Kids and Heroes
Je to kolobeh, pár rokov sú kluby plné a pár nie, vraví organizátor Streetpunk Winter Riot Festu
Dr. No 16/11/2015 Rozhovory

Začiatkom nového roka sa v Bratislave koná už druhý ročník dvojdňového festivalu Streetpunk Winter Riot Fest, kde po minulom roku bola nasadená vysoká latka. Tento ročník je opäť plný zaujímavých mien, ako hovorí hlavný organizátor Kuko…


Druhý ročník zimné dvojdňového festivalu v Bratislave je plánovaný opäť na začiatok roka. Ako dopadol minulý prvý ročník? Je na čom stavať, majú ľudia záujem o dvojdňovú akciu v Bratislave so zastúpením viacerých zahraničných kapiel?

Prvý ročník dopadol nad moje očakávania. Potvrdzujú to ohlasy od kapiel a samozrejme aj od návštevníkov. Okolo 250 ľudí sa dnes na podobnej akcii u nás často nevidí, veľa ľudí zo Španielska, Nemecka, Rakúska, Maďarska, Čiech, Slovinska, Švajčiarska, dve baby z Ameriky, ktoré prileteli len kvôli tejto zábave, Poliaci, Taliani… a samozrejme pomenej domácich.

malejTo znie ako keby o tú akciu mali záujem hlavne ľudia zo zahraničia…

No asi to tak aj je. Ale keď si pozrieš aj ostatné akcie na Slovensku tak tá návštevnosť je stále menšia a menšia…

Hej, nakoniec zostanú koncerty streamované na webe… Čím to je, že ľudia na to stále viac kašlú? 

Už som sa o tom bavil s viac ľuďmi, je to asi taký kolobeh, že pár rokov sú kluby plné a potom nastane to čo je tu posledné roky. Na ďalšej strane tých akcií je strašne veľa, ľudia nemajú až tak veľa peňazí, aby mohli všade chodiť, veľa mladých kapiel, čo hrá spolu chvíľku sa hneď vyberie na turné aj, keď by ešte mohli nejaký ten rok ostať v skúšobni… Do mesiaca mám viac než 20mailov od kapiel, o ktorých som nikdy nepočul s tým, že hľadajú koncert na Slovensku lebo sú na turné, naj sú kapely čo idú mesiac turné a polku dátumov majú ako need help… Rob z Total Chaos mi pri poslednej návšteve Lučenca vravel, že to vidí tak že budúci rok sa to má začať meniť k lepšiemu, uvidíme.

Minulý rok boli headlineri hlavne francúzsky Lion’s Law a britská legenda Evil Conduct, kto by mal byť ten ťahák tento rok?

Minulý rok boli najväčší ťahák katalánsky Ultimo Asalto, kapela, ktorá to hrala ako jeden z ich výnimočných koncertov, keďže skoro vôbec už naživo nehrajú. Tento rok bolo oslovených viac kapiel lenže časť si dáva pauzu práve v tomto období, ďalšie mali dohodnuté už niečo iné. Ťahákom tohto ročníka bude britská Oipunková kapela The Crack, ktorá sa vôbec po prvýkrát predstaví na Slovensku. Ďalším ťahákom budú nemecký skinheadi hrajúci cez 20rokov Volxsturm. Ďalej je medzi potvrdenými kanadská speváčka Jenny Woo, ktorá už pár krát na Slovensku zahrala, Seaside Rebels z Londýna s basákom z Booze and Glory tentoraz ako spevákom, poľský streetpunk Lazy Class a švédsky punkáči Avga.

Viacero kapiel ťahalo minulý rok šnúru a na prvom ročníku festu sa zastavili ako na jednej zo zastávok, tento rok sa ti to podarilo tiež skĺbiť týmto spôsobom? Predsa len náklady na toľko zahraničných kapiel musia byť vyššie…

Práveže ani jedna kapela z prvého ročníku nebola na turné. Všetko boli kapely, ktoré prileteli/pricestovali len kvôli tejto akcii. Tento ročník to bude viac menej to isté.

Je náročne podohadovať pre kapely prepravu a ubytovanie, tak aby im to všetkým vyhovovalo?

Zaberie to dosť času, ale dosť kapiel prišlo s kamarátmi, frajerkami a tí si našli hotel sami a aj transport. Napríklad Herve (Deadline, Gundog, Filaments) sa smial na tom, že z letiska šiel busom za 90centov.

Je celkovo Bratislava najvhodnejšia na Slovensku na takúto akciu?

Áno. Medzinárodné letisko, klub, dostupnosť z iných miest, blízka Viedeň a jej letisko ju robí naj mestom na takúto akciu.

Z domácich kapiel sa predstavia len osvedčení Začiatok Konca, je filozofiou festivalu prinášať hlavne zahraničné kapely, alebo to jednoducho opäť tak vyšlo?

No nájsť nejakú kvalitnejšiu vec na Slovensku medzi streetpunk/oi  kapelami, ktorá by zaujala aj ľudí z iných krajín je ťažké a keďže na prvom ročníku sa pozbierali ľudia z celej Európy, tak bohate stačia dve domáce kapely. Okrem Začiatok Konca tu zahrajú aj Skafander z Bratislavy. Na prvom ročníku bola len jedna domáca kapela Cenzúra a myslím že si našli nových fans.

Tento ročník bude v presťahovanom klube Fuga, minuloročný Subclub poskytol horšie podmienky, alebo predsa len je Fuga viac zabehnutá v punkovej societe?

Aj prvý ročník sa mal uskutočniť vo FUGE, len tá žiaľ mesiac pred akciou skončila. Narýchlo sa vybavil Subclub, čím mi vtedy dosť pomohli a ďakujem im za to. Problémom Subclubu bolo, že tam nebola technika na živé koncerty a teda všetko sa nanosilo z bývalej/starej FUGY. Veľa ľudom sa to tam strašne páčilo, pár kapiel si v tunely porobilo fotky… Dnes opäť funguje FUGA na novom mieste a patrí medzi moje najobľúbenejšie kluby na Slovensku.

Čo okrem klubu bude oproti predošlému ročníku nové?

Novinkou je že to neorganizujem sám, ale s kamarátom Superkom. Urobil toho už strašne veľa a ešte stále vymýšľa zaujímavé novinky.

Skús prezradiť nejaké novinky…

Treba sa nechať prekvapiť.

Opäť sa pripravujú špeciálne tričká a iné veci pre zberateľov?

Sú naplánované tričká tentoraz v inej farbe a je možné že aj taštičky.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com