Kids and Heroes
Komentář: Vinca z Pipes and Pints o účinkování v TV Nova a projektu čokolády Milka
Lukáš Vincour 21/08/2014 Magazín

Jelikož mi punk a celá punková subkultura není u zadku, ba naopak (žiji pro ni přeci jen polovinu svého života), rozhodl jsem se sepsat pár řádek o tom, co se poslední dny okolo mé osoby dělo.

Pro nezasvěcené, byl jsem s mojí drahou sestrou Terčou pozvaný do komerční televize na pár slov o punkové subkultuře (video odkaz). Naprosto chápu, že pro spousty vás je to nepunkové, možná snad i neetické vůči punkové scéně. Šli jsme tam ale v té nejlepší víře ukázat, že punk nejsou jen nádražní povaleči, jak je většina lidí vnímá, že jsme uvědomělí lidé, kterým není lhostejný rasismus, práva zvířat… Ale co se stalo? Od některých „punkových vůdců“ nás zaplavila nenávist, posměch, odsouzení. A kvůli čemu vlastně? Ublížili jsme snad někomu, udělali jsme něco, díky čemu se zhoršily životní poměry, jsme díky tomu horší lidé?

vinca tv nova

Veřejné posty od postarších punks ve stylu „Bubeník si honil péro ve Snídani s Novou, tak jste pro mě jako kapela skončila“ mi nepřijdou velice inteligentní a popravdě nevím, zda chci být součástí takových lidí… Čím dál víc se v té naší scéně cítím nesvobodně. Pořád někdo něco řeší. Dle mého věci, které nemají vůbec žádný smysl. Jsou opravdu tak důležité? Ze scény cítím hroznou zapšklost, snad až nenávist. Když se někomu v něčem daří, jde si za svým snem, hned se to obrátí proti němu. Jakoby neúspěch měl být prioritou punku…

Další, co rozvířilo diskusi, je mé účinkování v projektu, který má přiblížit alternativní životní styly většinové společnosti. Tenhle projekt, ano, zaštiťuje Milka… Vše bohužel působí jako velká mediální kampaň, že jsem se snad stal tváří čokolády Milky, že jsem se zaprodal, mám z toho neskutečný vývar apod. Může to tak působit a asi i působí, což mě samotného mrzí, a proto tyto mé řádky…

Tady je vyjádření Pr.Konektor, který má za tímto projektem prsty:

milka„Cílem projektu je mainstreamové společnosti lépe představit subkultury a alternativní životní styly. Aby byly životní styly popsány autenticky, vybrali jsme několik výrazných osobností z každé skupiny a poprosili je o vytvoření designu, který z jejich pohledu skupinu vystihuje. Projekt si klade za cíl otevřít diskuzi o předsudcích a nepochopení některých životních stylů a právě kvůli možnosti vyjádřit se se do projektu vybrané osobnosti zapojily. Nikdo z účastníků projektu není tváří Milky a není součástí reklamy. Tvůrci neobdrželi finanční odměnu a jejich hlavní motivací bylo přiblížit jiný životní styl široké veřejnosti. Projekt v žádném případě neměl ambici členy zaprodat konkrétnímu brandu a nejednalo se ani o žádný druh sponzoringu. Všichni tvůrci se s projektem spojili, protože se jim líbilo, že pro ně důležitá témata dostanou prostor v médiích, a to že projekt zastřešuje výrobce čokolády nepovažovali za primární. Považujeme za pokrytecké schvalovat sponzoring kapel ze strany alkoholových značek a přitom ukazovat prstem na někoho, kdo se spojil s projektem výrobce čokolády, za který nedostal žádnou finanční odměnu a zúčastnil se ho kvůli možnosti otevřít diskuzi o rozdílnosti ve společnosti.“

Mohl bych pak donekonečna rozebírat věci, jestli je horší kouřit cigarety, pít alkohol, dělat těmto korporacím dennodenně reklamu tím, že je kupujeme, podporujeme stát… Každý z nás má telefon, internet, dokonce i značkové boty, trička… jezdíme auty. Kde jsou tedy ty hranice, co mohu a nemohu jako punkáč? Ano, pro mnohé z vás nemá smysl ukazovat „naši“ subkulturu ostatním lidem, chcete si ji nechat pro sebe. Já takový názor nemám a chci ji prezentovat v tom nejlepším světle…

Proto se upřímně omlouvám všem, koho se to nějak dotklo a kdo to vidí jinak! Ale teď jsou nám média otevřená, tak pojďme tuhle chvíli uchopit nějak rozumně a prezentovat důležité věci, které mají smysl. Anebo prosím, sepíšete už někdo punkový manifest, co může punkáč dělat a co ne?!

