Kids and Heroes
Koncerty, které byste neměli minout v březnu 2020
Redakce 04/03/2020 Koncertní tipy, Magazín

Kam stojí v březnu za to vytáhnout paty? Máme pro vás pár tipů. Kromě nich nezapomeňte sledovat taky náš kalendář akcí, kam si můžete koncerty sami přidávat.

 

The Vibrators, Do Řady! (Klub 007 Strahov, Praha – 4. 3. 2020)

Londýnští The Vibrators vznikli v roce 1976 a toho roku vydali své první dva singly. V roce 1977 se významně podíleli na boomu punku a dodnes jsou zásadními představiteli odlehčenějšího 77 stylu. V onom ikonickém roce, kdy punk jako velká vlna vtrhnul do klubů, ulic, rádií a zacílil do srdcí frustrované dělnické mládeže, vydávají The Vibrators svou zásadní desku Pure Mania. Ta dodnes reprezentuje to, proč se tato odnož punku těší popularitě až do dnešních dnů. Je melodická, zábavná s odlehčenými texty, které nemají ambice měnit systémy, ale užít si zábavu a svůj život. Kromě toho obsahuje singlovou nahrávku Baby, Baby, která stejně jako deska vychází na labelu Epic a dodnes se těší popularitě jedněch ze zásadních songů, vázajících se k punku, i když to rozhodně není typická píseň žánru. The Vibrators od té doby vydali velké množství nahrávek a pravidelně cestují po celém světě. V březnu se vrací na pražskou Sedmičku, kterou už dokázali dostat do varu. Jako předkapela se představí Do řady!, pohybující se na pódiích od roku 1987. Do řady! nemají i přes dobu své existence žádný kultovní status, ale jsme si jistí, že kdo se do scény dostával v pozdních 90. letech nebo kolem roku 2000, musel zaregistrovat jejich desky Join The Army a Amnestie. Písně Ruská realita, Tak se přidej nebo Gastarbeiter reprezentují atmosféru českého punku v porevoluční době a jsou neprávem přehlíženou klasikou.

Nikander, Gospel of the Future, Trahir (Bajkazyl, Brno – 12. 3. 2020)

Čtyři roky na scéně, jedna Sekyra prohnaná kolenem a perfektní živá vystoupení plná řevu a bláta, to jsou Nikander. Ale jak už to bývá, všechno hezké jednou končí, a podobně je to i s touhle brněnskou sebrankou. Koncert v Bajkazylu bude tím posledním setem na domácí půdě, který Nikander odehrají, pak už je čeká jen Žižkovská Noc a pak nekonečná temnota. Na poslední cestě Nikander v Brně doprovodí Gospel of the Future, kteří už si koncem taky prošli a v loňském roce si vyzkoušeli i reinkarnaci. A od té doby dští temnotu stejně jako kdysi. Smutečního průvodu za Nikander se zúčastní i Trahir, při jejich setu se temnota trochu rozestoupí a udělá místo pro podlazené kytary s nádechem psychedeliky a stoneru. Přidejte se do průvodu za Nikander taky, 12. března v Bajkazylu!

Lion’s Law, Better Way, Streetmachine (Fuchs2, Praha – 13. 3. 2020)

Kolem roku 2000 byl hardcore ve skinheadské subkultuře hodně populární. Agnostic Front kralovali se songem Gotta Go a Discipline nastupovali se svým těžkotonážním stylem, cestu, která vyvrcholila na desce Saints & Sinners. O pár let později tahle vlna trochu opadla a skinheadské kapely se vrátily ke střednímu tempu. Lion’s Law z Paříže, kteří se už na scéně pohybují pár let, byla přesně takovou kapelou. V Praze jsme je už párkrát viděli, ale stále pracují na nových věcech a minulý rok absolvovali tour s hardcore sypačkou Terror, které na jejich stylu zanechalo stopu a stočilo jejich sound k hardcorem ovlivněnému Oi! zvuku. Na konci roku 2019 kluci vydali jako předzvěst nové nahrávky singl Cut The Rope, kde je tato tendence silně slyšitelná, Před vydáním novinky, která ponese jméno The Pain, The Blood And The Sword, se ukáží v Praze a bezpochyby představí pár nových věcí v tvrdším stylu, než bylo jejich zvykem. Jako předkapely se předvedou hardcore veteráni Better Way z Českých Budějovic a Streetmachine z Pardubic. Obě kapely skvěle zapadají do uvedeného stylu a asi není lepší společnost, kterou by aktuálně mohli Lion’s Law v našich končinách přizvat. Ať patříte k těm, co se lépe cítí v nátělníku, košili nebo polu od Freda Perryho, všichni se v březnu sejdeme ve Fuchsu, abychom si dali do těla v první řadě, skákali z pódia do davu a vzpomněli si, jak skvěle do sebe hardcore a Oi! umí narazit, když za volantem sedí parta dobrých muzikantů. 

