Kids and Heroes
Koncerty, které byste neměli minout v březnu 2016
Michaela Klocová 29/02/2016 Magazín
Jako každý měsíc přinášíme výběr koncertů, které byste rozhodně neměli vynechat, pokud si pak nechcete nad vyprávěním kamarádů a čtením reportů rvát vlasy, že vám zrovna tahle skvělá akce unikla.

 

Danny

Jsou ska kapely, které mají výhodu, že nejsou zas tak úplně ska. Smutná vizitka pro tenhle žánr, pod ska si totiž člověk bohužel vybaví podivné studentské party, které právě objevily kouzlo trávy, a některé z toho už vyrostly. The Offenders, to je jiná káva. Tradice, snoubící se s progresí. K deseti letům si nadělili novou desku s názvem X, a i když na ní trochu vyměkli, pořad mají hodně k nabídnuti. Do britského ska míchají vše, co Berlínem za padesát let prošlo, a je to nakažlivé, chytlavé, zábavné. V pražském Bubnu se tak budou převážně na druhou dobu vlnit skins, rudeboys, punks i milovníci ostrovní hudby už jen pro tu estetiku. Všichni na parket 25. března.

Martin Suicide

Psal se rok 1992 a hardcore punk byl pomalu a jistě válcován záplavou odpadního metalu a patetických ufňukanců, o tom z New Yorku to platí dvojnásob. Přesně v tu dobu na Sedmičku doráží trochu jako zjevení Yuppicide, parta newyorských punks, kteří jako by utekli z doby o deset let dříve a v mnoha ohledech tak i zní. V té době vydané první album je zachycuje přesně tak, jak si je vybavuji. Nasraní, nihilističtí, energičtí a zároveň přiměřeně melodičtí, aby naplňovali mé představy dobrého hardcore punku. Sakra, jsme o 24 let dále a Yuppicide se 20. března vrací na Sedmičku. Po rozpadu v půli devadesátek jsou již nějaký ten pátek zpět mezi živými a co víc, v loňském roce vydali i novou deskou, která nikterak nezaostává za alby klasickými. K tomu všemu Yuppicide vždy nabízejí, dík zpěvákovu kreativnímu přístupu k pódiovým performancím, efektní koncertní zážitek. Internet rovněž říká, že 18.3. by se v Praze měla ukázat nová goth punková senzace z Finska jménem Masquerade. Měli by hrát v bunkru pod Parukářkou, což by mohlo ve výsledku přinést abnormálně silný zážitek.

michaela klocováTaky vám naskakuje husí kůže, když kapela na pódiu vytáhne foukací harmoniku? Pak je večer 12. března váš! Do našeho oblíbeného klubu Buben v Praze se přijede předvést trio mladíků The Penske File z kanadského Burlingtonu. Čekejte energický, upřímný a melodický punkrock šmrnclý folkem. Ne náhodou nahrávali s producentem the Flatliners a vydávali na A-F Records, labelu Anti-Flag, a vlastně už jen fakt, že jsou z Kanady, je skvělá vizitka. Sekundovat jim bude mělnická dvojka Dead Letters. Pamatujete na Anyway? Tak tušíte, odkud vítr vane. Doporučuju přijít včas, protože devil’s gonna make some noise. A může se klidně stát, že s ním hlavní kapele večera nakopou zadek.

misantroopSick Of It All vyráží letos na tour pod speciální záminkou, aby na pódiu oslavili 30 let své existence. Patří mezi kapely, které definovaly a stále definují škatulku newyorského hardcore a kromě toho se nikdy nezpronevěřili svému původnímu směřování. Ostré kytarové riffy, skvěle odsýpající a šlapající songy plné skákavých pasáží a k tomu neutuchající exploze energie. To je přesně to, co kapela skvěle umí rozjet na pódiu, stejně jako se na posluchače vyvalí jako dobře rozjetá lokomotiva při poslechu nahrávek. Naposledy jsem „Sikofky“ v Praze slyšel naživo v roce 2011 v Abatonu, kam přivezli tehdy čerstvou desku Based On A True Story. Abaton byl tehdy plný a už od Palmovky jsem se cestou na koncert proplétal mezi partičkami punks, skinheadů, metalheads a hlavně hardcore fans, kteří se na koncertě spojili v jednu velkou skákající a řádící masu, která svorně pod pódiem poctivě propotila celé vystoupení. Jsem si jistý, že březnový koncert v Paláci Akropolis mi přinese podobný zážitek s tou výjimkou, že letos Sick Of It All doplní svůj playlist z nových desek. Legendární kapela je stále aktivní a rozhodně neztrácí nic ze svého drajvu, takže se těším, až si naživo kromě jiných poslechnu nakopávající novinku Road Less Traveled, hymnu z mých teenage let Scratch The Surface nebo snad nejsyrovější lovesong, který znám, Sanctuary. Takže se 13. března potkáme pod pódiem v srdci Žižkova a platí, že Future Is Mine!

Tony

Když Lucifer odmítl sloužit Bohu v království nebeském, prý se k situaci vyjádřil věru stylově a lakonicky; v latině to znělo asi takhle – Non serviam. Nebudeme nyní řešit kořeny rčení ve Starém zákoně ani další detaily, na to jsou určeny přednášky z religionistiky. Nás bude zajímat spíše pozdější užití fráze – uchytila se jako heslo různých zájmových skupin. V mírně pozměněné verzi použila rčení i dnes již legendární antifašistická kapela ze Španělska – Non Servium. Pro tu jsou charakteristické ostře vyhraněné texty, názory a postoje, jež je už mnohokrát dostaly do otevřených konfliktů s nepřáteli z druhé strany barikády. Hudebně se jedná o brutální a agresivně znějící kombinaci oi!, punku a hardcore. Non Servium nenavštíví naše končiny poprvé, na koncertě v pražském Rock Café je 4. března podpoří slovenské oi! crustové uskupení Municia a místní oi! parta Aculeos.

O autorovi

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com