Kids and Heroes
Koncerty, které byste neměli minout v dubnu 2018
Redakce 01/04/2018 Magazín

I v dubnu vám přinášíme výběr koncertů, které byste neměli vynechat, pokud si pak nechcete nad vyprávěním kamarádů a čtením reportů rvát vlasy, že vám zrovna tahle skvělá akce unikla.

 

Plexis, Nežfaleš (Futurum, Praha – 5. 4. 2018)

Punkoví nezmaři Plexis se po těžké prosincové autonehodě vracejí na koncertní pódia. Na prvním pražském koncertě, ve čtvrtek 5. dubna ve Futuru, pokřtí své nové dítko, sedmou řadovku nazvanou Kašpar v nesnázích. Jako host vystoupí domácí stálice Nežfaleš a desku pokřtí hokejista Lukáš Kašpar nebo MUDr. Pavel Říman, ortoped, který dával kapelu dohromady.

Nick Oath, Crows Above, Oberkörperfrei (Bajkazyl, Brno – 5. 4. 2018)

Do nového měsíce je třeba vkročit s rozvahou a k tomu vám může pomoci třeba tenhle koncert v brněnském Bajkazylu. Do vyrovnané nálady vás tu dostane trojice vystupujících. Vzpomínky na dlouhý pracovní týden vám nejdříve v hlavě rozhází a přetransformuje noise duo Oberkörperfrei, následně všechno dohladka obrousí těžce melancholičtí alternative rockeři Crows Above. No a ve finále – ve finále se všechno, už v klidovém stádiu vrátí zase na svoje míso za doprovodu one man projektu Nick Oath. Ideální příprava na nadcházející víkend.

Casey, Endless Heights, Rarity (Papírna, Plzeň – 5. 4. 2018)

Britská kapela Casey zahraje 5. dubna v plzeňské Papírně v rámci tour k nové desce, které jedou napříč Evropou, společně s Ritual a Endeless Heights, kteří reprezentují kanadskou a australskou novou kytarovou generaci. Casey jsou čerstvou sílou propojující hc a shoegaze – hřmějící pasáže střídají unylé a roztrhané monotónní melodie. Endless Heihts ještě víc připomínají rané 90’ kapely z emo hc scény jako Mineral či The Get Up Kids. Od Kanaďanů Rarity dostanete moderní, zato však poctivý melodicky a ne zcela přímočarý punk rock. Tohle vábí jak první panák na baru. Kytarový koncert jara. Na Plzeň stopro.

I am Pentagon, Flowers For Whores, Lavra (Klub 007 , Praha – 8. 4. 2018)

Tak na tenhle okamžik jsme se hodně těšili. Smyčka se utahuje! Dva roky od skvělého debutu Zdi nemluví vydávají domácí hardcore punks I am Pentagon novou desku nazvanou 265. Křtít ji budou 8. dubna kde jinde než na strahovské Sedmičce. Jako support Flowers For Whores a Lavra. Hardcore, co je víc než hudba. A vstup není ani 130.

Butcher Baby, Ginnungagap (Bike_Jesus, Praha – 10. 4. 2018)

Británie produkuje už kolik let ten nejsyrovější streetpunk, ale co se teprve semele, když se poskládá kapela jako Butcher Baby – ze členů The Restarts, Left For Dead, Blatoidea nebo Short Bus Window Lickers? Dobrou představu nám sice už dalo debut EP z roku 2015, takže už teď lze očekávat, že Praha bude hořet. Angličany navíc doprovodí pražská parta Ginnungagap solící nekompromisní punk. Takže rychlý rytmy, ostrý kytary, nabroušená basa a křik do vyřvání hlasivek, prostě rok 82 je na tenhle večer zpátky.

GosT, Thomas Barrandon (Futurum, Praha – 12. 4. 2018)

GosT je průkopníkem temnější muziky známé jako dark synthwave nebo slasherwave. Úderný groove plný podsvětních tónů a stylizace plná pekelníků všech hodnostních tříd stojí hudebně někde mezi úderným elektro-housem Justice, blyštivými rytmy francouzského Perturbatora a tanečním industriálem Dance With The Dead. Kopilota jízdou napříč peklem mu bude dělat roky vyzkoušený, ovšem nepříliš známý praotec dark synthwave Thomas Barrandon, který první nahrávku vydal už v roce 2011. Takže holky a kluci, do gala. Tohle bude jízda.

