Kids and Heroes
Koncerty, které byste neměli minout v lednu 2019
Redakce 09/01/2019 Koncertní tipy, Magazín

I v novém roce vám přinášíme výběr koncertů, které byste neměli vynechat, pokud si pak nechcete nad vyprávěním kamarádů a čtením reportů rvát vlasy, že vám zrovna tahle skvělá akce unikla. A nezapomeňte sledovat i náš kalendář akcí, kam si můžete koncerty sami přidávat.

Padkarosda, Lucifer Efekt, Oldskulls, Pitva (Kabinet múz, Brno – 11. 1. 2019)

Vystoupení maďarské kapely Padkarosda může být překvapením měsíce. Budapešťské trio oživuje temný odkaz post-punku z východního bloku, aby mu dala nový háv a srovnatelnou intenzitu sdělení, ostatně doby jsou neméně temné. Navíc Lucifer Efekt přivezou svůj rožnovský punk v tom nejlepším slova smyslu.

Michale Graves, The Crimson Ghosts, The Rocket Dogz (Futurum, Praha – 12. 1. 2019)

Kdo jste doteď neměli plán na 12. ledna příštího roku, vězte, že do vašich kalendářů přibude sobotní svátek hororový. Pražské Futurum bude odolávat náporu tří vražedných hudebních uskupení a mejdan rozhodně nebude nic pro slabší povahy. Psychobilly smečka krvelačných psů The Rocket Dogz, The Crimson Ghosts se záhrobní show plnou silných kytar a konečně jeden z mála nekorunovaných králů horor punku Michale Graves, známý mj. jako bývalý zpěvák Misfits, se kterými vydal alba American Psycho (1997) a Famous Monsters (1999). A kdo má Prahu z ruky, může si Gravese a Crimson Ghost dát v pátek v Ostravě.

Behemoth, At The Gates, Wolves In The Throne Room (Forum Karlín, Praha – 12. 1. 2019)

Z polských Behemoth jsou veličiny black metalu, a rozhodně stojí za to na ně vyrazit. Trocha temného zběsilého metalu s dávkou satanismu není nikdy na škodu. Navíc když jim sekundují skvělí Švédové At The Gates a Američané Wolves In The Throne Room.

Jucifer, Blues For The Redsun, DROM (Underdogs, Praha – 16. 1. 2019)

Četl jsem komentář, že poslouchat Jucifer je jako stát hned za motorem tryskáče. Svatá pravda. Jucifer je dvouhlavé monstrum před hlukovou stěnou, kopák jak brána do pekla a kytara jako nástroj pomsty. Sludge, thrash, doom, grind – hlavně ať je to nahlas. Hrát „až na jedenáct“ není pro Jucifer vtip. Metalový nomádi v Praze začnou svou měsíční evropskou tour, kterou zakončí 12. února v Rožnově pod Radhoštěm. Jak moc skvěle to zní, hm? A support v Underdogs‘? Zhmotněná pomalost Blues For The Redsun a jejich kolegové z drogového vinyl splitu DROM. Tenhle večer bude bolet!

Nullus Sum, Yurm, Bezvačku (Pivaren u Byka, Trenčín – 18. 1. 2019)

Nullus Sum, štvorčlenná hlučná hardcore metalová skupina z Nivnice, vznikla v roku 2003. A odvtedy až doteraz predvádzajú na svojich koncertoch neuveriteľnú hardcore show. Plus Yurm, thrash-hardcore punk, je záruka tvrdého hardcore večera. Aby to ale nebolo moc, príde to trochu skludniť aj punk rocková partia z Partizánskeho Bezvačku.

