Kids and Heroes
Hráli jsme festivaly pro desetitisíce lidí i kluby, kde byli jen barmani, vzpomínají Itchy Poopzkid
Šimon Blaschko 06/01/2016 Rozhovory

Zatímco v Německu vyprodávají velké kluby, u nás mají za sebou jen jeden koncert. Řeč je o německé punk-rockové kapele Itchy Poopzkid. Ti v loňském roce vydali desku SIX, ke které odjeli nespočet vyprodaných klubových koncertů, a objevili se také na Mighty Sounds. Na konci ledna se do Čech vrací – 28. ledna vystoupí v pražském Rock Café, o den později v plzeňském Divadle Pod lampou. Za kapelu odpovídali dva zakládající členové Sibbi a Panzer.

 

Před nedávnem začal rok 2016. Jaký byl pro Itchy Poopzkid ten předchozí?

Sibbi: Byl vážně velkolepý, stalo se toho opravdu hodně! V dubnu jsme vydali naši šestou desku, která se umístila v žebříčcích na 5. místě, což se nám povedlo vůbec poprvé, odjeli jsme k ní vyprodanou tour, spoustu festivalů a na podzim 6týdenní turné po Německu, Rakousku a Švýcarsku. Trochu stres, ale příjemnej! Po posledním koncertu v listopadu jsme se sebrali a rovnou vyrazili až do Vánoc na dovolenou. (směje se)

V dubnu jste vydali už zmiňovanou desku SIX, k tomu jsme navíc napsali knížku How To Survive As A Rock Band. Jak vás to napadlo?

Panzer: Mladší kapely se nás často ptaly, jak se nám ty dlouhé roky daří udržet kapelu v chodu a vedle mnoha nezdarů a katastrof zažít i úspěchy a zároveň neztratit chuť do díla. Proto jsme se sesedli, vzali papír a sepsali nejen spoustu tipů co zkusit, ale i věci co rozhodně jako kapela nedělat. Za ty roky, co hrajeme, jsme zažili opravdu leccos – festivalová vystoupení pro desetitisíce lidí i klubové koncerty, kde kromě barmanů vůbec nikdo nebyl. Měli jsme nahrávací smlouvu u velké společnosti, teď pro změnu naše vlastní malé vydavatelství a tak dále.

A ještě jednu premiéru jste v loňském roce zažili – první koncert v České republice, na oblíbeném festivalu Mighty Sounds. Jak jste si užili svoji show v tom pekelném vedru?

Sibbi: Máš pravdu, bylo pekelný horko a slunce svítilo přímo na stage. Měl jsem ještě týden úplně rudou hlavu, která na dálku svítila. Jinak jsme si naši českou premiéru ale užili. Lidi, co byli u pódia, si to očividně taky užili, proto se těšíme, až si u vás zahrajeme znovu.

A to bude poměrně brzy – na konci ledna se do Čech vracíte na dva klubové koncerty. 28. ledna hrajete v pražském Rock Café, 29. ledna v Divadle Pod lampou v Plzni. Jak se těšíte?

Sibbi: Je pro nás vždycky vzrušující vyrazit do nových zemí a vyzkoušet něco nového. Netušíme, kolik lidí přijde, jaká bude nálada. Například v Německu je to jednodušší, tam víme, že bude plno a že návštěvníci naše texty znají a zazpívají si je s námi. V Česku nebo v dalších zemích, kde jsme ještě nehráli, musíme nejdřív ukázat, co jsme zač. To nás strašně baví!

Po českých koncertech bude následovat druhá část turné k albu SIX, léto a festivaly a potom? Nová deska? Nebo je na ní ještě dost času?

Panzer: Jak nás znám, začneme co nevidět skládat nový věci a pracovat na následníkovi našeho SIX, nikdy nevydržíme moc dlouho v klidu. Než se ale nová deska objeví, ještě nějaká doba uteče.

Většina vašich koncertů je v německy mluvících zemích – v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Kde jinde jste ještě hráli?

Sibbi: V Evropě jsme navštívili téměř 20 zemí, několik turné jsme odehráli například ve Švédsku nebo ve Velké Británii. Náš aktuálně největší cíl je Japonsko. Ale kdo ví, možná se nám v Čechách tak zalíbí, že u vás zůstaneme navždycky. (směje se)

Jako kapela podporujete také neziskové organizace (například Sea Shepherd) a ve vašich textech se často objevují sociální témata. Hrajete už od začátku tohoto století, změnila se podle vás za tu dobu nějak společnost, nebo je to pořád podobné?

Panzer: Společnost se neustále mění, stejně tak jako politická témata a problémy. V současné době mám pocit, že se spousta mladých lidí angažuje v různých zajímavých projektech a nebojí se říct svůj názor tam, kde se jim něco nezdá. Na druhou stranu se ale objevuje také spousta nových blbců. (směje se) Rozhodně jsou ale v každé době problémy, proti kterým by se mělo protestovat, a zároveň je mnoho užitečných organizací, které si zaslouží podporovat.

Co byste na závěr vzkázali českým fanouškům?

Sibbi: Přijďte na konci ledna na naše koncerty, naučte nás česká sprostá slova a dejte si s námi pár českých drinků!

Praha 28.1. + Rabies, Last Station – FB event
Plzeň 29.1. + Just For Being – FB event

Německá verze/deutsche Version:

Vor kurzem hat das Jahr 2016 angefangen. Wie war das vorige Jahr für Itchy Poopzkid?