Dance with the Dead, Daniel Deluxe (Café V lese, Praha – 13. 4. 2018)

A komu to ve čtvrtek nebude stačit, může na stáži v pekle pokračovat i na pátek 13. Dance with the Dead jsou Justin Pointer a Tony Kim z Kalifornie a velmi rychle se stali jednou z nejznámějších sythwave kapel, spolu s Carpenter Brut a Perturbator. Čekejte přímočarý násyp kontra živá kytara. Jako support se představí objev dark electro a synthwave z Dánska Daniel Deluxe.

Supersuckers, The Unholy Preachers (Klub 007 – Praha – 13. 4. 2018)

Američtí Supersuckers se po více než desetiletí vrací na Sedmičku. Kapela, která v době, kdy grunge dobýval svět, sršela z pódií i nahrávek svůj špinavý rocknroll navzdory trendům a tomu, že vydávala na SubPop, ostatně stejně jako celkem podobně ladění Dwarves. To kapela činí dodnes, 26 let poté, co vydala své první album. Punkově špinavý rocknroll se v jejich podání mísí s hillbilly country se šarmantním výsledkem. Jako předskokani lokální perverzní pivníci Unholy Preachers, co víc si ještě přát.

Downfall of Gaia, High Fighter, Hexer… (Kabinet Múz, Brno – 13. 4. 2018)

Pátek třináctého si doslova říká o nějaké zlo a špínu. A přesně to si pro všechny, v podobě pěti zahraničních kapel, připravil Kabinet Múz v Brně. Kapela Downfall of Gaia vzešla z crust punkové scény, ale od svého vzniku se hudebně posunula, a to směrem k rozpracovanějším atmosférickým skladbám. High Fighter z Hamburgu přijedou do Kabinetu nasekat hromadu klasických kouřem prodchnutých stoner/doom riffů. Projev zpěvačky Mony meandruje mezi melodickým zpěvem stonerových kapel a animálním řevem pokukujícím po sludgeových zvěrstvech Graves at Sea apod. Němečtí Hexer protínají pomalý atmosférický doom metal s podivnými black metalovými vyhrávkami, drony a ambientními krajinami. Dalšími řezníky do sestavy budou Pressor z ruské Kostromy, ti jsou jednou z nejaktivnějších kapel v Rusku na aktuálně velmi fungující a populární stoner/sludge/doom scéně. Sparing partnery Pressor na jejich společném turné tvoří kapela ze Sankt-Petěrburgu s roztomilým názvem Ypres. Ze všech pěti kapel tohoto magického maxi-večera jdou Ypres na věc nejméně skrze metalové riffy – v jejich hudbě hrají daleko větší roli post-rockové atmosférické gradace a temná přemýšlivá atmosféra.

The Varukers, Just War, Zeměžluč (Eleven Club, Brno – 17. 4. 2018)

Do Brna se řítí další kapela, která si v hardcorových obzorech vysloužila přízvisko legendární. Na totální nářez v podobě The Varukers bude s největší pravděpodobností stříkat pot i ze zdí a padat omítka ze stropu. The Varukers si v Elevenu odbudou svou premiéru a jejich koncert vás nejspíš pořádně prohne v zádech. Jako support vystoupí hardcore streetpunková kapela z Prahy Just Wär a punkovka Zeměžluč, jejíž historie sahá až do roku 1988. Obě kapely mají mezi fanoušky v Brně své místo a v Eleven clubu jakbysmet.

The Varukers, Just War (Klub 007, Praha – 18. 4. 2018)

Britští veteráni Varukers svou nedávno vydanou nejnovější deskou ukázali, že rozhodně ještě nepatří do starého železa, a aby v tom fanoušky ještě utvrdili,vyráží na turné. Kapela, jejíž vznik se datuje již na konec sedmdesátých let, patřila spolu s Discharge k prvním kapelám, jež britský punk posunuly na další level divokosti a rychlosti. Což lze chápat jako ostrovní ekvivalent amerického hardcore. To vše šlo ruku v ruce s radikálními politickými texty, a tak je tomu dosud.

Talbot, Barren Womb, Jabba (Bajkazyl, Brno – 18. 4. 2018)

Tak tady nejspíš poteče krev! Ne zrovna z tržných ran způsobených divokým mosh pitem, ale pořádný sluchový výplach, co vám zničí zvukovody. Do Bajkazylu se v polovině dubna dostaví trojička kapel s celkovým počtem šest členů. Může se to zdát jako málo, ale s veškerými aparáty, které s sebou přivezou, na nás čeká slušná noise party! Seznam kapel už je daný: Jabba, stoner noise z Norska, Barren Womb noise rock taktéž ze země fjordů a trolů, a nakonec Talbot, psychedelic doom z Entonska. Tihle tři králové ze severu donesou do Brna spoustu darů, tak si je nenechte ujít.