Lvmen, Lovte, Antisocial Skills, Nikander, Rutka Laskier (Vegalité, Brno – 19. 1. 2019)

Čas letí jako voda. V brněnském Vegálu se od jeho založení už uvařilo a snědlo pár jídel i odehrálo několik koncertů a najednou slaví prvních 10let, které zmizely jak pára nad hrncem zdejší pověstný svíčkový. Vegalite by nikdy nebylo tak super bez podpory mnoha lidí a pravidelných strávníků, a i proto kluci a holky stojící ve Vegálu za barem i hrnci připravili za první dekádu existence povedený dárek. Součástí dvoudenních oslav bude i koncert s nabitým line-upem, kdy se tu během jednoho sobotního večera představí pětice kapel, která spolu s návštěvníky nejspíš během večera roztrhá Vegalité na kousky. Nechte se roztrhat taky, ve Vegálu je vždy hezky. A snad ještě dlouho bude.

The Vibrators, The Junk Food (Klub 007, Praha – 24. 1. 2019)

Doporučovat podobné punkovo-evergreenové vykopávky je z našeho pohledu diskutabilní praxe, ale zároveň nutno říci, že The Vibrators vydali v letech 77 a 78 dvě naprosto skvělá alba, a navíc je jejich koncerty vždy moment, kdy si můžete dát drink s lidmi, které jste dlouho neviděli. Takže je to vlastně taková záminka dát řeč s lidmi, které člověk potkával na koncertech před 30+ lety.

Infekcja, Stolen Lives, Kunta Kinte (Hospoda Brouk, Praha – 26. 1. 2019)

Polští crust punks Infekcja v mnohém navazují na divoké segmenty polského punku osmdesátých let s poctivou příměsí metalu, což v podstatě sumarizuje to, čemu se dnes ustáleně říká crust. Jejich nahrávky z devadesátých a počátku nultých let mají mezinárodní kredit a živě vždy uměly nakopat nejeden zadek.

UK Subs + The Fialky (Rock Café, Praha – 29. 1. 2019)

Je Charlie Harper nesmrtelný? Kolik sedmdesátníků dokáže objíždět svět a večery prokřepčit na pódiu s lahví piva, zatímco deklarují své punkové hymny. Od roku 1991 zde byli UK Subs nesčíslněkrát, někdy ve formě, jindy nikoliv, ale musím konstatovat, že paradoxně koncerty v posledních dvou letech byly jejich nejlepší prezentací od osmdesátých let. A stejně jako v případě The Vibrators i zde platí, že to bude přehlídka old punks, kteří postupně a stále rychleji umírají.

Lightning Bolt (Underdogs, Praha – 29. 1. 2019)

Lightning Bolt – noise punk, co nechce být škatulkovaný jako noise punk. Pořádná divočina, co neřeší hranice mezi kapelou a fanoušky. Zásadní akce, na které chcete být. Americká dvojice Lightning Bolt se do Prahy vrací po deseti letech jen proto, aby na Smíchově nezůstal kámen na kameni. A když už nic jinýho, potřebujete prostě vidět týpka, co má na base natažený struny pro banjo.

The Baboon Show (Papírna, Plzeň – 30. 1. 2019)

The Baboon Show jsou kapela s překypující živelnou energií, kterou dokáží vnést jak do psaní hitových popěvků, tak i do živých vystoupení. Přirozeně prolínají punk i hardrock, aby s tímto výbušným koktejlem textově navazovali na švédský politicky angažovaný prog. rock sedmdesátých let. The Baboon Show jsou jednou z nejlepších živých kapel posledních dvou dekád, což navíc pojí s jasně vyřčenou politickou angažovaností.

Architects, Beartooth, Polaris (Forum Karlín, Praha – 31. 1. 2019)

Architects jsou zpět! A to nejen na hudebních nosičích, ale i zpátky živě v České republice. Nová deska britské metalcore komety zarezonovala hudebním světem už na konci minulého roku, se začátkem 2019 už desku Holy Hell doprovázejí živé koncerty. Těšit se můžete na precizně zpracovaný metalcore, moshpit až na půdu a taky kultovní Samovo “Blegh”. Spolu s Architects si pražské Forum Karlín vezmou do parády také nekompromisní Beartooth a za poslech stojí i první kapela večera – Polaris.

Aktuální posty přímo z koncertů sledujte na našem Instagramu.

Foto: Radek Holeš

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com