Kids and Heroes
Je důležitý, aby texty měly smysl, říkají ska punkoví SticX
Sob 03/11/2013 Rozhovory

Když sem před třemi lety domažlické SticX poprvé slyšela na festivalu, naprosto mě odzbrojili. Mladí místní kluci hrající našláplej ska-punk, co se do toho umí opřít,  pořádně si to užít a rozhejbat všechny, co jsou poblíž. Působí na scéně již sedm let a na to, co se za tu dobu odehrálo a co je v blízké době čeká, odpovídal frontman kapely Joska.

 

Když jste začínali, určitě jste měli nějaké hudební vzory. Shodnete se v muzice?

Každý z nás má hodně odlišný vkus na kapely a žánr, který poslouchá, ale když se podívám zpátky, tak si myslím, že se všichni shodneme na kapelách, jako je třeba Houba nebo Punk Floid a samozřejmě pro nás domácí Trambus.

Co bylo podnětem k založení kapely?

Od mala jsem chodil do ZUŠky, kde jsem se učil hrát na flétnu a potom klarinet a chodil jsem do Národopisnýho souboru. Všechno kolem muziky mě bavilo, ale vždycky jsem chtěl mít kapelu, a tak jsem začal hrát na kytaru a asi v 8. třídě jsem přemluvil Kubu (basák), aby si koupil basovku a začali jsme zkoušet.

Našli jste za sedm let hraní nějakou spřízněnou kapelu?

Máme jich hodně, ale největší kamarádi jsme s klukama z Curlies.

Kdo z vás píše texty, kde bere inspiraci?

Texty píše Kuba (basák), má na to velký talent a všichni jsme s jeho texty ztotožnění. Inspirace je jednoduše v tom, co nás potká v životě. Přátelé, vztek, smrt, láska, prostě život. Pro nás je důležitý, aby texty měly smysl.

Nepřemýšleli jste někdy o psaní textu v angličtině?

Anglicky z nás neumí nikdo moc dobře, a prostě jsme se shodli na tom, že budeme zpívat česky.

Má někdo z vás ještě nějaké vedlejší projekty?

Marián (bubeník) působí ještě v kapele Kill the Pain, zbytek o tom jenom kecá, ale na nic se nezmůže.

Dostáváme se k vaší nové desce. Co nám o ní prozradíte?

Je to vlastně naše debutová deska. Do teď jsme vydali jen Demo-EP a dva singly, a proto je tahle deska pro nás hodně důležitá. Je to vlastně první počin, který podle nás charakterizuje cestu a žánr, kterým se chceme ubírat. Máme nového bubeníka a přibrali jsme trombonistu. Nahráli jsme 12 písní + bonus. Každý z nás se podílel na albu a každý z nás dal osobitost určitým písničkám, takže můžete čekat různorodé album, které se motá kolem ska – punku.

Jak vypadalo nahrávání?

Byl to krásně strávený týden v klatovském studiu ExAvik pod vedením Pavla Broma. Skvělý prostředí, skvělý lidi, prostě paráda.

Jedete společně tour s Houbou a N.V.Ú. Jak jste se dostali ke spolupráci s takovými zvučnými kapelami?

Asi před rokem jsem oslovil kluky z Houby, jestli bychom jim mohli udělat předkapelu na jejich koncertu Pod Lampou v Plzni, oni souhlasili a tam jsem jim nabídl na oplátku koncert u nás v Domažlicích letos na jaře. Obě tyhle akce byly moc vydařené a spolupráce byla fakt suprová, tak nám kluci nabídli, abychom s nimi odehráli pár koncertů letos na podzim v rámci „Pod Parou tour 2013“. Jsme opravdu šťastní z toho, že právě legendy jako Houba nemají problém pomoct mladým kapelám, jako jsme my, které je osloví, což už dneska není moc obvyklá věc.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com