Kids and Heroes
Hromadné smuteční oznámení: Lord Tanamo, John Stabb & Brandon Ferrell
Tony Youngfield 18/06/2016 Magazín

Říká se „lepší pozdě nežli nikdy“. V případě mého dnešního neveselého příspěvku by ale platila trochu upravená verze pořekadla, možná něco ve smyslu „pozdě o tom, o čem raději nikdy“. Ale vzhledem k tomu, že smrt je přirozeným vyústěním, směřováním a koncem každého života, byli bychom pokrytci, kdybychom si namlouvali, že to někoho z nás snad nečeká.

Naskýtá se otázka, proč pozdě? Jednoduchá odpověď je nasnadě – dříve jsem se bohužel ke vzpomínkovému příspěvku nedostal a k jednomu úmrtí v rámci scény přibyla za čas dvě další, až si člověk říká: Sakra, už by to zas stačilo, ne?! Považoval bych za hanebné nepozastavit se nad odchodem tří výrazných osobností, přičemž jejich hudební tvorba se od sebe sice žánrově lišila, to ale vůbec nevadí. Tři pánové se zapsali do dějin svým přínosem nadšeným fanouškům muziky napříč subkulturami. Od keců se přesuneme k faktům a zajímavějším informacím. Kdo že nás to vlastně opustil?

Ve věku nedožitých dvaaosmdesáti let zemřel Lord Tanamo, legendární postava jamajské scény od menta a kalypsa až po ska a reggae. Devatenáctého dubna hudebník, vlastním jménem Joseph Abraham Gordon, vydechl naposledy – již před osmi lety ho ale postihla vážná mrtvice, jež ho připravila o řeč. Od té doby pobýval Lord Tanamo v kanadském sanatoriu, zemřel v Torontu.

Gordon se narodil, kde jinde, než v jamajském Kingstonu, a vyrůstal ve čtvrti Denham Town. Ovlivnil ho slavný kalypso hudebník Lord Kitchener, jenž působil na Jamajce ve čtyřicátých letech 20. století; on sám začal působit jako muzikant, zaměřující se na styly mento a kalypso – zpíval a hrál na perkuse. Na počátku 60. let podlehl kouzlu ska a podílel se na rané tvorbě legendárních The Skatalites, byl jedním z vlivných zakládajících členů. Spolupracoval ale i s dalšími interprety a nezalekl se ani sólových projektů v rytmu reggae. V 70. letech přesídlil Lord Tanamo do Kanady, kde si otevřel obchod s deskami z jamajské produkce, vracel se ale na Jamajku kvůli nahrávání další tvorby.

Od hudebníka, působícího v rámci žánrů hraných „na dvě doby“, se přesuneme do vod amerického hardcore punku. Kdo se v této oblasti trochu vyzná, bude vědět o kapele Government Issue, jejímž členem, dokonce zpěvákem, byl John Stabb, vlastním jménem John Schroeder – ten ve čtyřiapadesáti letech prohrál zápas s rakovinou žaludku, zemřel 7. května. Stabb byl jednou ze zásadních postav hardcore punkové scény ve Washingtonu D. C.

Government Issue byli průkopníky hardcore punku, využívali ale v hudebních postupech i prvky dalších žánrů, jako je new wave nebo gothic rock, tvorbu kořenili psychedelií; sami ovlivnili mnoho pozdějších punkových a žánrově spřízněných skupin. Členové Government Issue působili mimo jiné i v legendárních Minor Threat, Jawbox nebo Burning Airlines, o nichž pojednával jeden z našich kabinetů hudebních kuriozit. John Stabb byl v letech 1980 až 1989, kdy kapela působila, jejím jediným stálým členem. Svůj pseudonym odvodil od původního názvu skupiny, The Stab. Po rozpadu Government Issue působil v 90. letech v několika místních D. C. kapelách, než v roce 2000 založil post punkový projekt The Factory Issue, vydal ale i nějaký sólový materiál. Během posledních let se odehrálo několik reunionových koncertů, kdy kapela vystupovala nejen pod původním názvem, ale i jako Government Re-Issue. Smutné je, že první z nich se odehrál jako benefice na pokrytí nákladů na Stabbovu léčbu poté, co byl v létě roku 2007 brutálně napaden pěti útočníky. GI se dali dohromady ještě pro koncert v roce 2010 a poslední reunion proběhl v roce 2014 a vydržel do loňska. Na podzim byla Johnovi diagnostikována rakovina, bojoval s ní až do května letošního roku. Den po jeho smrti se odehrál benefiční koncert na léčbu, z něhož se bohužel stal koncert vzpomínkový.

Výraznou a všestrannou osobností americké thrash metalové a hardcore punkové scény byl Brandon Ferrell. Zemřel 31. května a příčiny jeho smrti zůstávají neobjasněné. Brandon byl multiinstrumentalistou, hrajícím na bicí, kytaru a basu, i zpěvákem. Pohyboval se v hardcorové, punkové a metalové scéně; nejslavnější z kapel, v nichž se objevil, jsou asi Municipal Waste, kombinující v tvorbě thrash metal s hardcore punkem – s nimi hrál na bicí v letech 2002 až 2004, tedy i na debutovém albu Waste Em All z roku 2003. Krom působení v mnoha dalších kapelách – Government Warning, Direct Control, Career Suicide nebo Wasted Time – provozoval vydavatelství No Way Records. Pro hardcore punkové Career Suicide nahrál bicí na jejich desce Attempted Suicide (2006) a na turné s nimi jezdil jako kytarista.

O autorovi

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com