Kids and Heroes
Frajara Putika – Od Havaje po Balkán
Redakce 10/06/2013 Rozhovory

Frajara*Putika je mladá plzeňská kapela, která hraje převážně ska s prvky reggae, swingu a dalších podobných žánrů, ale přesně určit, který styl hrajou, nedokážou ani oni. Od původních čtyř zakládajících členů se kapela poměrně rozrostla, jak už to chodí, muzikanti přicházeli a odcházeli. Nyní jich je osm a mají slušně nášlápnuto. Na mé otázky odpovídal sympatický zpěvák Tom alias Hippy Hou.

Klasická otázka na začátek, jak jste se dali dohromady?

Frajara Putika se dala dohromady na podzim roku 2008. Předtím jsme měli kapelu CBM 23, se kterou jsme hráli čtyři roky, pak jsme se rozpadli. Řekli jsme si, že se nenecháme odradit neúspěchem a spolu se saxofonistou, trumpetistou, kytaristou, perkusionistou a mnou (flétnistou) jsme založili projekt Frajara Putika. Bylo to z čirého prahnutí a z čirých tužeb po nové kapele a muzice.

Je vás přece jenom osm, jak mezi sebou vycházíte?

Jsme mírumilovní lidé, kteří řeší problémy po balkánsku. Když je problém, opijeme se, pošleme se do prdele a skončí to srdceryvnou kamarádskou objímačkou. Takže si vlastně nikdo z nás druhý den ráno žádné neshody nepamatuje a jedeme s čistým štítem.

Jak vznikají vaše kapelové přezdívky? Některé jsou dost zajímavé.

Tak začnu Shamanem. Jelikož tento mladý muž byl velkým proutníkem a svůdcem žen, měl mnoho technik, jak zaujmouti ženské pohlaví. Jedna z nich byla, že na sebe oblékl svoji oblíbenou havajskou košili s tím, že je to jeho suvenýr z cest po Karibiku, kde údajně (dle jeho slov) dělal kotelníka na zaoceánské lodi a tato košile v jedné ze slečen, kterou se snažil oslnit, vyvolala pocit toho, že je opravdovým Shamanem. Od té doby se to chytlo a už mu to zůstalo.

Moje přezdívka Hippy Hou vznikla tak, že když jsem začal nosit batikované sukně a vyznával hnutí Hippies, vyvolal jsem v našem bubeníkovi dojem, že jsem Lesním Manekýnem. A od toho byl krůček k tomu, aby mě nazýval Hippy Hou, což bylo v počátku spíše takové bojové zvolání, které mně mělo dodat sil před koncertem a až po čase se to stalo moji přezdívkou.

Kdo z vás píše texty a kde čerpá inspiraci?

Texty píše život sám, pak je rozsévá do našich duší, nechává nás promlouvat a dávat světu své poselství. Každý na tom máme svůj podíl, některé jsem psal já, některé bývalý trumpetista Karlos, něco Shaman. Je to kolektivní duševní meditace.

Máte jako jako kapela nějaký společný hudební vzor?

Ano, jednoznačně jsou jimi Karel Gott, Dalibor Janda a Wolfgang Amadeus Mozart!

Já bych vás tipla spíš na Smetanu nebo Janáčka…

Tak je jasné, že těmito génii také nepohrdáme!

Je mi to naprosto jasné! Už jste někdy hráli v zahraničí?

Ano, hráli jsme za hranicemi Plzně. Zhruba za měsíc nás čeká další zahraniční štace, teď už i za hranice ČR, budeme hrát na letním festivalu v Rakousku.

Hrajete raději na festivalech nebo vlastní koncerty někde v klubu?

Máme rádi všechny koncerty. Festival je krásnej extrakt svobody, volnosti a odvázanosti pod širým nebem, takové spojení lidské sounáželitosti s přírodou. Klubová scéna je oproti tomu zase taková intimnější, osobnější a útulná, každý má něco do sebe, milujeme každý koncert!

Už jste za těch pět let hraní našli nějakou spřízněnou kapelu?

Ano, našli, je jich víc. Jedny z nejspřízněnějších jsou plzeňské reggae a ska kapely Sandal a kapela V3SKA, pak MoMentální Nápad a kapela Trautenberg. Ale jak říkám, je jich hafo, jsme typ, který se rád druží. A samozřejmě také nová kapela Zero Gravity hlavně, na tu jsem zapomněl.

Co chystáte do budoucna?

Chystáme v blízké době klip na náš novej song a na podzim by jsme rádi začali točit nové album.

Má někdo z vás nějaký jiný projekty krom Putiky (teď je správnej čas udělat si reklamu)?

Ano, ano. Já osobně mám kapelu Hippy Hou & Collective a MoMentální Nápad, náš harmonikář má Zero Gravity, saxofonista hraje v Saxofonovém kvartetu.

Kde vás můžou fanoušci najít a v blízké době na vás zajít?

Najít nás mohou fanoušci na Facebooku, na Bandzone nebo na frajaraputika.cz. Koncerty, které by mohli navštívit, jsou třeba 22. 6. na United Islands či 30. v pivovaru Groll, v Plzni.

O autorovi

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com