Pro mě je PUNK o přátelství, pochopení, toleranci a především svobodě… Já jsem kluk, který miluje hudbu, bubnování, cestování… Momentálně jsem vegan, zajímám se o zdravý životní styl, práva zvířat, ekologii, odsuzuji rasismus, veškeré projevy xenofobie… a hlavně, chci dělat, co mě baví, naplňuje a být v životě šťastný! A tak by to mělo přeci být.

O autorovi

32 komentářů

 1. aktajsa 21/08/2014 at 10:53

  Zajímalo by mě, co motivuje společnost prodávájící čokoládu, „mainstreamové společnosti lépe představit subkultury a alternativní životní styly.“ Opravdu manažerům z Milky tolik záleží na tom, aby společnost neházela ubohé punx do jednoho pytle s „alkoholiky na nádraží?“ A ještě větší záhadou zůstává, co motivuje vegana k tomu, aby vystupoval v reklamě (je to reklama, není to osvětový projekt ani sociologická studie) na mléčný výrobek.

 2. Maykl Bassirot 21/08/2014 at 11:01

  Se v tom prohlášení od Milky píše „Nikdo z účastníků projektu není tváří Milky a není součástí reklamy“ já bych tom snad i věřil

 3. Kungfu Mira 21/08/2014 at 11:05

  Vinco, nejakej patek se zname, jses fajn clovek, to se neda poprit :). Ale problem je v tom, ze hodne lidi to bere tak, ze mluvis za ne. Pro me treba punk neni o tom, ze se budu prezentovat jako nejakej skautik, co kona dobro. Hodne lidem se nelibi, ze to vytvari dojem, ze mluvis za nas vsechny, kteri jsou s punkem nejak spojeni. Jja respektuju i borce z nadrazi, k punku patri stejne jako straight edge, ale to uz se do telky nehodi, co ;)? Myslim, ze lidem vadi presne tohle. Kdybys rekl velka cast nasi sceny fetuje, krade a hlavne nesnasi zasrany kapitalisty, tak by to bylo podle me uplne korekt. Jenze tohle je neco, co prave Nova nebo Milka nikdy ven nepsuti. Mozna sis toho nevsiml, ale kde kdo chce ted na subkulturach varit prachy a tyhle lidi/firmy nam bohuzel do te subkultury nic dobreho neprinesou. Tot muj nazor, nechci se tu s tebou ani s nikym hadat, jsem starej hipik..ale musel jsem se vyjadrit. At zije alkohol a fet!!!

 4. qwerty 21/08/2014 at 11:14

  Kdyby punkáči nekoukali na televizi a dělali něco pořádného, tak o tom ani neví. Je čumění na televizi dostatečně punk?

 5. Vojta 21/08/2014 at 11:35

  Zajímalo by mě, co vede člověka po přečtení tohohle článku k hledání nějakého zádrhelu a podrazu. Vinca to myslím osvětlil dostatečně a já mu to věřím. Nemám důvod k jinému názoru.

 6. Cootcha - postarsi punk :) 21/08/2014 at 11:51

  Musim se ohradit ohledne tve citace. Napsal jsem to asi takto: „myslel jsem si ze je tu zase konecne kapela ktera ma co rict….. a on si jde bubenik honit pero do snidane s novou…“ coz melo spis vyjadrit ze vam uz nejak neverim nez ze jsem s vami skoncil. Tva reakce byla, ze jste muj puvodni prispevek smazli a tady v tvym vyjadreni si me v uvozovkach citoval tak jak jsem to nikdy nerek, nikde jsem nenapsal, ze jste pro me jako kapela skocili, takze si me opet utvrdil v tom, neverit ti ani slovo.

 7. Johnny Násilník 21/08/2014 at 12:00

  qwerty má pravdu, já se o tom dozvěděl tady. Nevim, proč by to mělo někoho vůbec zajímat, ten nádherný popis subkultury od Milky je jako reportáž o punku na TV Nova – lidi potřebujou škatulky a pytlíčky, ze kterejch vybírat a zase zařazovat jasný černobílý postoje a osobnosti.
  Míra pravil jak Zarathuštra, ať žije alkohol a fet a zasraný kapitalisti!