Valašnikov (Sibiř, Brno – 14. 3. 2020)

Valašská útočná formace už se obrací směrem k Brnu. A první úder dopadne přímo na Sibiř. A my už se těšíme! Hned v první linii se přiřítí neomalená a živelná hardcore-punková jízda nesoucí prapor s nápisem Innoxia Corpora a ukáže nám, jak drhne hrubé domácí štěstí. Druhou vlnu útoku povedou Facan, kteří vám s drzým úsměvem profackují obličej neurvalým mixem crustu a hc punku. A kdo přežije, dočká se odměny. Bude jím vystoupení Ctiba s jeho strhující disco-ego-punkovou performance, zlatý hřeb večera. Na Sibiři roztajou ledy.

OvO, Vlněna, Jano Doe + Ondřej Parus (Underdogs, Praha – 19. 3. 2020)

Skoro dvě dekády proplouvají mezi těmi nejextrémnějšími z extrémních žánrů a tak nějak vytvářejí svou muzikou vlastní realitu. V duchu DIY putují z koncertu na koncert a jejich jméno a pověst je už dávno předchází. Nováčky Stefania Pedretti a Bruno Dorella, známější jako OvO, nejsou ani v České republice. A teď se v plné síle, navíc s novou deskou, vracejí! V pražském Underdogs je podpoří Vlněna z Brna, jejichž hudbu nadnáší o úroveň výše genius loci propojený se stejnojmenným brněnským areálem. Minimalismus a poetika, který se s OvO vlastně moc nepotkávají, ale dohromady budou nakonec zaručeně fungovat. Svou premiéru si v Underdogs užijí Jane Doe spolu s Ondřejem Paurusem. Každý sám za sebe jsou ostřílenými muzikanty, tak uvidíme, jak jim to sedne dohromady.

The Picturebooks, Black Mirrors (Futurum Music Bar, Praha – 21. 3. 2020)

Německá dvojka Picturebooks. Kytarista a bubeník, nejenom s výzorem dřevorubců, ale hlavně i s podobným nasazením a úderností. Pokud kytarista zrovna nehází hlavou, tak hraje na kytaru zuby, a zachytit bubeníka v klidu je naprosto nemožné. V sobotu 21. března ve Futuru Music Baru budeme znovu svědky, jak úžasně hypnotický set se dá udělat jenom ve dvou! Večer otevřou belgičtí Black Mirrors.

Žižkovská Noc (Žižkov, Praha – 26.-28. 3. 2020)

Je to tady zas, nespočet žižkovských klubů a barů se zas po roce změní na unikátní festivalový svět – na Žižkovskou Noc. Samozřejmě vás zveme hlavně na naši akustickou Kids and Heroes stage do Bohužel Baru, kde v pátek 27. 3. pokřtíme první tištěné vydání našeho zinu (!!!) a kde zahrají Supertesla, Prague Conspiracy, Hippie Chippies (ex-DeadOxx), Bad Taste, Stoláč a Lucie E. a celý večer zakončí vinyl pouštěčka v režii našich redaktorů. A chybu neuděláte, když se v Bořivojce stavíte i v sobotu, těšit se na vás budou Ctib, Dáša Fon Fľaša, Beltza Gorria, Baty von Janov a Motherfucifer, další info v události.

A kromě naší stage doporučujeme zajít třeba taky na Fredag den 13:e, Bernays Propaganda, Gride, Esgmeq, násilníka, Acid Row, Fvck Kvlt, Nikander, P/\ST, Vellocet Roll, Louty nebo Lůzu.

Decapitated, Beyond Creation, Ingested ad. (Nová Chmelnice, Praha – 26. 3. 2020)

V březnu přijede do Prahy progresivně technický death(core) konglomerát pod záštitou Rising Merch pojmenovaný jako Faces of Death tour. Promyšlený virvál plný not v moderním balení přijede dělat vskutku silná sebranka – čtěte nahlas! Decapitated, Beyond Creation, Ingested, Lorna Shore, Viscera. 26. 3. 2020 – Praha, Nová Chmelnice.

Bernays Propaganda, Prach, True Fir (Kabinet Múz, Brno – 29. 3. 2020)

Možná jedno z nejznámějších jmen hudební scény bývalé Jugoslávie, to jsou Bernays Propaganda. Kořeny zapuštěné hluboko do 80. let jugoslávské rockové scény, o poznání novější taneční rytmy a post punkové ideály dávají dohromady obraz téhle signifikantní kapely. Best of alternativní Balkán už brzy v Kabinetu. Jako doprovod tentokrát míň akustický a víc melancholický Daša Fon Fl’aša i s kapelou s názvem Prach a emo kytarová vzpomínka na devadesátky s neskutečným citem pro pocity – True Fir se členy Pacino, Prodavač a Nikander.

Full of Hell, Primitive Man, Eye Flys, JAD (Underdogs, Praha – 31. 3. 2020)

Nezastavitelný pekelný stroj, který přežvýkává žánry jako noise, hardcore punk i black metal a následně je plive ven v nové, pokřivené podobě, to jsou američtí Full of Hell. Nezaleknou se opravdu žádného extrémního subžánru, naopak, snadno si ho ochočí, spoutají a pak vystřelí na nahrávku nebo do publika. Stoupněte do první řady a čekejte na tu ránu, protože takovou jste ještě nedostali. A protože zlo nikdy nechodí samo, při ruce mu bude urputný sludge Primitive Man a o trochu jemnější noisové Eye Flys.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com