Kids and Heroes
Hoten Toten – Hotentot’n’Roll
Martin Suicide 28/03/2018 LP, Recenze

Slovenští Hoten Toten jsou kapelou, která má za sebou poctivě dlouhou kariéru a popravdě až do okamžiku, než jsem dostal vinylové reedice jejich dvou alb, mě jejich tvorba naprosto míjela, a to po prakticky dvě a půl dekády.

Rozjezd obstarává tvrdě rocková Ena, stavící na tempu a nosném rifu plně v duchu devadesátkového grunge rocku. To vše s profesionální produkcí a muzikantským citem. Následuje zklidnění do indie rockových vod se špetkou punkových influencí, jako celek evokující dobu, kdy člověka vytáčely zástupy gympláků s umaštěnými vlasy kopírující Kurta Cobaina. Ale pak se jako zázrakem zjeví hypnotická skladba Mosty, znějící jako slovenská variace na kalifornský paisley underground. Její hitový efekt z mého pohledu poněkud eliminuje následující lehce nudno punková Ži Pre Svoje Drogy! Ve světě devadesátkového punku kapela zůstává i v následující písni Stěna, aby stranu desky uzavřeli v duchu poklidně pomalého rocku.

Druhou stranu rozjíždí v podstatě čistě metalová kompozice Kafka, aby schizoidnost stylového přelétání doplnila o další metu. To ještě umocňuje následující Prasobiphonia, jejíž rozjezd se španělkou zní jako Pavol Hammel, aby se po pár taktech vše rozjelo do hardcore punkové divočiny. I B strana má ale malý hitík v podobě klasicky punkové Pravá tvár. Ač se větší část desky nese v duchu středoškolského grunge, nelze opominout, že na rozdíl od stereotypu této škatulky se deskou vinou jasně formulovaná politická témata s punkovým étosem tehdejšího aktivismu. Vlivy se proplétají tvorbou až do samého závěru desky a, ač nad tím opakovaně tak trochu kroutím hlavou, ono se to fajn poslouchá, především dík tomu, že v principu jsou to dobře napsané písničky mající svou hloubku.

Hoten Toten jsou do široka rozkročení, a tím pádem hudebně značně rozpolcení. Reflektují tu patrně množství vlivů, které je utvářelo, jako celek tak ovšem i s odstupem dvaceti let deska působí poněkud schizofrenně, zvláště pro člověka, který nebyl fanoušek a ani víceméně nesdílí stejný generační prožitek.

Info
Label: punkrock.cz
Rok vydání: 1997 / 2017
Tracklist
1. Ena
2. Deti zla
3. Nikdy viac
4. Mosty
5. Ži pre svoje drogy
6. Stena
7. Špliechajúca garniža
8. Kafka
9. Prasobiphonia
10. Pravá tvár
11. Nestarajte sa
12. Preč
13. Škola
14. Berry
15. Stále sme v hovne

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com