 8. Vojta-BS 21/08/2014 at 12:12

  Vinco, asi úplně stejně, jak to tu napsal Míra z KFG. Mně třeba vadí celkově ten koncept, kterym to bylo udělaný. To, co děláš, je tvoje věc a určitě si to i myslel dobře. Ale přesně ten dojem, kterej z toho šel mi byl hodně proti srsti a bohužel to nevyznělo jako, že to je tvuj názor pouze za tebe, ale jako že tim prezentuješ nás všechny. That’s it.

 9. Téra 21/08/2014 at 12:13

  jen bych ráda podotkla, že citace ve článku se neshoduje s originálem!!! Který už je nedohledatelný! :) smutné…

 10. Lejby 21/08/2014 at 12:14

  Když v tom není zádrhel a podraz, je v tom nevyhnutelně značná dávka hlouposti až idiocie. Smutný, nechat se takhle využít a ještě si snad myslet, že tim dělám něco dobrýho. Fialový krávy v koncentrácích, manažeři Milky a marketingová agentura mu jistě poděkujou.

 11. Lejby 21/08/2014 at 12:20

  „PR.Konektor nás v tendru nakonec přesvědčil, protože přišel s kreativním nápadem na kampaň, kterým se zapojíme do boje proti společenským předsudkům a stereotypům,“ říká Markéta Kristlová, brand manager Milka CZ/SK, která projekt od počátku řídí. Kampaň s názvem „I v drsňákovi probudí jemnost“ odstartuje v půlce srpna a kromě klasického PR v ní hrají důležitou roli sociální média, diskuzní fóra nebo influenceři. Projekt navazuje na celkovou image brandu, kterou vymezuje claim „Troufni si na jemnost.“ Za obě agentury vede kampaň Martina Harantová, Social Media Consultant z týmu Konektor Social.

 12. Téra 21/08/2014 at 12:24

  Ještě by mě zajímalo, kterej komouš tady moderuje příspěvky, když tu chybí ten nejdůležitější, který sice byl vložen, ale nepotvrzen..

 13. Nikolaj 21/08/2014 at 12:27

  Tak podle toho rozhovoru jsem asi hovno pankáč. Žeru maso, hlastám a to nejhorší – někdy chlastám i na nádraží!

 14. Cho 21/08/2014 at 12:28

  „Každý z nás má telefon, internet, dokonce i značkové boty, trička… jezdíme auty.“ To není pravda.

 15. Michaela Klose 21/08/2014 at 12:30

  Téra: Kterej máš na mysli? Promiň, ale mám lepší věci na práci než tady sedět a mačkat F5. Kdyby se takhle ve velkým komentovaly hudební články…

 16. Téra 21/08/2014 at 12:43

  sdělila bych kdyby to šlo… ale když tady moderátorka potlačuje svobodu projevu a nedovolí zveřejňovat příspěvky, který se ji nelíbí… je to těžké a vtipné :) na co si tu pak hrajete… :)

 17. Michaela Klose 21/08/2014 at 12:45

  Jsou zveřejněný všechny, který sem kdo napsal :-)

 18. Téra 21/08/2014 at 12:47

  Tenhle tu chybí! —-Musim se ohradit ohledne tve citace. Napsal jsem to asi takto: „myslel jsem si ze je tu zase konecne kapela ktera ma co rict….. a on si jde bubenik honit pero do snidane s novou…“ coz melo spis vyjadrit ze vam uz nejak neverim nez ze jsem s vami skoncil. Tva reakce byla, ze jste muj puvodni prispevek smazli a tady v tvym vyjadreni si me v uvozovkach citoval tak jak jsem to nikdy nerek, nikde jsem nenapsal, ze jste pro me jako kapela skocili, takez si me opet utvrdil v tom, neverit ti ani slovo.

 19. Téra 21/08/2014 at 12:50

  Tenhle článek se sem dotyčný snažil dát třikrát… plus já dvakrát, a s jeho přezdívkou to prostě nejde sdílet, tak kde je problém?? na třech počítačích? nebo ve tvých rukách? :D

 20. Lejby 21/08/2014 at 12:58

  Spíš nějak blbě funguje vkládání příspěvků, taky se mi párkrát nevložil.

