beer! So what? Fuck you! V nadcházejícím měsíci vládne kalendáři datum 17. listopadu vyznačené obřím zářícím fontem. Přes rozporuplný dojmy z druhé desky FIDLAR se mně a spoustě dalších výletníků (na berlínském Postbahnhof to ten den bude švitořit dost československy) plní sen. FIDLAR konečně naživo. Pokud se vám nechce do Berlína, můžete zajít do vršovického hipsterdistriktu zkusit jejich australské bráchy Dune Rats, kteří s nimi nedávno byli na turné. O dva dny později hned za rohem v Basementu hrají Burnt Ones a Creeping Pink. Na konci měsíce se tam koná garážová přehlídka I´m Freak, což vypadá jako taková klubová verze Drug Me! A už 5. listopadu se v Malkovichi ukáže italský one man band Blues Against The Youth.

 

Martin Suicide

Proboha, je tu předposlední měsíc roku 2015, který prolétl tak rychle, aniž by se člověk stačil otočit. Ovšem začátek tohoto měsíce je vskutku impozantní dík koncertu kultovních i legendárních Sonics, ti do Prahy poprvé doráží sice s padesátiletým zpožděním, ale přece. Navíc i v pokročilém věku dokázali před nedávnem nahrát vpravdě výbornou desku. Sonics jsou rocknroll ve své nejčiřejší a nejživočišnější podobě a reální otcové punku. Jen o dva dny později to do posluchačů na jednom koncertě naperou Voivod, Napalm Death, Carcass a Obituary, zážitek dílem pro otrlé a dílem pro ty, kdož akcentují to zajímavější z toho, co se nabalilo na metal. O týden později přijedou norští míchači metalu i punku  Kvelertak, kteří mě dostali svým prvním albem, mají nejhezčí obaly v současném rocknrollovém světě, a když budeme mít štěstí, zpěvák přijde na pódium s pitoreskní maskou z vycpané sovy, což dle videí může být obskurní zážitek. V Modré vopici britové Hellbastard ukáží, odkud se vzal termín crustcore i stenchcore, ve své podstatě to ovšem bude vlastně primitivní metal. Mlladický punko-garage rock v podání Dune Rats zahraje v hipsterském hnízdě zvaném Café v Lese, ale popravdě tohle by mohl být odvázaný koncert. Ta poslední slova platí i o mém tajném tipu na koncert měsíce, Guantanamo Baywatch, nasurflý garage rock z Portlandu, skvělý v každém ohledu a hodný toho nebýt přehlédnut.

tuxpi.com.1434238262

Everlast je srdcovka. Jakmile hrábne do strun, tak vás nepustí. Písničkář, rapper a držitel Grammy Eric Francis Shordy aka Everlast se drží už přes 20 let na scéně. Vystřídal jak několik kapel (House of Pain nebo La Coka Nostra), tak i sólovou dráhu, která mu podle mě více než svědčí. I když je pro něj v posledních letech pochopitelně nejpřednější trávit čas s rodinou a přáteli než na dlouhých tour, zavítá 8. listopadu do Roxy, kde představí svojí sedmou studiovku The Life Acoustic. Je to takový best off Everlastovy tvorby a jak už název posledního počinu napovídá, všechny koncerty, včetně toho pražského, budou akusticky. Tohle album ale nepřiváží do ČR poprvé. Kdo byl vloni na Mighty Sounds, už měl tu možnost ho slyšet v poslední den festivalu. Najdete na něm spoustu pecek z jeho předchozí tvorby jako třeba moji oblíbenou Black Jesus nebo třeba Jump Around? Tak sedmýho v Roxy!

O autorovi

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com