Sibbi: Es war wirklich großartig. Es ist sehr viel passiert. Wir haben im April unser sechstes Album veröffentllicht, es war mit Platz 5 so weit oben in den Charts wie noch keins zuvor, wir haben eine ausverkaufte Release-Tour und viele Festivals gespielt und dann die große 6-Wochen Tour durch Deutschland, Österreich und die Schweiz im Herbst. Stressig aber schön. Wir sind nach der letzten Tour-Show Ende November auch alle direkt bis Weihnachten in den Urlaub gefahren. (lacht)

Im April habt ihr schon das sechste Album Six released, dazu habt ihr auch das Buch How To Survive As A Rock Band geschrieben. Wie seid ihr zu dieser Idee gekommen?

Panzer: Wir wurden sehr oft von jüngeren Bands gefragt, wie wir es geschafft haben uns so viele Jahre als Band über Wasser zu halten und neben zahlreichen Rückschlägen und Katatstrophen eben auch viele Erfolge zu verbuchen und nebenbei niemals den Spaß an der Sache zu verlieren. Also haben wir uns hingesetzt und eine Art „Ratgeber“ zu Papier gebracht, der zum einen viele Tipps beinhaltet, zum anderen aber auch aufzeigt, was man als Band unbedingt alles nicht machen sollte.

Wir haben eben sehr vielseitige Erfahrungen gemacht: Riesige Festivalauftritte vor zehntausenden von Leuten und Clubkonzerte bei denen außer dem Barpersonal niemand da war. Wir hatten einen dicken Major-Plattenvertrag und jetzt unsere eigene kleine Plattenfirma und so weiter. In 14 Jahren ist da sehr viel zusammengekommen worüber es sich zu schreiben lohnt.

Und noch eine Premiere gab es im vorigen Jahr – die erste Show in Tschechien, auf dem Mighty Sounds Festival. Wir habt ihr das Konzert in der unglaublichen Hitze genossen?

Sibbi: Es war tatsächlich höllisch heiss und die Sonne hat direkt auf die Bühne berannt. Ich hatte danach einen roten Kopf, der noch eine Woche später geleuchtet hat. Wir hatten aber riesigen Spass bei unserer Tschechien Premiere. Die Leute, die dort waren hatten anscheinend auch eine sehr gute Zeit und wir freuen uns das bald zu wiederholen.

Am Ende Januar kommt ihr wieder nach Tschechien, diesmal zu den ersten Clubshows. Am 28.1. spielt ihr im Rock Café in Prag und am 29.1. in Divadlo Pod lampou in Pilsen. Wie freut ihr euch darauf?

Sibbi: Es ist immer total spannend für uns etwas neues auszuprobieren und in neue Länder zu fahren. Man weiß nicht wieviele Leute kommen werden, wie die Stimmung sein wird und all das. In Deutschland ist es z.B. Einfach, da weiß man, dass der Club voll sein wird, alle Leute die Texte kennen und durchdrehen. In Tschechien oder anderen Ländern in denen wir noch nie gespielt haben muss man sich erst wieder beweisen. Das ist spannend und macht großen Spass.

Nach den tschechischen Konzerten gibt es den zweiten Teil von der Tour zum Album Six, dann Sommer und Festivals. Und danach? Neues CD? Oder gibt es noch genug Zeit für eine neue Platte?

Panzer: So wie ich uns kenne, werden wir wahrscheinlich recht zügig wieder neue Songs schreiben und beginnen am Nachfolger von „Six“ zu basteln. Wir können einfach nicht so gut die Füße still halten. Bis eine neue Itchy Poopzkid – Platte dann erscheint, wird aber auf alle Fälle noch etwas Zeit vergehen.

Die meisten Shows, die ihr spielt, sind in den deutschsprachigen Ländern – in Deutschland, Österreich und in der Schweiz. Wo anders habt ihr noch gespielt?

Sibbi: Wir waren schon in knapp 20 Ländern in Europa, haben außerdem mehrere Tourneen in Schweden und Großbritannien gespielt. Japan ist unser nächstes großes Ziel. Aber wer weiß, vielleicht gefällt es uns in Tschechien ja so sehr und wir bleiben einfach für immer dort. (lacht)

Als Band unterstützt ihr auch Non-Profit-Organisationen (zum Beispiel Sea Shepherd) und in euren Texten gibt es sehr oft soziale Themen. Ihr spielt schon vom Anfang dieses Jahrhunderts. Hat sich die Gesellschaft eurer Meinung nach während der Zeit viel verändert oder ist es immer ähnlich?

Panzer: Die Gesellschaft verändert sich ja ständig, genauso wie politische Themen und Probleme.
Zur Zeit habe ich das Gefühl, dass sich wieder mehr junge Leute für gute Zwecke engagieren und sich trauen ihre Meinung zu sagen, wenn irgendwo Mist passiert. Zeitgleich tauchen aber auch irgendwie mehr Vollidioten auf (lacht). Jedenfalls gibt es immer und zu jeder Zeit genug schlimme Dinge, gegen die man protestieren sollte und genug unterstützenswerte Organisationen die Hilfe nötig haben.

Habt ihr zum Schluss eine Nachricht für die tschechischen Fans?

Sibbi: Kommt zu unseren Shows Ende Januar, bringt uns Tschechische Schimpfwörter bei und trinkt tschechische Drinks mit uns.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com