  Každopádně jestli si Lukáš fakt myslí, že se nijak „nepošpinil“ a nejde o reklamu, tak asi nemá všech pět pohromadě, jinak si to vysvětlit nedovedu. Zkus jim v tom jejich super projektu říct, jak jakožto vegan považuješ mlékárenský průmysl a tím i jejich chování za neetické a Milku by si kvůli utrpení krav, které (sekundárně) způsobuje nepozřel a uvidíš, jak se jim to bude hodit do toho jejich subkulturního konceptu.

  „Konektor dělá PR Milce a SazkaMobilu … Komunikaci virtuálního operátora SazkaMobil a značky Milka nadnárodní společnosti Mondelez, nově zajišťují agentury PR.Konektor a Konektor Social z komunikační skupiny Konektor … Pro Milku pak vznikla kampaň I v drsňákovi probudí jemnost – od poloviny srpna se v ní používají sociální média, diskusní fóra a také influenceři.“
  „V PR kampaních chce agentura využít vlivné lidi na sociálních sítích.“
  http://www.mediar.cz/konektor-dela-pr-milce-a-sazkamobilu/

  Jestli si opravdu tak mediálně negramotnej, doporučuju se nejdřív s někým příště poradit a ne se hned cpát do snídaně s novou učit moderátory v parukách s čírama tančit pogo a propagovat výrobky, který za žádnou propagaci (patrně ani dle tebe) nestojej. Gratuluju, „influencere“….

 21. Michaela Klose 21/08/2014 at 12:58

  Tak se omlouvám, ale kvůli duplikování to spadlo do spamu, viz http://s14.postimg.org/swenq4eld/Clipboard01.jpg.

 22. MadlaSpadla 21/08/2014 at 13:06

  BTW souhlasim se starym hipíkem….A !!Výrobce čokolády patřící pod kartelový Kraft Food ouje…?? Od toho si snad nemohl čekat že se ti ostatní nevysmějou…A!! SUBKULTURA NEPATŘÍ DO KOMERČNÍ TELEVIZE CO VYMEJVÁ LIDEM MOZKY A DENNĚ HLÁSÍ LŽI A MANIPULUJE S VĚDOMÍM LIDÍ !!! Tak příště raději mluv za sebe ty punkáči…Zdraví holka co prožila svoje punkový a krásný mládí s fetem a lahváčem v ruce..a na nádraží taky… Peace.

 23. Kungfu Mira 21/08/2014 at 13:07

  jeste jedna vec, kterou bych tu rad vypichnul – Vinco, prave tim, ze jsi takhle vystoupil s nalepkou „PUNK“ v nejaky posrany reklamni kampani jsi ty ten, kdo tu dela pravidla punku. Ty jsi skrze KRAFT (vyrobce Milky) a PR agentury urcil kdo je punk a kdo ne. To, proti cemu se tu ohrazujes plati predevsim na tebe! Bylo by od tebe spis fer uznat chybu a kdyz jsi za to nedostal penize, tak presvedcit PR agenturu nebo KRAFT at tu reklamu stahou. Jinak ja osobne mam v p..i nejakou cistotu punku, pravej a levej punk..nic takovho neni, ale kdyz uz si nekdo do sveta vytrubuje nejaky „pravdy“ o skupine lidi (kteri at chteji nebo ne, jsou toho soucasti), tak by aspon mel mit soudnost a zvladnout nest nasledky.

 24. VýKrut 21/08/2014 at 14:19

  Přijde mi fakt divne, že napiše že je Vegan v reklamě na Milku…to je fakt dost mimo. Jinak si myslim, že lidi řeši pičoviny a mě to třeba vubec nevadí, že tam je a že šel na Novu. Mám rád DIY punk a vždy jej budu podporovat, ale je asi rozdíl diy punk na Valašsku a v Praze apod. … a jinak jde fakt vidět taková ta nenávist lidí, co půlku punkového života prochlastali a profetovali v nádražce…ke klukovi, co toho v rámci osobního života dokázal stokrát tolik než ostatní. Zda je to punk či ne ? Jestli se cití být punkáčem tak ať pankáčem je…

 25. Tomas Kadlec 21/08/2014 at 15:41

  lukasi, ta veta “ Ale teď jsou nám média otevřená, tak pojďme tuhle chvíli uchopit nějak rozumně a prezentovat důležité věci, které mají smysl.“ je to hlavni jadro problemu, kvuli kterymu se zvedla ta vlna nesouhlasu, a ktera mi nahani strach.

