Kids and Heroes
Hillbilly Moon Explosion – Damn Right Honey!
Danny 05/04/2013 CD, Recenze

Naštěstí ještě existují kapely, které jsou originální a rozpoznatelné, které se nedají srovnávat s žádnou jinou. Jednou z takových jsou švýcarští Hillbilly Moon Explosion, kteří se dali dohromady v roce 1998. Poprvé jsem na ně narazil dva roky dozadu, kdy mě uchvátili neskutečně povedenou deskou Buy, Beg Or Steal a už tehdy jsem věděl, že překonat ji bude strašně těžké.

Teď máme rok 2013 a nová deska Damn Right Honey! je tu. Těsně před nahráváním opustil kapelu bubeník, a i když ten trouba vždycky sedí vzadu, nahrazuje se hodně nesnadno. A tak se Hillbilly Moon Explosion na novince prezentují jako úhledné trio.

Už od první skladby Drive This Truck No More víme, kdo je v přehrávači. Kapela se nebojí hned na začátek povolat dechovou sekci, a tak má úvodní song prvotřídní grády. Není to kapela vezoucí se na revival vlně, těžící z velikého psychobilly byznysu a elitářství, ale hrají srdcem k poctě svých vzorů a je to z desky slyšet.  Žádná bezpohlavnost Kitty In A Casket, ale vynikající mix rockabilly a surfu, s vlivy šansonu a cohenovského či kristoffersonova písničkářství, špetkou Morriconeho a koňskou dávkou Tiki koktejlů.

Když jsem se dozvěděl, že na desce bude opět duet Emanuely a Sparky Phillipse z Demented Are Go, měl jsem strach, aby se nezlomilo to jedinečné kouzlo My Love For Evermore. Naštěstí se ale v nejlepší duet proměnila hostovačka Paula Ansella ve Flying High Moaning Low. Tohle je song za deset bodů, který nedostanete z hlavy od prvního poslechu. Sparky elegantně přicmrndává v pomalém fláku Northern Crown, jehož atmosféra by se dala krájet. Tohle spojení tak znovu vychází na výbornou.

Rozhodně nejde přeskočit dvě vynikající písničky – Cool Spring Breeze a Westbound Train. Obě vysloveně stojí na pronikavém hlasu zpěvačky Emanuely Hutter a na jejím zasněném frázování. Stále ji vidím, jak se svíjí se skleničkou sektu před reflektory černého Pontiacu, zatímco plánuje chladnokrevnou vraždu. Femme fatale jak má být. Hillbilly Moon Explosion se neštítí piana, lap steel kytary ani houslí, oslňují aranžemi a přesto nekloužou k nástrojové onanii.  Songy jako Die In Style, I Hear You Knockin‘ nebo Motorhead  Girl evokují skladby třeba Ali Gatora nebo Seana Wheelera, písnička Ellie Lou zas čistokrevné The Sharks.

Damn Right Honey! je dech beroucí a pestrá deska, kterou si užijete stejně dobře při pivku na Rujáně, jako v posledním pátečním metru směr Kačerov nebo červeném Renaultu na trase Praha – Banská Bystrica. Kapela právě ohlásila jarní turné na rok 2013, naše končiny ale nepřekvapivě chybí…

Info

Rok vydání: 2013

Label: Goldtop Recordings

Délka: 37:58

Tracklist:

01. Drive This Truck No More
02. Perfidia
03. Flying High Moaning Low
04. Cool Spring Breeze
05. Goldmine n
06. Westbound Train
07. Die In Style
08. I Hear You Knockin‘
09. Ellie Lou
10. Motorhead Girl
11. Northern Crown
12. Sky In Your Eyes

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com