Eternal Noise Misery – Beton, See You In Hell… (Eternia, Praha – 21. 4. 2018

Přehlídka kraválu a bordelu v novém oblíbeném pražském prostoru. Eternia je skvělé místo a skvělý koncept, a i za situace, že značná část vystupujících kapel člověka třeba neosloví, je fajn dát si pivo, pár cigaret ve dvoře a dočkat se skvělých bratislavských Beton, jejichž zmetalovaný d-beat má mimořádnou sílu. Případně si po pár týdnech dát znovu See You In Hell, kterým to v současnosti hraje lépe než kdykoliv předtím.

SYK (Bajkazyl, Brno – 24. 4. 2018)

Italští SYK povstali z popela padlých jazz grinderů Psychofagist na začátku roku 2014. Konkrétně tak, že kytarista Stef a bubeník Duca angažovali nadpozemskou zpěvačku Dalilu Kayros ze Sardinie. Kapela vytváří originální fúzi industriálu, alternativy, noisu i ambientu. Debutní album vydávají hned o několik měsíců později na značce neonarcis.com. Kapela koncertuje po celé Evropě, má tu čest supportovat italské minitour Godflesh a získávají příslib na druhé album I​-​Optikon u americké firmy Phila Anselma, Housecore Records. Album pak vyhází v roce 2016. Společně se SYK vystoupí ještě jedna kapela, kdo to bude, se dozvíme až později.

Discharge, Morkhimel, Gomora… (Mordá Vopice, Praha – 26. 4. 2018)

Jedna z nejvlivnějších kapel, jaké punk stvořil, radikálně svým soundem ovlivnila jak další vývoj punk a hardcore, tak i tvrdých odrůd metalu, což je neoddiskutovatelný fakt, ať už se vám to líbí, nebo nikoliv. S příchodem nového zpěváka kapele přitekla nová a svěží krev do žil, což dokázala svou zatím poslední studiovou deskou a opětovně to dokazuje koncerty plnými energie. V prostoru jako je Modrá Vopice, by to mohl navíc být velice stylový zážitek. The Nightmare still continues…

INVSN, Gagarin (Underdogs, Praha – 27. 4. 2018)

Před lety se The Lost Patrol band přetransformovali v Invasionen alias INVSN a hudební směřování se začalo ubírat od chytlavého power popu do temných post punkových vod. Ve svém rodném jazyce INVSN znění jako pokračovatelé tvorby TT-Reuter nebo Underjordiska Lyxorkestern, jinak řečeno celé je to tak trochu hipsterská vykrádačka klasického švédského temně melodického rocku z počátku osmdesátých let, což lze do značné míry vnímat jako kompliment. V sestavě najdete obličeje známé z přehršle Umeå hardcore punk kapel posledních 25 let, méně či více provařených, ale samotní INVSN jsou již natolik profláknutí, že netřeba odkazovat dál.

Link, Pakt, Encore (Eternia, Praha – 27. 4. 2018)

Zatímco v podzemí Eternie bude dunět hipsterský post-punk, o tři patra výše se dočkáte temného crustového hřmění z pod nástrojů belgických Link. Ti mísí tvrdý metal punkový crustcore základ s melodickými motivy a jejich debutní LP má až překvapivě silný náboj, takže stojí za to otestovat jeho živou variaci. Crustový večírek u skate rampy doplní slovinští Pakt a místní Encore.

Neighborhood Brats, Rübänïskö, Průmyslová Smrt (Kabinet múz, Brno – 29. 4. 2018)

Kapela, o které se od první nahrávky mluví jako o mixu Avengers s počátky Black Flag, a ano, je to tak dobré, ačkoliv samozřejmě s postupující dobou již trochu zavádějící. Co ale zůstává faktem, je, že Neighborhood Brats hrají naprosto esenciální kalifornský punk s aktuálním nábojem a energií, která stříká v proudech z pódia. Je to navíc jejich zastávka v ČR a rozhodně stojí za to si ji nenechat utéct.

Další koncerty najdete v kalendáři akcí, přidejte si tam i ten váš!

Foto: Rachel Murray / Heartquake Pictures

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com