  vsichni vime, ze jsou nam media posledni dobou otevrena, ze uz neni situace jak a byla pred 15ti lety a ze dneska jsou media lacny po potetovanejch/alternativne vyhlizejicich lidech, jenze hardcorepunk tady nekolik dekad stoji na zakladnim principu toho, ze naopak my tem medium otevreny nejsme a vytvarime si vlastni media a kanaly a zivoty vubec…

  hardcorepunk tu neni aby reformoval soucany media, ale aby tem mediim a sponzoringum rekl jasny „dekujeme nechceme“ a budoval si vlastni svet na vlastnich zakladech a principech, coz je pro mnohy z nas jedina moznost jak si udrzet v zivote svobodu a uzivat si krasy a nadseni z toho ze to funguje… ale stejne jako nemuzes zalozit treba novou vlnu straightedge, ktera bude taky potetovana, taky bude hodne muzikalni, ale bude revolucne nova v tom, ze bude uzivat drogy, alkohol a cigatery, tak neni mozny mluvit o hardcorepunku kterej bude akceptovat sponzoring, vystupovat v televizi a dalsich mediich. to proste uz nebude hardcorepunk…

  vsechny tyhle prestrelky, offenziva od lidi na facebooku, tvuj pocit toho ze ti neni prano uspechu atd me strasne mrzi, protoze kdo te mel poznat treba i tak malo jako ja vi, ze ses hodnej clovek. ale bohuzel jsi to cely spustil ty… neuvidime se v nedeli? bylo by pro me o moc prijemenjsi probrat nase nazory osobne…

 26. Jerry 21/08/2014 at 16:03

  Úspěch je jako prd, lidem vadí když není jejich …

 27. Jimmy 21/08/2014 at 16:04

  Lol. Obhajuj se jak chceš ty prodejnej pozére :D

 28. Elis 21/08/2014 at 17:59

  Ty kometáře o závisti jsou fakt vtipný. Jasně, lidi vůbec nesere to zesměšnění ideálů a klasickej příklad komodifikace subkultury, ale záviděj úspěch! to je co, konkrétně? Dostat se do ranní show TV Nova a nechat tam ze sebe dělat šaška? Nechat se využít nějakou holkou z marketingový agentury, která ti namluví, že to vlastně vůbec není reklama, ale prezentace subkultury (o kterou tě nikdo neprosil)? stát se nástrojem v prodeji toho, proti čemu jinak sám vystupuješ?

 29. Sudeťák 22/08/2014 at 06:45

  Když se podívám na tu tvoji fotku s logem či výrobkem Milka, tak to prostě není punk. A můžete to tady řešit jak chcete.
  Nejlepší komentář: Nikolaj 21/08/2014 at 12:27

 30. pinapunx 23/08/2014 at 03:31

  aha, taky Vam napisu co si o tom myslim. Dotika se me to. Hovna se dejou, dit se budou. Tohle vyjadreni je jen trapna vymluva toho co se udalo. Proc, pac prachy. Cely. Zeli je zeli. Jde jen o to natahnout vic malejch prdelek a pdeli aby kupovali to co jim nekdo z telky a komercnich platku nabidne. Davno to neni punk, ty ctyri pismenka ktery pro mnohe sou vsim. A hovno ze kdyz chces je to tvuj punk. Zazitky, zivot, rebelie, chlast a nepoznany.. To je oc tu bezi a uhani ty koko. Zij blaze ty kluku cos
  netancoval pogo. Si gogo a to is alles..

 31. pinapunx 23/08/2014 at 15:08

  V reakci na to co sem tady napsal dneska ráno, vožralej jak dělo po párty v Bubnu, bych se ještě chtěl omluvit za své urážky a výsměch typu koko a gogo atd… Chybu může udělat každý, tohle byla prostě blbost. Cely výstup v TV a podpora Milky byl přešlap na pátou a snad pro všechny velký ponaučení do budoucna! Zaprodaný média a strategie různých nadnárodních firem smrdí, a bude hůř.. stay punk

 32. Agent 31/08/2014 at 11:37

  Odkdy se punks oblikaji jako Samer Issa? A vegan v reklame na Milku? Jak muze nekdo delat reklamu na neco co ze zasady neji? To je konec. :-)

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com