Kids and Heroes
Just For Being – There Is A Lie That Never Goes Out
Danny 12/05/2015 LP, Recenze

Mám rád příběhy. A teď mám v ruce desku s příběhem, s přidanou hodnotou. Tenhle kus vinylu v sobě nese nadšení pro věc, dávku kreativity, zápal i obětování. Mám v ruce novou desku od Just For Being. Od Pražáků s poselstvím. Od angažovaných věrozvěstů. A je to kandidát na tuzemské album roku. A než budete číst dál, prosím, pusťte si následující video:

Tohle mě dost bere. Kapela, která se sejde v dílně, aby každý exemplář svého nového počinu vzala do ruky, vyřádila se na něm sprejem a barvou, přelepila ho páskou a poslala do světa. Co kus, to originál. Obrovský respekt. A teď pokládám dvanáctipalec There Is a Lie That Never Goes Out pod jehlu. Odkaz na The Smiths v názvu i obalu. První co mě zarazí, je 45rpm. Škoda, že to není nikde napsáno. Takže ještě jednou. Desku otevírá pecka All We Need, našláplá věc, která nastavuje laťku setsakra vysoko. Tematicky bych jí sice zařadil spíš na konec desky, jelikož je to taková ta kapelní zpověď, navíc okořeněná o hostovačku MxDx, což není nikdo jiný než Míra z Kung-Fu Girlz. Jenže to nic neubírá z pořádně načuřenýho rozjezdu, spíš naopak. Tenhle level melodického hardcore punku drží Just For Being po celé dvě strany a stylově neustoupí ani o krok. Rozdílnost hlasů a řvavých pasáží, kontrastující s přirozenou melodikou subžánru neomrzí a třeba v Behind The Curtain je to stavební kámen nesoucí veškerou tíhu a naléhavost. Zrovna v tomhle tracku mě zdvojené vokály extrémně baví. Kapela se cítí sebejistě i v silnějších (a pomalejších) tématech, jako třeba v Compensation a Unknown Soul, čímž ale netvrdím, že Just For Being jindy kloužou k banalitě a patosu. Dokáží si i přirozeně poradit s dechovou sekcí ve Walking Dead i hammondkami v So Much Emptier. Hrají si s rytmikou, střídají pasáže a motivy, což skvěle vyniká v Not Over, občas sklouznou k pop punku, jako v chytlavé Will You Defeat Them? Stejně tak ale dokážou vyseknout takovou řežbu, jakou je Covered Truth. Striktní banda pro striktní lidi.

Just For Being jsou tak trochu klaďasové s temnou stránkou. Nasraní hodní kluci. Svým počinem There Is a Lie That Never Goes Out udělali krásnou položku do katalogu Damage Done Records a pro tuzemskou scénu zreinkarnovali melodický hardcore punk devadesátkového střihu. To je jedině dobře, ale faktem zůstává, že jednak znějí absolutně nečesky a také to, že i když si drží vysokou kvalitu po celou stopáž, příjemný šok z první písničky už jinou skladbou nepřebijí.

Info

Label: Damage Done Records
Rok vydání: 2015
Link: justforbeing.bandcamp.com

Tracklist

01. All We Need
02. Behind The Curtain
03. Not Over
04. Covered Truth
05. Compensation
06. Walking Dead
07. So Much Emptier
08. Will You Defeat Them?
09. Sorrow
10. Unknown Soul

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com